Bratrství je lék na krizi a rozdělení

Vydání: 2021/7 Bratrství je lék na krizi a rozdělení, 9.2.2021, Autor: Tereza Zavadilová

Bratrství a naděje jsou léky na pandemii a mnohá zla, která nás zasáhla. Svět je potřebuje stejně jako vakcíny,“ promluvil papež k diplomatům u Svatého stolce. Setkal se s nimi toto pondělí, byl přítomen i český velvyslanec Václav Kolaja.


Svatý otec se sešel s diplomaty, český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja je na fotografii pátý zleva. Snímek ČTK


V obsáhlé promluvě se papež věnoval ekonomickým a sociálním důsledkům pandemie a zdůraznil potřebu rychle jednat při řešení ekologické krize nebo ozbrojených konfliktů. „Na světě je příliš mnoho zbraní,“ vyzval opětovně k jadernému odzbrojení. Zároveň papež neztrácí naději, že by se letošní rok mohl stát rokem míru, a to zejména pro Sýrii, Jemen a Svatou zemi. Jako zvláště ohrožené země naopak zmínil Libanon, Libyi, Severní Koreu, Náhorní Karabach či státy Střední Ameriky.

„Rok, který právě skončil, po sobě zanechal strach a zoufalství spolu s mnoha zármutky. Uvrhl lidi do spirály izolace a vzájemného podezírání,“ uvedl papež. Varoval i před krizí vzdělávání vinou distanční výuky, před terorismem či porušováním práva na náboženskou svobodu. A v neposlední řadě kritizoval kriminalitu na internetu, zvláště dětskou pornografii.

Svatý otec dále zmínil klimatické výzvy. Konkrétně řekl, že se obává mizení celých obcí pod zvedající se hladinou moří, a vzpomněl na nedávné záplavy ve Vietnamu a na Filipínách, ale i na požáry v Austrálii či Kalifornii. Připomněl, že v Mali, Nigeru či Jižním Súdánu trpí miliony lidí hladem, zatímco obyvatelé Mosambiku a dalších afrických států jsou nuceni ze svých zemí prchat. Proto vyzval k podpoře humanitárních koridorů a upozornil na útrapy vnitřních vysídlenců.

Svatý otec odrazoval od toho, aby svět po pandemii navazoval na staré sobecké strategie, a představil alternativu: prosazování práva na zdravotní péči, poskytování vakcín všem lidem, pomoc chudým a odmítání „logiky zisku“.

„Potřebujeme novou koperníkovskou revoluci (měnící celou perspektivu – pozn. red.), která staví ekonomiku na službě člověku, ne naopak, nechává žít a nezabíjí, zahrnuje a nevyčleňuje, stará se o stvoření a nedrancuje je,“ vybídl papež. Podle něj by se státy měly dívat na pandemii jako na „příležitost k reformě mezinárodních organizací určených k podpoře míru a rozvoje“.

Vakcína a naděje

Setkání, které se koná jednou ročně, se zúčastnil český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja: „Tématem promluvy Svatého otce byla krize současného světa, přičemž právě krizi lidských vztahů označil za nejvážnější ze všech. V závěru projevu vyjádřil přesvědčení, že medicínou, kterou dnešní svět potřebuje, jsou vedle vakcíny naděje a bratrství.“

Papež hovořil též o svých obnovených plánech na apoštolské cesty – ta první by měla v březnu směřovat do Iráku. „A jako každoročně vyjmenoval bilaterální dohody, které Svatý stolec uzavřel v loňském roce, tedy s Demokratickou republikou Kongo, Burkinou Faso, Rakouskem a Čínou,“ sdělil Kolaja.

„Ač jsme museli s kolegy diplomaty dodržovat rozestupy, vzdálenost byla pouze fyzická, protože už samotné setkání ve Vatikánu symbolizuje pravý opak, tedy blízkost, spřízněnost a vzájemnou podporu, kterou by naším prostřednictvím měly nasát naše národy,“ vylíčil velvyslanec. „Tento apel sice není nový, ale je o to naléhavější právě nyní v době šíření viru, který nezná hranice a sužuje už dlouhé měsíce celý svět,“ uzavřel.

Diplomatické vztahy se Svatým stolcem udržuje 183 států, nadto Evropská unie a Suverénní řád Maltézských rytířů.

TEREZA ZAVADILOVÁ
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay