Bohoslužby se vrací k normálu

Vydání: 2020/20 Bohoslužby se vrací k normálu, 12.5.2020

Od tohoto týdne se mohou konat bohoslužby se sto lidmi. Jak farnosti tento limit řeší? Někde zavedli místenky, jinde venkovní ozvučení a někde stále využívají online přenosy bohoslužeb.

Ilustrační foto Jana Podhorská

Většina farností obnovuje plný bohoslužebný provoz. Někde mše svaté přidávají, jinde ozvučují i nezvyklé prostory, ale omezení jsou stále cítit. Teplejší počasí umožňuje i mše sv. pod širým nebem, i toho se některé farnosti rozhodly využít. Například farnost v Proseči u Skutče zve tento víkend hned na dvě takové bohoslužby – obě poutní. V sobotu ve dvě odpoledne v České Rybné a v neděli v jedenáct ve Zderazi. „Je tam spousta místa, dodržet dvoumetrové rozestupy nebude problém,“ zve duchovní správce P. Vladimír Novák.

Prosečský kostel jinak bývá o nedělích plný, s dvoumetrovými rozestupy klesne jeho kapacita zhruba na třetinu. „Prosím proto ty, kdo mohou jít na mši v týdnu, aby tak učinili a umožnili účast na té nedělní těm, kteří v týdnu nemohou,“ žádá P. Novák.

Oddělené prostory

Ve šlapanické farnosti, která patří mezi nejpočetnější v brněnské diecézi, má už děkan Jan Nekuda při povolené „stovce“ problém vyřešený. „V našem kostele je více stavebně oddělených prostorů se zvláštními vchody, kde se věřící navzájem nepotkají, a přesto jsou přítomni na téže bohoslužbě. V neděli slavíme tři mše svaté, a na každé tak může být i dvě stě věřících. Zbývá jen důsledně vyřešit organizaci,“ uvádí P. Nekuda.

V Rajhradu je po dobu „virového“ omezení účast na nedělní bohoslužbě podmíněna prokázáním se místenkou. Ty mohou věřící získat vždy o předchozí neděli nebo v další dny v opatském chrámě a dalších dvou rajhradských kostelích, kde bývá pravidelná možnost soukromé modlitby. Místenky věřící dostanou zdarma také v budově opatství. Podobně si „rezervační lístky“ vyzvedávají věřící ve farnosti u sv. Martina v Třebíči.

Naopak premonstráti se kvůli nynějším protivirovým opatřením rozhodli, že v květnu se v mariánských Křtinách nebudou konat jindy hojně navštěvované poutě. „Hlavní pouť, kterou zde slavíme vždy na svatodušní neděli, je přesunuta na 30. srpna, kdy všechny rádi uvítáme na tradiční pouti korunovační. Hlavní mši sv. v 10.30 bude celebrovat pomocný biskup bratislavský Jozef Haľko,“ zve duchovní správce farnosti P. Vít Martin Červenka.

Přenosy někde pokračují

Ve farnosti Frýdek s bazilikou minor se běžně vystřídá na třech nedělních mší sv. osm set lidí. Kněží s pastoračními asistenty hledali způsob, jak dostát limitu sto lidí s dvoumetrovými rozestupy. „Spoléháme na to, že lidé stále budou využívat naše online přenosy, které se na Youtube snažíme dělat co nejprofesionálněji, aby ti, kdo nás sledují, mohli prožít mši svatou co nejlépe,“ uvádí asistent děkanátu Michal Bučko. Starší farníky proto vyzývá, aby v neděli ještě zůstali doma. Při vstupu do kostela bude lidem k dispozici dezinfekce, ale i kostelní služba, která bude pomáhat s dodržováním pravidel.

Problémy vyplývající z hygienických opatření řeší také P. Tomáš Klíč, farář z Rokytnice u Přerova a okolních obcí. Pro své farníky proto připravil detailní rozpis míst a možnost rezervace na nedělní bohoslužbu.

„Při nutnosti dodržet vládní opatření proti koronaviru, zejména dvoumetrové rozestupy, mám v kostelích místa výrazně méně než deklarovanou stovku. Původně jsem si myslel, že se lidé sami naučí obsazovat chrámovou loď správným způsobem, nakonec jsem se ale rozhodl včas předejít chaosu vytyčením pravidel,“ vysvětluje P. Tomáš Klíč důvody, které ho přiměly vypracovat plánky „povolených“ míst pro každý z jím spravovaných kostelů.

Ten, kdo se do takto definovaného liturgického prostoru nevejde, bude mít podle P. Klíče k dispozici ještě několik volných míst na kůru nebo u vchodu pod ním. A kdo se nevejde ani tam, bude muset zůstat venku. „Jednáme však o vyvedení zvuku z kostela ven,“ připojuje.

Vzhledem ke zklidňování pandemie povzbuzuje předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner k účasti na bohoslužbách. „Reálná přítomnost na mši svaté je zásadně důležitá pro jednotlivé věřící i církev jako takovou. Vděčnost za překonání nebezpečné nemoci by nás nyní měla vést k co nejčastější účasti na mši svaté,“ vyzývá a dodává: „Dispenz ČBK od povinné účasti na mši svaté je jen deklaratorní pro klid svědomí. Morálně je dispenzován každý, kdo nemá možnost být na mši svaté, například když je nemocný. Protože ve většině farností je na mši svaté méně než sto lidí, nemá už většina důvod k dispenzování. Na dispenz se mohou odvolávat do 7. června jen tam, kde není možné zajistit tolik bohoslužeb, aby se na ně při splnění hygienických podmínek všichni dostali.“

TOMÁŠ KUTIL a diecézní redaktoři

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay