Bohoslužby se vrací k normálu

Vydání: 2020/20 Bohoslužby se vrací k normálu, 12.5.2020

Od tohoto týdne se mohou konat bohoslužby se sto lidmi. Jak farnosti tento limit řeší? Někde zavedli místenky, jinde venkovní ozvučení a někde stále využívají online přenosy bohoslužeb.

Ilustrační foto Jana Podhorská

Většina farností obnovuje plný bohoslužebný provoz. Někde mše svaté přidávají, jinde ozvučují i nezvyklé prostory, ale omezení jsou stále cítit. Teplejší počasí umožňuje i mše sv. pod širým nebem, i toho se některé farnosti rozhodly využít. Například farnost v Proseči u Skutče zve tento víkend hned na dvě takové bohoslužby – obě poutní. V sobotu ve dvě odpoledne v České Rybné a v neděli v jedenáct ve Zderazi. „Je tam spousta místa, dodržet dvoumetrové rozestupy nebude problém,“ zve duchovní správce P. Vladimír Novák.

Prosečský kostel jinak bývá o nedělích plný, s dvoumetrovými rozestupy klesne jeho kapacita zhruba na třetinu. „Prosím proto ty, kdo mohou jít na mši v týdnu, aby tak učinili a umožnili účast na té nedělní těm, kteří v týdnu nemohou,“ žádá P. Novák.

Oddělené prostory

Ve šlapanické farnosti, která patří mezi nejpočetnější v brněnské diecézi, má už děkan Jan Nekuda při povolené „stovce“ problém vyřešený. „V našem kostele je více stavebně oddělených prostorů se zvláštními vchody, kde se věřící navzájem nepotkají, a přesto jsou přítomni na téže bohoslužbě. V neděli slavíme tři mše svaté, a na každé tak může být i dvě stě věřících. Zbývá jen důsledně vyřešit organizaci,“ uvádí P. Nekuda.

V Rajhradu je po dobu „virového“ omezení účast na nedělní bohoslužbě podmíněna prokázáním se místenkou. Ty mohou věřící získat vždy o předchozí neděli nebo v další dny v opatském chrámě a dalších dvou rajhradských kostelích, kde bývá pravidelná možnost soukromé modlitby. Místenky věřící dostanou zdarma také v budově opatství. Podobně si „rezervační lístky“ vyzvedávají věřící ve farnosti u sv. Martina v Třebíči.

Naopak premonstráti se kvůli nynějším protivirovým opatřením rozhodli, že v květnu se v mariánských Křtinách nebudou konat jindy hojně navštěvované poutě. „Hlavní pouť, kterou zde slavíme vždy na svatodušní neděli, je přesunuta na 30. srpna, kdy všechny rádi uvítáme na tradiční pouti korunovační. Hlavní mši sv. v 10.30 bude celebrovat pomocný biskup bratislavský Jozef Haľko,“ zve duchovní správce farnosti P. Vít Martin Červenka.

Přenosy někde pokračují

Ve farnosti Frýdek s bazilikou minor se běžně vystřídá na třech nedělních mší sv. osm set lidí. Kněží s pastoračními asistenty hledali způsob, jak dostát limitu sto lidí s dvoumetrovými rozestupy. „Spoléháme na to, že lidé stále budou využívat naše online přenosy, které se na Youtube snažíme dělat co nejprofesionálněji, aby ti, kdo nás sledují, mohli prožít mši svatou co nejlépe,“ uvádí asistent děkanátu Michal Bučko. Starší farníky proto vyzývá, aby v neděli ještě zůstali doma. Při vstupu do kostela bude lidem k dispozici dezinfekce, ale i kostelní služba, která bude pomáhat s dodržováním pravidel.

Problémy vyplývající z hygienických opatření řeší také P. Tomáš Klíč, farář z Rokytnice u Přerova a okolních obcí. Pro své farníky proto připravil detailní rozpis míst a možnost rezervace na nedělní bohoslužbu.

„Při nutnosti dodržet vládní opatření proti koronaviru, zejména dvoumetrové rozestupy, mám v kostelích místa výrazně méně než deklarovanou stovku. Původně jsem si myslel, že se lidé sami naučí obsazovat chrámovou loď správným způsobem, nakonec jsem se ale rozhodl včas předejít chaosu vytyčením pravidel,“ vysvětluje P. Tomáš Klíč důvody, které ho přiměly vypracovat plánky „povolených“ míst pro každý z jím spravovaných kostelů.

Ten, kdo se do takto definovaného liturgického prostoru nevejde, bude mít podle P. Klíče k dispozici ještě několik volných míst na kůru nebo u vchodu pod ním. A kdo se nevejde ani tam, bude muset zůstat venku. „Jednáme však o vyvedení zvuku z kostela ven,“ připojuje.

Vzhledem ke zklidňování pandemie povzbuzuje předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner k účasti na bohoslužbách. „Reálná přítomnost na mši svaté je zásadně důležitá pro jednotlivé věřící i církev jako takovou. Vděčnost za překonání nebezpečné nemoci by nás nyní měla vést k co nejčastější účasti na mši svaté,“ vyzývá a dodává: „Dispenz ČBK od povinné účasti na mši svaté je jen deklaratorní pro klid svědomí. Morálně je dispenzován každý, kdo nemá možnost být na mši svaté, například když je nemocný. Protože ve většině farností je na mši svaté méně než sto lidí, nemá už většina důvod k dispenzování. Na dispenz se mohou odvolávat do 7. června jen tam, kde není možné zajistit tolik bohoslužeb, aby se na ně při splnění hygienických podmínek všichni dostali.“

TOMÁŠ KUTIL a diecézní redaktoři

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 21 19. – 25. května 2020

Oslava 100 let Jana Pavla II.

Papež František v pondělí 18. května ráno u oltáře s ostatky sv. Jana Pavla II. ve svatopetrské bazilice připomněl sto let od narození polského papeže.

celý článek


Knihkupci zatím přežili. Co dál?

Vládní opatření v boji proti koronaviru dopadla tvrdě i na křesťanské vydavatele a knihkupce. Počítají milionové ztráty, ale zároveň věří, že zájem čtenářů jim…

celý článek


Žít svatě uprostřed světa

„Žila krátce, ale jednala rychle, hoříc nepřetržitě jako věčná lampa,“ napsal o sv. Zdislavě z Lemberka (1220–1252) spisovatel Jaroslav Durych. U příležitosti 800…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají omezit šíření nákazy koronavirem, kdy bohužel distribuce Katolického…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay