Bohoslužby na dovolené

Vydání: 2015/32 Bohoslužby na dovolené, 4.8.2015, Autor: Jiří Macháně

Dopřáváme si dovolenou. Od života všedního a pracovního, nikoli však od slavení. A tím spíš od slavení neděle.

Na cestách s knězem. P. Prokop Siostrzonek a P. Lukasz Karpiński slaví mši svatou v izraelské poušti. Snímek Pavel Lagner

„O nedělích a dalších zasvěcených svátcích jsou věřící vázáni povinností zúčastnit se mše“ – tak praví notoricky známé církevní přikázání. „Ale pozor. Pokud na nedělní bohoslužbu do kostela není možné dorazit ani v sobotní předvečer, nelze citované církevní přikázání dodržet. Nejsme zavázáni dělat nemožné,“ upozorňuje na sporné a často nastalé situace právě v čase dovolených Martina Vintrová, církevní právnička.

Takové důvody jsou nasnadě. Když se ocitneme v cizině na neznámém místě a nemáme ani tušení, jak se do kostela dostat. Nebo je takové vedro, že vléci někam pět kilometrů pěšky malé děti znamená vystavit je velkému zdravotnímu riziku. Velení by se v takovém případě měly ujmout zdravý rozum a svědomí. „Každému vždycky připomínám, že něco jiného je nechtít jít a nemoci jít,“ zdůrazňuje převor benediktinů P. Prokop Siostrzonek.

Předem se připravit

Kam jít na mši v neznámých farnostech na českém území, usnadňuje nedávno spuštěná aplikace http://bohosluzby.cirkev.cz. Pomocí mapy a navigace umí doprovodit hledajícího či bloudícího katolíka až do nejbližšího kostela na mši svatou. V zahraničí je neznalost terénu o poznání větším oříškem. Nejezdíme však většinou do neznáma či mimo civilizaci a většina farností avizuje bohoslužby na internetu. Jejich časy a místa konání si tedy lze zjistit předem.

Jakkoli je katolická bohoslužba ve všech jazycích prakticky stejná, určitě je dobré se na cizojazyčnou liturgii připravit. Velmi tomu napomáhá mobilní aplikace od liturgie.cz, o níž již KT také informoval. Obsahuje mešní formuláře, biblická čtení, preface, eucharistické modlitby, mešní řád, přímluvy a liturgický kalendář. Ale to není všechno: díky takovému „misálku v mobilu“ můžete i při mši svaté v cizině odpovídat – a to v latině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině a španělštině.

K přijímání k pravoslavným?

Prekérní situace pro katolíka nastává rovněž v oblastech, kde je souvěrců pomálu. Když si například vyrazíme na dovolenou do Řecka, není široko daleko katolický kostel. „Pak je určitě dobré vyrazit na liturgii k pravoslavným. Navíc katolická církev nemá problém s tím, aby její členové přijímali u pravoslavných eucharistii. Učení máme prakticky shodné. Jen je třeba se předem domluvit s knězem. Nelze si svaté přijímání vynucovat a tím spíš není dobré vyvolat pohoršení nebo se dotknout věřících v chrámu,“ zdůrazňuje Martina Vintrová.

Nejen v zahraničí je možné zajít i na bohoslužbu jiných křesťanských společenství, je-li to možné. Opírat se přitom můžeme o Písmo, protože sv. Pavel v listu Židům připomíná: Nezanedbávejte svá „společná shromáždění, jak to někteří mají ve zvyku, ale navzájem se povzbuzujte“ (Žid 10,25). Při návštěvě evangelických kostelů ale nastává problém s přijetím svátostí. „Katolík tam nemá přistupovat ke svátostem. Jejich učení a pojetí svátostí je různé a někdy se dost výrazně rozchází s katolickou naukou,“ připomíná Martina Vintrová.

Luxusní řešení se nabízí, když je s námi na dovolené kněz. Liturgické slavení potom bývá její nedílnou součástí. Rádi o tom vyprávějí cestovatelé, kteří navštívili například Svatou zemi s duchovním doprovodem. „Slavit mši svatou v takovém společenství například v poušti je úžasný zážitek. Právě tam Izrael prožíval zvláštní přítomnost Boží. A taková bohoslužba je opravdu zvláštní, jiná než v barokním kostele – to se musí prožít,“ ohlíží se za svou zkušeností P. Siostrzonek.

A pakliže se nelze mše svaté zúčastnit vůbec? Katechismus na to pamatuje radou: věřící mají věnovat „náležitou dobu modlitbě sami nebo v rodině nebo ve společenství rodin“.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay