Bob Dylan – člověk na cestě

Vydání: 2021/26 Novokněží nastupují do služby, 22.6.2021

Příloha: Perspektivy 26

Písničkář a básník Bob Dylan, nositel Nobelovy cenu za literaturu, před měsícem oslavil 80 let. Je básníkem lidského údělu a jeho písně v sobě vstřebávají různé kulturní a duchovní vlivy, včetně židovské a křesťanské religiozity. Jeho písně jsou komentářem 20. století.

 
Písničkáři Bob Dylan a Joan Baezová představovali na začátku 60. let nejvýraznější tváře folkového hnutí. Snímek Rowland Scherman / US Information Agency


Ten dívčí hlas ve sluchátku zněl křehce, ale odhodlaně, byl to totiž skutek odvahy. „Líbí se mi vaše písně,“ říká dívka, jejíž intimní vyznání v tu chvíli poslouchají v rádiu možná desetitisíce posluchačů podobného věku. „Jen někdy vlastně nerozumím, co přesně znamenají.“ Ve zpěvákově hlasu je slyšet, že mu dotaz roztáhl koutky úst do úsměvu. Odpovídá pomalu, ale zároveň s vážností, která náleží k té důvěrné chvíli: „Jestli se ti líbí, tak si tím nelam hlavu.“ Těm, kdo mají smysl pro zkratku, může tato jednoduchá věta posloužit jako klíč, který zpřístupňuje bohatství tvorby Boba Dylana. Zpěváka a písničkáře, který je zvlášť po roce 2016, kdy byl oceněn Nobelovou cenu za literaturu, stále častěji srovnáván s jiným mysteriózním géniem, klasikem alžbětinské Anglie, dramatikem Williamem Shakespearem.

Omylem bývá Dylanovi připisována role „protestního písničkáře“ nebo „mluvčího poválečné generace“. Dylanovo jméno se stalo slovníkovým heslem jedné z nejvýznamnějších postav druhé poloviny 20. století, nově příchozího však může svou obsáhlostí vyděsit. Jenomže Dylan nikdy nebyl ničím z těchto svazujících kategorií – ani prorok, ani mluvčí, ani protestující. Mluvil, nebo vlastně zpíval, vždy jen sám za sebe a šlo mu o to, aby to znělo dobře, protože sám sebe chápe jako trubadúra, muže na pódiu, který se uchází o posluchačovu imaginaci. U Boba Dylana, tedy umělecké persony, kterou ze sebe vytvořil Robert Allen Zimmerman, narozený válečného roku 1941 v zapadlém městečku Duluth ve státě Minnessota v židovské rodině, která se o dvě generace dříve přestěhovala do USA z Oděsy, skutečně platí, že „já je někdo jiný“.

Vytvořit pódiovou postavu písničkáře Dylana znamenalo pro Zimmermanna vstřebat tradici americké lidové a folkové písně, později beatnické poezie a všech možných kulturních vlivů, včetně židovské a křesťanské religiozity. Když loni téměř osmdesátiletý Dylan natočil skladbu I Contain Multitudes (Obsahuji zástupy), inspirovanou stejnojmennou monumentální básní Walta Whitmana, dala se básníkova představa hlasu, který mluví za zástupy znevýhodněných a oslyšených, dobře vztáhnout na Dylanovu úctyhodnou šedesátiletou kariéru.

Než si tuto uměleckou dráhu prohlédneme trochu podrobněji, vraťme se ještě jednou do zmíněného rozhlasového studia. Tato situace zkraje 60. let se nebude v kariéře Boba Dylana zas tak často opakovat. Ne snad proto, že by lidé jeho písním nebo snad jemu samotnému lépe rozuměli. Napříště už totiž Dylan bude své písně a jejich posluchače komentovat jen málokdy. Dylanova věta „Jestli se ti moje písně líbí, nepřemýšlej o nich“ nabízí klíč k jeho dílu; je to výzva nechat na sebe píseň nejprve působit a teprve potom ji srovnat s vlastní představou o tom, co a proč písničkář říká.

Více v článku, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

PETR VIZINA. Autor je redaktor Aktuálně.cz a hudebník, bývalý vedoucí kulturní redakce zpravodajství ČT, nově i spoluautor pořadu Za 5 pět v Radiu Proglas
 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Perspektivy, Přílohy



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay