Demokracie po zemanovsku

28.6.2013, Autor: Tomáš Kutil

Minulé tři týdny jsem měl dovolenou. No, ona to vlastně žádná dovolená nebyla, protože jsem celou dobu ležel v knihách a skriptech a pokoušel se dostat do hlavy vše potřebné k úspěšnému zvládnutí magisterského oboru mediální studia. Součástí státnic byla i obhajoba diplomové práce. Psal jsem o pozornosti, kterou média věnovala před volbami v roce 2010 dvěma stranám, jež se do Parlamentu dostaly – TOP 09 a Věci veřejné, a dvěma stranám, které Sněmovnu opustily – zelení a lidovci. Na základě zevrubného devítiměsíčního výzkumu mi vyšlo, že v médiích se mnohem častěji objevovaly obě úspěšné strany, a to především v období posledních tří měsíců před volbami. V součtu téměř dvakrát častěji než obě neúspěšné strany dohromady.

Dnes jsem se vynořil z literatury a bádání a jen velmi nevěřícně hledím na to, co se děje okolo ustavování nové vlády. Napadla mě přitom vzhledem k mé diplomové práci taková kacířská myšlenka. Má vůbec smysl zkoumat, jakou pozornost věnují média před volbami politickým stranám? Ze současné situace se totiž zdá, že volby už nejsou tím, co je důležité pro sestavování vlády. Pod velmi průhlednou nálepkou úřednické vlády nám zde totiž vzniká klasický politický kabinet – složený z příznivců našeho pana prezidenta či strany, jejímž je čestným předsedou. Strany, která se ve zmíněných volbách v roce 2010 do Parlamentu nedostala, a stojí tak mimo legální exekutivní či parlamentní struktury a její legitimita je nulová. Lidé blízcí této straně nyní sestavují vládu pod vedením Jiřího Rusnoka, který byl po celou dobu prezidentské kampaně výrazným podporovatelem Miloše Zemana. Že by byla parlamentní demokracie vážně přežitek? Ještě že máme tak moudrého prezidenta, který přišel s lepším řešením – vládnout budou jeho příznivci, které on moudře povede. Co mi to jen připomíná? Naštěstí se zdá, že alespoň Bohuslavu Sobotkovi došly možné důsledky této zemanodemokratické eskapády a začíná uvažovat o pokusu s menšinovou vládou ČSSD. Z takové varianty jako volič sice též nejsem nadšen, ale alespoň jde o parlamentní stranu, která v roce 2010 vyhrála demokratické volby.

Sdílet článek na: 

Sekce: Redaktoři, Blogy, Články

Diskuse

Autoritativní režim není objev Michal 3.7.2013 04:20

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay