8.8.2013, Autor: Jan Paulas
„Juliana není žena, to je anděl,“ říká v jednom dokumentu o Martinu Ivanu Jirousovi jeho přítel Jiří Gruntorád, ředitel knihovny Libri prohibiti, jeho spolubojovník z časů disentu a také ten, kdo kdysi z valdického vězení propašoval rukopis Jirousovy nejslavnější básnické sbírky Magorovy labutí písně. Tím andělem myslel Jirousovu ženu Julianu, na jejíž bedrech spočívala za manželova několikerého věznění veškerá tíha manželky politického vězně a matky živitelky dvou dětí, které své rané dětství prožívaly často bez táty. A estébáci jí ten úděl ještě různě zpestřovali.
celý článek
4.8.2013, Autor: Jaroslav Šubrt
Četbou těchto náročných parných dnů se mi stala dva roky stará knížka Magdaleny Grzebałkowské s titulem Pater Paradox – Životopis Jana Twardowského (Wydawnictwo Znak, Kraków 2011). Nedávno mi ji z Polska přivezl přítel dominikán Tomasz Dostatni. Stylem trochu připomíná knihu Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli - o životě a mučednické smrti číhošťského faráře Josefa Toufara, i když samozřejmě životní osudy obou protagonistů lze jen těžko srovnávat. Autorka knihy pracuje jako reportérka deníku Gazeta Wyborcza. V knize rovněž nashromáždila obrovské množství materiálu – historických údajů, výpovědí spolupracovníků, známých a přátel, bohatou korespondenci a různé další zajímavé dokumenty. Její výpověď je nesmírně cenná především tím, že odhaluje mnohé, doposud skryté a neznámé momenty ze života Jana Twardowského.
celý článek
8.7.2013, Autor: Jiří Prinz
Před 240 lety, v létě 1773, zrušil papež Kliment XIV. jezuitský řád. Při příležitosti tohoto výročí jsme se v KT rozhodli podívat se na působení Tovaryšstva Ježíšova trochu blíže – a já měl díky tomu možnost poznat se osobně s významným současným jezuitou, bývalým děkanem KTF v Praze, profesorem Ludvíkem Armbrusterem. Během rozhovoru, který jsme spolu vedli, pronesl Ludvík Armbruster jednu myšlenku, která mě velmi zaujala a několik dní mi pak nešla z hlavy. Když srovnával činnost jezuitů před zrušením v roce 1773 s působením řádu v současnosti, tiše si povzdechl: „Jakoby to druhé Tovaryšstvo ztratilo trochu šmrnc...“
celý článek
3.7.2013, Autor: Martin T. Zikmund
Již za dva roky uplyne 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, teologa a kazatele, jehož řadíme do pomyslné elity nejvlivnějších osobností našich dějin. Přesto není zcela jasné, z jakého ideového konce pátrat po Husově odkazu pro dnešek. Z katolického? Byl katolík či nebyl katolík? Jisté je, že zemřel jako katolický kněz, byť odsvěcený a potrestaný. A to věc komplikuje. Průběžně se sice v novodobých dějinách ozývaly hlasy, aby si čeští katolíci vzali přece Husa za svého - mezi tyto hlasy patřil i Jan Pavel II. - ale toto přání jednotlivců se zatím nepodařilo v kýženém měřítku naplnit.
celý článek
28.6.2013, Autor: Tomáš Kutil
Minulé tři týdny jsem měl dovolenou. No, ona to vlastně žádná dovolená nebyla, protože jsem celou dobu ležel v knihách a skriptech a pokoušel se dostat do hlavy vše potřebné k úspěšnému zvládnutí magisterského oboru mediální studia.
celý článek
6.6.2013, Autor: Kateřina Šťastná
Spojit katolický svět na celou hodinu v modlitbě, to mohlo napadnout jen našeho papeže Františka. Nadšena touto myšlenkou klečím první červnovou neděli před vystavenou eucharistií v kostele sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem spolu s dalšími desítkami farníků.
celý článek
30.5.2013, Autor: Zita Chalupová
Coby krajánek, tedy dopisovatel KT z oblasti (tedy ne z Prahy), bývá člověk vystaven i zapeklitým situacím.
celý článek
23.5.2013, Autor: Jiří Gračka
Dostala se mi do rukou kniha, jejíž obsah vhodně zapadá do těchto dní květnových oslav a májových pobožností. Staví totiž vedle sebe životy dvou současníků – mučedníka a mariánského ctitele Maxmiliána Kolbeho a velitele osvětimského koncentračního tábora Rudolfa Hösse.
celý článek
16.5.2013, Autor: Václav Štaud
Prožíváme Rok eucharistie, který se vyšší mocí dostal do stínu Roku víry a cyrilometodějského jubilea. Snažím se to chápat a moc bych si přál, aby Rok eucharistie přinesl alespoň změnu chování lidí v kostelích. Ne, nejedná se mi o přístup turistů. Když si někdo ani v dospělosti nedokázal osvojit pravidla slušného chování třeba v divadle nebo ve výstavní místnosti, těžko se změní v sakrálním prostoru. Hluční a neuctiví turisté naštěstí přicházejí a zase rychle odcházejí. Věřící ale zůstávají a právě těch se týká můj povzdech.
celý článek
22.4.2013, Autor: Antonín Randa
Přesně před třemi lety se fotbalista Josef Hušbauer přiznal k teči, kvůli které jeho tým prohrál důležitý zápas, a zkomplikoval mužstvu boj o udržení v lize. Ještě na trávníku ho za jeho sportovní gesto seřval kapitán týmu a při odchodu do šaten i trenér: „Pro mě to je úplná hloupost a velká chyba. Bojuje se o každý bod a Hušbauer se prostě nemůže přiznat k autu. Neberte mě za neslušného, ale ve fotbale vyhrává ten, kdo je bojovnější a vychcanější,“ rozčiloval se kouč poražené Příbrami.
celý článek
11.4.2013, Autor: Martin T. Zikmund
Terpve při nedávné návštěvě jižního Bavorska jsem si uvědomil, jak těsně vedle sebe - jen pár kilometrů - leží Marktl am Inn, rodiště Benedikta XVI., a už na rakouské straně Braunau am Inn, rodiště Adolfa Hitlera. V obou jsou dosud k vidění jejich rodné domy.
celý článek
7.4.2013, Autor: Alena Scheinostová
Jako malá jsem si myslela, že „lotry“, mezi něž upadl jistý pán cestou z Jeruzaléma do Jericha a jež mu způsobil„y“ tak krutá zranění, jsou jakési takové obrovské kameny, něco mezi kokořínskými pískovci a Stonehenge.
celý článek