Blogy

Bližší košile než kabát

19.3.2015, Autor: Martin T. Zikmund

V posledním roce - počínaje anexí Krymu - se Vladimir Putin stal centrem pozornosti i obav světové veřejnosti. Nikoli neprávem. Sám se rozhodl hrát svoji hru a využívat jediné síly, které Rusko vposledu má: zbraní všeho druhu. Putin přitom předvádí, že nemá žádné zábrany, lež je pro něj normálním prostředkem, jak zmást protivníka. Jeho 11denní zmizení z pohledu kamer mělo především jeden cíl: odvést pozornost od vraždy opozičního rivala Němcova, jejíž okolnosti napovídají, že Kreml nebyl překvapen. Ostatně kdo lže, ten krade a může i zabít, říká stará moudrost.

celý článek


S baterkou v parku a klíči na plotě aneb Malé zázraky všedního dne

2.1.2015, Autor: Jiří Gračka

Obyčejný předvánoční večer, cesta z práce a hlava plná myšlenek na to, co je před svátky ještě nutné stihnout. Mysl si připomíná úkoly jeden za druhým a skoro nevnímá slabé cinknutí, které zní do potemnělého parku. Ruka spíš ze zvyku než vědomě zajede do kapsy kabátu a vtom se srdce na vteřinu zastaví: Klíče!

celý článek


Lze pochopit holokaust?

18.12.2014, Autor: Václav Štaud

Nemnoho let po druhé světové válce - byl jsem tehdy školáček - mě oslovila příhoda, jež bude moje myšlení ovlivňovat asi až do smrti.

celý článek


Tajemství

17.12.2014, Autor: Antonín Randa

Kouzlo se ztratilo… proletělo hlavou muži, který seděl na lavičce a prázdným pohledem pozoroval okolní ruch. „Ta radost, to těšení, ta zvláštnost vánočního času… Je to pryč, už nic z toho necítím.“ Smutek ho tížil víc než nákupní tašky plné dárků, které držel v ruce.

celý článek


Směřuje Velká Británie k duhové totalitě?

8.12.2014, Autor: Jiří Prinz

V uplynulých dnech jsme si připomněli 25 let od pádu komunistického totalitního režimu v naší zemi. Díky událostem, které započaly 17. listopadu 1989 na Národní třídě, se dnes můžeme těšit svobodě, o jaké se našim předkům ani nesnilo. Uvažovat za takovéto situace o příští možné totalitní hrozbě může proto leckomu připadat nepatřičné, neaktuální a snad i zbytečné. Přesto tu a tam přicházejí ze světa zprávy, které každého svobodomyslného člověka musí přinejmenším znepokojit. A nejde přitom zdaleka jen o ty ze zemí třetího světa - i z Evropy občas přijdou zprávy, nad nimiž zůstává rozum stát.

celý článek


Hrst vánočních nedopalků

5.12.2014, Autor: Kateřina Šťastná

Směřuji na reportáž do Dětského a dorostového detoxikačního centra. Mým úkolem je zjistit, jak tam budou prožívat Vánoce, jestli se na ně vůbec těší.

celý článek


Nic nového pod sluncem

4.12.2014, Autor: Jaroslav Šubrt

Před několika dny jsem na polské Dvojce (rozhlasová stanice podobná našemu ČRo 3 – Vltava) zaznamenal velice zajímavý rozhovor s ukrajinským spisovatelem, básníkem a překladatelem Jurijem Andruchovyčem. Na Ukrajině patří tento rodák (nar. 1960) z haličského Ivano-Frankivska k předním postavám místní literární scény. Na rozdíl třeba od sousedního Polska, kde jeho knihy už pár let vycházejí v docela slušných nákladech, je u nás autorem známým spíš jen v úzkém kruhu lidí se speciálním zájmem o moderní literaturu této části Evropy. My jsme se zatím mohli seznámit pouze s nepatrným zlomkem jeho tvorby.

celý článek


Jak mi viróza osvěžila paměť

3.12.2014, Autor: Jan Paulas

Jako většinu mých kolegů i mě sklátila koncem listopadu viróza, a tak jsem dostal šanci dodatečně si sám pro sebe připomenout výročí Sametové revoluce. Když člověk poslouchá některé naše politiky či bývalé politiky, má dojem, že prožil listopadové události 1989 v úplné jiné zemi. A k tomu ještě kdekdo vynáší na světlo nejrůznější konspirační teorie, jak bylo vše předem dohodnuto.

celý článek


Standardní masakr po čtvrt století

19.11.2014, Autor: Aleš Palán

Nečekal jsem to a byl jsem potěšen příjemně. Řeč je o tom, jak intenzivně promlouvají pětadvacet let staré události z listopadu 1989 k české veřejnosti – alespoň tedy k její vnímavější části. 17. listopad 2014 nebyl pouhým dnem volna, jako mnohá jiná výročí, ale prostorem, v němž mnozí vyslovili svou potřebu svobody a angažovanosti.

celý článek


Nezaměstnanost ničí svobodu

Vydání: 47, 18.11.2014, Autor: Jiří Zajíc

KOMENTÁŘ JIŘÍHO ZAJÍCE

celý článek


Pěšky do Jeruzaléma – den šestý a sedmý

Pěšky do Jeruzaléma – den šestý a sedmý

Vydání: 47, 3.11.2014, Autor: Tomáš Kutil

Závěr naší pouti jsme prožili ve městě, kam už dvě tisíciletí míří zástupy křesťanů. Na vlastní oči jsme viděli mnoho biblických míst a zažili i pár dramatických chvil.

celý článek


Pěšky do Jeruzaléma – den čtvrtý a pátý

Pěšky do Jeruzaléma – den čtvrtý a pátý

Vydání: 47, 31.10.2014, Autor: Tomáš Kutil

Ježíš prožil na poušti 40 dní, naše poutní výprava se spokojila jen se dvěma, vlastně spíš se dnem a nocí. Ale popořádku…

celý článek




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay