Biskupové se setkali v Praze

Vydání: 2004/5 Ďábel, 9.9.2004, Autor: čbk

PRAVIDELNÉ JEDNÁNÍ ČESKÉ BISKUPSKÉ KONFERENCE
Na svém 53. plenárním zasedání (21. - 22. 1.) se čeští a moravští biskupové věnovali mimo jiné plenárnímu sněmu, Charitě, přípravě Středoevropských katolických dnů či koncepci Katolického týdeníku.

Kromě čtrnácti diecézních, pomocných a emeritních biskupů, zástupců Konference vyšších představených mužských a ženských řeholí poprvé na zasedání zavítal také nově jmenovaný litoměřický biskup Pavel Posád.

"Poctivost a autentičnost duchovního života, otevřenost pro Boží tajemství a pravdivé předávání víry jsou předpokladem věrohodné služby církve v naší společnosti," uvedl v úvodní meditaci českobudějovický biskup Jiří Paďour.

Kardinál Miloslav Vlk, který je v rámci ČBK zodpovědný za veřejné záležitosti, rekapituloval svá předvánoční setkání s představiteli politického života, premiérem, prezidentem i hejtmany. "Korektní a partnerský dialog mezi státem a církvemi by měl být jednou z priorit při řešení dosud otevřených otázek ve vzájemných vztazích. Kooperační model nezávislosti a partnerské spolupráce se státem a společností zůstává i nadále cílovou představou katolické církve," uvedl po jednání mluvčí ČBK P. Daniel Herman.

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA
Na uvolněné místo generálního sekretáře Sdružení Česká katolická charita (ČKCH) jmenovala ČBK padesátiletého Jindřicha Suchánka, bývalého ředitele Arcidiecézní charity Olomouc. Biskupové se rovněž podrobně zabývali průběhem a výsledky letošní Tříkrálové sbírky. "Vyjádřili charitním pracovníkům i dobrovolníkům své poděkování a pověřují Charitu organizováním této sbírky i v dalších letech," doplnil P. Herman. Podporu získalo též rozhodnutí rady Sdružení ČKCH odeslat do Íránu, postiženého na sklonku loňského roku zemětřesením, příspěvek 15 tisíc amerických dolarů.

STŘEDOEVROPSKÉ KATOLICKÉ DNY
Biskupové se také věnovali přípravě Středoevropských katolických dnů. V rámci příprav se již konala i mezinárodní teologická sympozia a řada poutí. První fáze evropského setkání katolíků proběhla během minulého roku na národní úrovni ve všech zúčastněných zemích. Setkání samo vyvrcholí společnou poutí ve štýrském mariánském poutním místě Mariazell letos 22. a 23. května.

V popředí zájmu biskupů byly také liturgické záležitosti a příprava obnovených modliteb a textů některých obřadů, např. svatebních, v souladu s jejich novým vydáním ve Vatikánu.

"V rámci letošního Světového dne nemocných, který se pravidelně slaví 11. 2., vyzývá ČBK spolu s Českým velkopřevorstvím Maltézského řádu a Maltézskou pomocí, k jejichž prioritám patří péče o nemocné, aby se křesťané v Čechách i na Moravě zvláště v tento den modlili za nemocné a trpící a za ty, kdo o ně pečují a starají se i o jejich duchovní život," tlumočil přání biskupů P. Herman.

PLENÁRNÍ SNĚM
Během druhého dne zasedání byl jedním z projednávaných témat také Plenární sněm katolické církve v České republice. Sněmovní proces pokračuje v současné době v rámci osmi odborných komisí.

Biskupové se dále zabývali koncepcemi Katolického týdeníku a Perspektiv pro rok 2004, které schválili. Odsouhlasili rovněž nové znění stanov Českého katolického biblického díla, které usiluje především o šíření Písma svatého, podporuje vědeckou práci v biblických oborech a pořádá biblické kurzy, přednášky a výstavy.

PROJEKT SPOLEČNÉ ÚSILÍ
Speciálním tématem posledního zasedání byla bezpečnost silničního provozu a projekt ministerstva dopravy "Společné úsilí". Ten je zaměřen na ochranu lidských životů v dopravě. Na silnicích v České republice ztratí život ročně kolem 1300 lidí, což je v průměru o třetinu více než v ostatních evropských zemích. Bezpečnostní pásy u nás používá asi polovina řidičů a spolujezdců. Problémem stále zůstává požívání alkoholu před jízdou a bezohledné chování v silničním provozu. "Vzhledem k tomu, že se jedná o hodnotově orientované záležitosti, obrátili se pracovníci ministerstva dopravy na ČBK s žádostí o spolupráci při realizaci tohoto projektu," uzavřel P. Herman. Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay