Biskupové plánovali na Velehradě

Vydání: 2020/29 Velehradské díky lidem v první linii, 14.7.2020, Autor: Tomáš Kutil

Hospodaření diecézí, poděkování pracovníkům Charit za pomoc v době koronaviru nebo plánování cesty za papežem Františkem. To vše řešili biskupové na červencovém plenárním zasedání na Velehradě.

Mše svatá za národ, Velehrad. Snímek Jaro Tupý/Člověk a víra

Biskupové se během jednání věnovali ekonomickým otázkám, konkrétně investování a hospodaření v diecézích a organizacích, které spadají pod vedení ČBK. Zabývali se též pastorační péčí neslyšících. Rádi by jim při bohoslužbách vizuálně zpřístupnili mluvené i psané slovo, aby se mohli naplno účastnit slavení mší svatých. Své zkušenosti z posledních let s touto tzv. kategoriální pastorací hodlá předat farnostem po celé ČR P. Stanisław Góra, který má v pražské arcidiecézi na starosti farnost pro neslyšící. O konkrétní podobě bude KT informovat ještě během léta.

Biskupové se také ohlédli za aktivitami Charity v době koronaviru, poděkovali všem jejím zaměstnancům a spolupracovníkům s „velkým uznáním za jejich mimořádné nasazení v době pandemie“. Všem těmto lidem z „první linie“ byl rovněž věnován koncert Dnů lidí dobré vůle. Zúčastnili se ho i příslušníci armády, kteří sloužili na hranicích, a policisté, kteří pomáhali v uzavřených městech Uničov a Litovel. Přijeli rovněž zdravotníci z nemocnic v Uherském Hradišti a v Prostějově. Čestnými hosty byli medici z Karlovy univerzity, kteří se od počátku nabídli do „první linie“, aniž by měli jakékoliv ochranné prostředky.

Na Tetín i za papežem

Letos na podzim a příští rok čeká českou a moravskou církev několik významných akcí. Tou nejbližší bude setkání předsedů Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), jež proběhne letos 25. – 27. září na Arcibiskupství pražském. Setkání předsedů biskupských konferencí evropských zemí, které se koná jednou za rok, hostilo loni španělské Santiago de Compostela.

Online konference

Letošní akce bude o něco komornější, část biskupů se jí totiž bude účastnit pomocí online konference. Podle odhadu by mohlo osobně přijet asi 25 biskupů a arcibiskupů, zhruba stejný počet se bude zřejmě účastnit na dálku. Tématem setkání bude „Budoucnost Stvoření“. V neděli 27. září plánuje část biskupů slavit mši svatou ve svatovítské katedrále od 10.00 hod., která bude přístupná veřejnosti. Někteří biskupové se zdrží až do pondělí 28. září a zúčastní se i Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

Příští rok zamíří čeští a moravští biskupové na návštěvu Svatého otce Františka do Vatikánu. Na Velehradě se proto zabývali i přípravami této cesty zvané ad limina. Konat by se měla v březnu. Dále je v plánu Národní pouť na Tetín u příležitosti výročí 1 100 let od zavraždění sv. Ludmily, která se má konat 18. září 2021.

Na plenárním zasedání vystoupili také Mons. Martin Holík a Pavel Mikšů z Radia Proglas a biskupům popsali aktuální situaci této rozhlasové stanice v rukách křesťanů. Předseda Českého náboženského střediska v Římě P. Roman Czudek pak informoval o stavu rekonstrukcí a oprav poutního domu Velehrad v Římě.

TOMÁŠ KUTIL
 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, ZpravodajstvíAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay