Bible jako základ knihovničky

Vydání: 2016/33 Olympiáda pod Ježíšovou náručí, 9.8.2016, Autor: Kateřina Šťastná

Příloha: Doma

Když budete pátrat po náboženské literatuře pro děti, možná budete udiveni, jak široká je nabídka a kolik nakladatelství se tomu věnuje. Desítky různých Biblí, misálků či životopisů svatých, nepřeberné množství příběhů od klasiky až po současné autory, omalovánky s náboženskou tematikou.


Je dobré zvykat děti na četbu a přiměřeně jim zvyšovat laťku.Snímek Shutterstock

Jenomže jak se v tom orientovat a jak vybírat? Co by nemělo chybět v knihovničkách rodin s dětmi? Lenka Jeřábková z Katechetického střediska Arcibiskupství pražského říká, že Bible je základ. „Dítě by mělo být v kontaktu s Písmem od útlého dětství. Je celkem jedno, jestli to bude Bible pro dospělé, ze které budou rodiče dětem vyprávět příběhy, jestli bude ilustrovaná, nebo zda půjde o samostatné biblické příběhy.“

Jenomže zkuste si zadat do vyhledávače na internetu nebo v křesťanských internetových knihkupectvích slovo Bible. Naskočí vám Bible pro nejmenší, Bible k prvnímu svatému přijímání, Moje první Bible, Moje malá kufříková Bible, Dětská Bible, Komiksová Bible, Bible pro malé detektivy, Biblické příběhy s hlavolamy, Bible – Příběhy na každý den, Bible na dobrou noc nebo třeba Bible pro kluky a holky – a ještě mnoho a mnoho dalších.

Marie Klašková z Českého katolického biblického díla (www.biblickedilo.cz) doporučuje vybírat podle stáří dítěte: „Pro děti ve školce a na prvním stupni je lepší dětská Bible s převyprávěnými příběhy (které se však drží smyslu biblického poselství), aby se pěkně četla a byla pro ně srozumitelná. Je fajn, když je u převyprávění odkaz na biblický text, případně krátký citát přímo z Bible.“ Pro děti na druhém stupni se podle ní osvědčuje komiksová Bible a následně přímo biblický text (např. ve voděodolném provedení nebo v balení se zipem nebo Bible jako aplikace pro chytré telefony – AND BIBLE). „Ze současné nabídky českých překladů je určitě nejlepší Český ekumenický překlad,“ říká.

Úměrně věku

Pro menší děti je podle ní vhodnější méně textu a víc obrázků, pro větší pak text doplněný obrázkem a otázkou či úkolem. Pokud chceme nosit Bibli do kostela, doporučuje Marie Klašková menší formát. „Obrázky bych vybírala podle svého vkusu, aby se mi líbily a aby byly pro děti vhodné k jejich věku. Klíčové však je, aby dětská Bible nedeformovala u dětí představu Boha Otce, aby v ní tedy nevystupoval jako stařec s plnovousem na obláčku,“ uzavírá.

Pokud by si rodiče přáli mít cosi jako katechismus pro děti, vyšel například Já jsem s vámi. Katechismus ČBK pro děti od šesti do osmi let (Paulínky). „Pokud si rodina objedná časopis Duha, rozhodně neprohloupí. Je tam spousta podnětů pro práci s dětmi, sešity zaměřené na svátosti, Písmo, liturgický rok i souhrnné informace, například jako Mini-Kid-Kat – malý souhrn katolické věrouky a další,“ říká Lenka Jeřábková. Ve spolupráci s Duhou vznikla i kniha Děti se ptají, odborníci odpovídají, která pomáhá rodičům i dětem hledat odpovědi na základní otázky ohledně víry.

Ze současné demografické křivky vyplývá, že nejsilnější ročníky dětí jsou nyní ve věku prvokomunikantů. I pro ně a pro předškolní děti je podle Jeřábkové nabídka literatury dostatečná, ovšem u těch starších je to už horší. „Knih pro starší školní věk je výrazně méně – i proto, že nám tyto děti mizí z organizovaného katechetického setkávání. Mění se styl učení, kroužků a řada z nich nemá na náboženství čas. Nehledě na to, že málokdo z kněží a katechetů umí s touto kategorií mezi 11 a 16 lety pracovat,“ říká Lenka Jeřábková s tím, že by se zde orientovala především na příběhy, životopisy a křesťansky zaměřenou beletrii.

V tomto věku už můžeme dítě posunout o stupeň dál, opustit obrázkovou a přejít k „neobrázkové“, textové Bibli. Do ruky jim můžeme dát YouCat (Katechismus pro mladé, Karmelitánské nakladatelství) nebo třeba knížku Tweetuj s Bohem (Paulínky). Lenka Jeřábková uzavírá, že je dobré zvykat děti na četbu a přiměřeně věku jim zvyšovat laťku, ptát se, co by se jim mohlo líbit, a systematicky s nimi pracovat. Pak si můžeme být jisti, že u knih – i těch s duchovní tematikou – zůstanou.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, ČlánkyAktuální číslo 22 26. května – 1. června 2020

Poděkování papeži ze světa i od nás

K poděkování papeži Františkovi za ranní mše svaté z Domu sv. Marty, které přichází z celého světa, se připojují Češi. Děkovný list převzal nuncius na Pouti médií.

celý článek


Setkání v příhodnou chvíli

„Nebýt jeho, dneska jsem úplně jinde.“ Tuto větu slyšel asi každý z nás. A možná si ji ve svém životě i několikrát řekl. Pokud tedy potkal člověka, který mu takto…

celý článek


Do kostelů se vrací liturgický život

S odezníváním aktuální vlny pandemie zvolna ožívají kostely v okolních zemích. Opatrnost je však stále na místě, a tak zpravidla zůstává v platnosti i dispenz od povinné…

celý článek


Meditace jako obohacení modlitby

Ukázat krásu kontemplativní modlitby a představit české vydání jedné ze svých knih přijel počátkem roku do Prahy ředitel Světového společenství pro křesťanskou meditaci…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay