Báli jsme se, že jedeme na Sibiř

Vydání: 2019/36 Do školy s požehnáním, 3.9.2019

Je autorem řady knih, odborných textů, překladů, ale lidé ho znají především z jeho dlouholetého působení ve Vatikánském rozhlase. Začátkem září oslavil P. JOSEF KOLÁČEK devadesátiny.


P. Josef Koláček začal rozhovor svou oblíbenou modlitbou, která ho provází již 70 let: „Nekonečná velebnosti, Nejsvětější Trojice, mluvím před Tebou a Ty mluvíš ke mně, pro své hříchy, Pane, nejsem hoden Tvého pohledu.“ Snímek autorka

Můžete zavzpomínat na své dětství? Rodilo se již tam vaše budoucí povolání?

Narodil jsem se 1. září 1929 v Bystrci, tehdy to byla vesnice u Brna. Tam jsem prožil svoje mládí a chodil do školy. Od šesti nebo sedmi let jsem ministroval na Zámostí, což je za řekou Svratkou – do kostela jsem tedy chodíval přes řeku. Jako student jsem se stal varhaníkem, takže jsem byl neustále spojen s kostelem.

Moje povolání byl takový malý zázrak. Maminka jako pravověrná křesťanka byla přesvědčená, že první syn Stanislav, který se později stal doktorem, patří Bohu a měl se stát knězem. Jenomže když studoval, měl spoustu děvčat, a pak se oženil, takže to dopadlo na mě. V mládí jsem byl dost vážně nemocný. Maminka to sice nezmiňovala, ale naznačila, že když mě Pán zachrání, tak mě Pánu dá. Já jsem o tom nevěděl, normálně jsem žil, ale zpětně – když jsem o tom přemýšlel – jsem si uvědomoval, že jsem kráčel ke svému povolání přímo, nebyly tam žádné problémy. Udělal jsem maturitu a hned jsem se hlásil do Tovaryšstva.

To už se psal rok 1948 a blížila se krutá padesátá léta.

Ano, maturoval jsem v červnu 1948 a už od února byli u nás komunisté u moci, ale to mi bylo tehdy lhostejné. Začal jsem noviciát a plánoval jsem, že do třiceti bych mohl být knězem. Ale pak začaly dramatické události. V noci z 13. na 14. dubna 1950 nás přepadli komunisté přímo v klášteře.

Kde jste tehdy byl?

V noviciátu na Velehradě, bylo nás tam 33 noviců a asi 35 paterů. Ale protože tam bylo jezuitské gymnázium, byli tam i profesoři a ti, kteří působili v pastoraci. Takže komunita čítala asi 70 jezuitů. A ještě té noci nás odvezli do Bohosudova.

Jak to noční přepadení probíhalo?

Zvon na velehradské bazilice ohlašoval 23.30 hodin, když nade mnou stál policajt se samopalem a probudil mě se slovy: „Holomku, vstávej.“ Viděl jsem, že těch policajtů je tam plno a je nutno vstát. Rychle jsme se oblékli, nahnali nás do jídelny a oznámili, že budeme zatčeni a odvezeni do centralizačního kláštera, což byly lágry pro kněze. A tak, jak jsme byli, nás naložili do autobusů a asi ve tři čtvrtě na jednu jsme vyjeli. Po cestě jsme ještě zabloudili. Ve všech byla maličká dušička: dívali jsme se, jestli jedeme na východ, nebo na západ, protože pokud jedeme na východ – říkali jsme si – tak nás vezou na Sibiř.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

JOHANA BRONKOVÁ. Rozhovor vznikl pro KT a Radio Proglas, kde je k poslechu v neděli v pořadu Křesťan a svět (ve 20.15) a přes internet v archivu rádia

P. JOSEF KOLÁČEK SJ se narodil 1. září 1929. Po maturitě vstoupil do noviciátu k jezuitům. V roce 1950 byl internován a poté sloužil u PTP. V letech 1954–1968 pracoval jako pomocný dělník v brněnské Zbrojovce a tajně studoval teologii. Na kněze byl vysvěcen tajně 23. ledna 1968 Felixem M. Davídkem. V roce 1968 odešel do exilu a roku 1970 začal pracovat jako redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu. V letech 1971–2001 byl jejím vedoucím.
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, ČlánkyAktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay