Anglikáni u Petrova nástupce

Vydání: 2016/42 Papež jmenoval nové kardinály, 11.10.2016

Tatam jsou staletí, kdy mezi papežem a představitelem anglikánů arcibiskupem z Canterbury panoval chladný odstup. Přemostit se jej podařilo před 50 lety a dnes se oba představitelé dokážou spolu i přátelsky pobavit.


Papež František s canterburským arcibiskupem Justinem Welbym, který je z titulu své funkce považován v anglikánské církvi za prvního mezi rovnými. Zatímco v minulosti katolíky a anglikány dělila chladná odměřenost, dnes se už považují za spojence a přátele. Snímek ČTK

Dokládá to fotografie, která oběhla svět, jak papež František a Justin Welby pukají smíchy, když host z Anglie začal jejich vzájemnou konverzaci u stolu vtipem. „Víte, jaký je rozdíl mezi teroristou a ,liturgistou‘? S teroristou se dá vést dialog...“ Novinářům to prozradil sám mluvčí Greg Burke. Rozhovoru, který se brzy přesunul do hlubších poloh, předcházelo slavnostní setkání papeže se 17 anglikánskými biskupy různých provincií a dalšími biskupy. Při něm Welby vzdal papeži hold slovy: „Vaše listy a encykliky promlouvají daleko za hranice Říma a římské církve, způsobem, který je univerzální.“

Anglikánský představitel mluvil o bolestech dneška – od válek až po pohrdání nenarozenými a rodinou. Zdůraznil nebezpečí extremismu, které obhajuje nábožensky motivované násilí. Tyto skupiny – jak konstatoval – „se rozrůstají ve většině, ba pravděpodobně dokonce ve všech velkých světových náboženstvích“ a rychlost internetu umožňuje získávat adepty mezi naivními a ztracenými lidmi. Protipólem těchto hrozeb je podle něj Kristovo tělo, které – jak bylo přislíbeno sv. Petru – brány pekelné nepřemohou. „Máme mnoho důvodů k obavám, ale žádný důvod ke strachu,“ uvedl Welby.

Svatý otec František zdůraznil roli společného svědectví o víře, vzájemné modlitby a stejného poslání. Ekumenismus podle něj „není nikdy ochuzením, nýbrž bohatstvím“ a zároveň společným přesvědčením, „že co Duch zasel do druhého, sklízí při společných žních“.

Vyslání ke společné službě

Před začátkem ekumenických nešpor v kostele sv. Řehoře na Celiu, odkud v roce 597 papež Řehoř Veliký vyslal mnicha Augustina se 40 druhy evangelizovat Británii, papež František a primas anglikánského společenství podepsali deklaraci. S vděčností v ní připomínají své předchůdce Pavla VI. a arcibiskupa Michaela Ramseye, jejichž setkání před 50 lety v Římě zahájilo teologický dialog mezi oběma církvemi. Díky práci bilaterální komise se podařilo přezkoumat učení, která vedla během dějin k roztržkám, a pohlédnout na ně v perspektivě vzájemné úcty a lásky.

Oba signatáři přiznávají, že mezitím nastala nová rozdělení, zejména pokud jde o svěcení žen v anglikánské církvi a v poslední době i v otázkách týkajících se lidské sexuality. Nicméně při společných nešporách bylo pověřeno vzájemnou spoluprací ve svých diecézích na 19 dvojic anglikánských a katolických biskupů, kteří byli takto oficiálně zavázáni k ekumenismu.

(cna, ravat, mtz)

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay