Alžírští mučedníci propojili světy víry

Vydání: 2018/50 Roráty připravují na Vánoce, 11.12.2018, Autor: Alena Scheinostová

Na devatenáct nových blahoslavených z pěti různých národů se může církev obracet od 8. prosince. V tento den papežský legát kardinál Becciu beatifikoval v severoalžírském Oranu řeholníky a řeholnice zavražděné v letech 1994–1996. Vůbec poprvé tak beatifikační ceremonie proběhla v muslimské zemi.


1 200 křesťanských i muslimských poutníků se sešlo na beatifikační slavnosti 19 alžírských mučedníků. Podle místního biskupa šlo o bezprecedentní událost. Snímek ČTK

Sedm trapistů z Tibhirine, biskup diecéze Oran Pierre Claverie, čtyři „bílí otcové“ z Tizi Ouzou, bratr Henri i sestry Odette, Angèle-Marie, Paul-Hélène, Bibiane, Caridad a Ester – celkem devatenáct řeholníků z osmi různých společenství zahynulo v Alžírsku během občanské války v 90. letech. „Tito lidé prožili život mezi obyvateli této země, aby jim darovali vše, co mohli nabídnout,“ vystihl pro agenturu AFP dlouholetý farář v Oranu P. Thierry Becker, někdejší koadjutor biskupa Claverieho.

Zvláštní poselství zaslal do Oranu papež František: „Kéž tato slavnost pomůže uzdravit rány minulosti a vytvořit nový prostor setkávání a soužití po vzoru našich blahoslavených,“ vzkázal. Následující den při modlitbě Anděl Páně pak o mučednících řekl: „Byli věrnými hlasateli evangelia, pokornými staviteli míru a hrdinskými svědky křesťanské lásky. Jejich odvážné svědectví je zdrojem naděje pro katolickou komunitu v Alžírsku a semínkem dialogu pro celou společnost.“

Důraz na společné mírové soužití prolínal celou beatifikační ceremonií. Ve většinově muslimském Alžírsku (katolíků je jen asi 80 tisíc z 38 milionů) se až v roce 2011 zcela zklidnilo dvě desetiletí trvající napětí mezi sekularisty a islamisty. Občanská válka si v letech 1992–2002 vyžádala přes 200 tisíc obětí. Mezi nimi byli i noví blahořečení – misionáři z Francie, Belgie, Španělska, Malty a Tuniska. V roce 1993 vydala fundamentalistická opoziční Islámská fronta spásy ultimátum cizincům, aby do měsíce opustili Alžírsko. Jinak jim hrozila smrtí. Misionáři se však rozhodli setrvat ve službě místním lidem. Se svými muslimskými sousedy žili ve vzájemném přátelství a cítili jako své poslání aktivně smiřovat a posvěcovat křesťanský i muslimský svět.

Život už jsme darovaly

Marista bratr Henri Vergès a sestra Paul-Hélène Saint-Raymond z Kongregace malých sester Nanebevzaté byli zavražděni roku 1994 v alžírské arcidiecézní knihovně. V témže roce zemřely cestou na mši španělské augustiniánky Caridad Álvarez Martínová a Ester Paniaguová, které sloužily starým, chudým a postiženým lidem. Sestra Ester na předchozí varování reagovala slovy: „Nikdo nám nemůže vzít život, protože my jsme ho už darovaly.“

Sestry Bibiane Leclerqová a Angèle-Marie Littlejohnová z kongregace Notre Dame působily do své smrti roku 1995 v metropoli Alžíru jako učitelky a staraly se o sirotky. Několik týdnů po nich zahynula sestra Odette Prévostová, členka malých sester Božského Srdce a znalkyně Koránu. Mezi mučedníky jsou rovněž čtyři „bílí otcové“ – řeholníci z kongregace Misionářů Afriky. Ve středoalžírském Tizi Ouzou vedli knihovnu a věnovali se mladým lidem. Na jejich pohřeb přišly i stovky jejich muslimských přátel.

O sedmi trapistech z kláštera Tibhirine vznikl také film O bozích a lidech. Mniši byli uneseni v noci z 26. na 27. března 1996, o dva měsíce později objevil alžírský obchodník na stromě u vzdáleného města jejich hlavy. O okolnostech vraždy i jejích pachatelích dodnes panují nejasnosti. Poslední obětí je pak dominikán Pierre Claverie, biskup diecéze Oran, kterého v roce 1996 zabila bomba nastražená před jeho rezidencí. Spolu s ním zemřel i jeho mladý muslimský řidič.

Buďme znamením bratrství

„Nepřáli jsme si prožít tuto beatifikaci jen mezi křesťany, protože tito lidé zemřeli uprostřed desítek tisíc Alžířanů,“ předeslal arcibiskup diecéze Alžír Paul Desfarges. Ceremonie na „náměstí Dobrého soužití“ – jak bylo čerstvě přejmenováno nádvoří před kaplí Panny Marie de Santa Cruz v Oranu, kde se slavnost v sobotu odpoledne konala – se proto účastnili nejen křesťané, ale i řada muslimů. Vedle příbuzných a přátel mučedníků či jejich krajanů tak děkovali za příklad a oběť řeholníků představení muslimské obce v Oranu i další muslimští hosté.

Jak uvedl Vatikánský rozhlas, emočním vrcholem beatifikační slavnosti se pak stalo pozdravení pokoje mezi křesťanskými a muslimskými účastníky. Podle arcibiskupa Desfargese byla sounáležitost projevená muslimy jedním z plodů vytrvalého působení církve v Alžírsku.

ALENA SCHEINOSTOVÁ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay