26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Adoptujte si svého seniora

17. 11. 2004

|
Tisk
|

Na Zakarpatské Ukrajině lze najít mnoho starých, nemocných a opuštěných lidí, kteří žijí v bídě. S nápadem, jak jim pomoci, přišel Důstojný život - společný projekt Střediska humanitární pomoci v Ostravě a Oblastní charity Třebíč.

Vydání: 2004/47 Zážitkovost ve víře, 17.11.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Projekt, který funguje podobně jako Adopce na dálku, nyní probíhá tak, že starší lidé v Česku podporují seniory na Ukrajině částkou 1800 korun. Přestože začal v září tohoto roku, je vytipováno již 40 lidí a pro více než 30 z nich už vezla před několika dny ředitelka Charity Hlučín Marta Porubová peníze od jejich „adoptivních“ seniorů. „Je ale nebezpečí, že když se o penězích dozví jejich děti, přijdou a stařečkovi je seberou. Nebo pokud je člověk dementní, není schopen s finanční částkou hospodařit. Proto jsem peníze předala ukrajinské koordinátorce Viře Synetarové, která situaci lidí zná a podle potřeb každého z nich jim rozdělí peníze, potraviny, léky nebo třeba otop,“ vysvětluje ředitelka Porubová.

Ačkoli byl projekt původně koncipován jinak, jsou to nyní vesměs příslušníci starší generace, kteří se rozhodli svým vrstevníkům na Ukrajině pomoci. Důvodem je podle Marty Porubové fakt, že příspěvek ve výši 1800 korun ročně je přijatelný i pro naše seniory: „Nemyslím si, že 150 korun měsíčně je velká částka, ale jednoznačně to pomůže. Navíc se menší část z toho odděluje na finanční fond, ze kterého je možné jednorázově pomoci například na léčbu konkrétního člověka.“

Současný projekt se podle jejích slov napojil na pečovatelskou službu. Ta na Ukrajině funguje od října loňského roku a vznikla ve spolupráci s misionářem Petrem Krenickým v rámci humanitární pomoci v Zakarpatské oblasti (která byla v letech 1918-39 součástí Československa). Zpočátku to byl právě tento kněz, kdo Martu Porubovou při její loňské návštěvě Ukrajiny upozornil na konkrétní lidi, kteří potřebují pomoc.

PĚT SET KORUN MĚSÍČNĚ

„S pracovníky naší Charity jsme tu oblast navštívili loni na přelomu srpna a září a na vlastní oči viděli tamní situaci. Když jsem navštěvovala domácnosti starých lidí, viděla jsem

udusanou hlínu na podlaze, špinavé postele a hrnce, ve kterých se zároveň vařilo i pralo prádlo. Přestože Ukrajina oficiálně má státní pečovatelskou službu, nikdo o ní prakticky neví. Částečně tam pomáhá maďarská Charita, která většinou rozváží obědy, ale veškerá ostatní péče o seniory závisí na rodinných příslušnících,“ líčí Marta Porubová. „V průběhu posledního roku se situace zlepšila, takže většina lidí dostává důchod, ale ten lidem na živobytí nestačí. V průměru se pohybuje okolo 97 hriven, což je v přepočtu zhruba 500 Kč. Například chléb tam stojí dvě hrivny. Navíc se musejí platit obrovské položky za elektřinu nebo dříví. Veškerou lékařskou péči - od koupě obyčejného paralenu až po chirurgický zákrok - si lidé platí sami. Když někdo potřebuje jít do nemocnice a nesežene nikoho, kdo by mu nosil jídlo (které tam nedostane), a nemá děti, které ho mohou finančně podpořit, je odsouzen k tomu, aby zůstal doma.“

Aby měli místní senioři alespoň základní vybavení domácností a oblečení, uspořádala už Charita Hlučín řadu sbírek - od hrnců a hrníčků, přes mísy, zdravotnické pomůcky, teploměry, až po vozíčky; průběžně se vybírá i oblečení a ložní prádlo. Právě v těchto dnech na Ukrajinu dorazí ze Střediska humanitární pomoci ostravsko-opavské diecézní Charity kamion s nábytkem a elektrickými přístroji pro první domov pro seniory v děkanátu Petra Krenického. Tento domov se otvírá v listopadu.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou