Aby má výpověď byla co nejpravdivější

Vydání: 2011/3 Jednota křesťanů, 12.1.2011, Autor: Jan Paulas

Tereziánským sálem Břevnovského kláštera v Praze zněly o víkendu spirituály, gospely a jiné zpěvy. Svým sólovým koncertem zde již tradičně ukončila vánoční čas Irena Budweiserová. Její jméno se ale v poslední době skloňovalo v médiích kvůli úplně jiné události. Vynikající zpěvačka po třiceti letech působení v legendárním Spirituál kvintetu z tohoto souboru odchází.

Hned na začátku rozhovoru se nemohu nezeptat: Co je důvodem vašeho odchodu ze Spirituál kvintetu?

Oficiální prohlášení pro ČTK je stále v platnosti – cituji: V souboru nastaly takové okolnosti, za kterých nebylo možné než odejít. Upřesnit mohu to, že jednou z okolností byla i výpověď daná mému manželovi a manažerovi souboru Pavlu Bártovi.

Vedle vystupování se Spirituál kvintetem jste měla vlastní koncerty a sólové desky už dříve. Vaše převážně autorské CD „Někdy si připadám jak pták“ bylo před lety nominováno na cenu Anděl v oblasti jazzu a blues. Budete se nyní projevovat více i autorsky?

Mohu prozradit, že už mám pár hezkých písniček i pro případné příští CD – u některých mám na svědomí hudbu, jinde text, jako tomu bylo dosud. Okolnosti, prostor, možnosti, lidé se neustále mění, doufám, že inspirace mne neopustí.

V neděli jste vystoupila v Břevnovském klášteře. Liší se nějak repertoár, který zpíváte v sakrálních prostorách a třeba v klubech?

Ano, liší. Pro sakrární prostory mám program složený jen ze spirituálů a gospelů a v klubech, divadlech či jiných prostorách pak hrajeme také civilní písně – třeba i autorské na pomezí blues-jazz-folku. Zvláštní kapitolou jsou pak adventní a vánoční koncerty, kde program tvoří nejen vánoční spirituály, ale i vánoční písně z různých koutů světa – Francie, Španělska, Anglie i Čech. Tady čerpám vlastně ze svého posledního CD „O Vánocích zpívám“ vydaného v roce 2008.

Zpívat spirituály a gospely sama je patrně něco jiného než v souboru. Je to obtížnější?

Pro mě to není vůbec obtížnější, je to naopak větší svoboda; samozřejmě sbor může být pro interpreta i velkou inspirací, stimulem a pro posluchače bezesporu velmi obohacující. Nebráním se tomu a v budoucnu určitě nějaký sbor využiji (třeba na CD). V každém případě plánuji i koncertní spolupráci s americkým zpěvákem L. A. Davisonem – což je myslím zajímavá konfrontace klasického pojetí této hudby a přece jen trochu odlišného našeho přístupu.

Jde vůbec po tolika letech zpívání spirituálů a gospelů najít v této oblasti ještě nějakou výzvu nebo něco nového?

Co se týče nových, resp. dosud nenatočených spirituálů, je u nás dost přebráno, hlavně i díky padesátileté existenci Spirituál kvintetu. Ale výzvou vždycky zůstane váš osobní pohled, vnitřní svět, vaše citlivost, vnímání. To všechno jsou skutečnosti, které mohou dotyčné písně znovu ukázat v jiném světle – nehledě na to, že obsahová stránka spirituálů je neustále aktuální a zásadní pro život každého člověka. Troufám si citovat svého kolegu, kontrabasistu, doktora Víta Fialu: „Nejde o to, přijít za každou cenu s něčím novým, ale o to, aby výpověď byla co nejpravdivější.“

S tím vstupujete i do nové situace, kdy se uzavřela jedna životní kapitola…

Možná se hodí v této souvislosti zmínit moje osobní krédo pro rok 20ll. Jsou to slova Abrahama Lincolna: „Nejsem povinen zvítězit, ale jsem povinen být opravdový. Nejsem povinen uspět, ale jsem povinen žít podle světla, které v sobě mám.“ To bych moc ráda. A přeji všem vašim čtenářům hodně zdraví, klidu, lásky i toho zmiňovaného světla.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 25. – 31. ledna 2022

Upřesněné počty věřících

Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden zveřejnil podrobnější data o loňském sčítání lidu, které zpochybnily dříve uváděné informace o výrazném poklesu…

celý článek


Směřovat k jednotě po celý rok

Týden modliteb za jednotu křesťanů právě skončil, ekumenická spolupráce ale trvá na mnoha místech po celý rok. A může být velmi užitečná i pro aktuální synodální cestu.

celý článek


Formace ve světě rozšiřuje obzory

Vstoupit do řeholní formace znamená vydat se na dlouhou cestu. Pro čím dál víc adeptů zasvěceného života to přináší také povinnost na čas opustit rodnou zemi a vydat…

celý článek


Plečnik – architekt, který předběhl koncil

Na 23. leden připadlo 150. výročí narození Jože Plečnika – slovinského architekta, který vtiskl moderní ráz Pražskému hradu. A je též autorem jednoho z nejpozoruhodnějších…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay