Články

Sedá na mladé i na staré

Sedá na mladé i na staré

Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Dva příběhy o pýše Odříkaného chleba největší krajíc. Pyšné slovo srdce nepromění. I tak by se daly nadepsat následující příběhy ze života...

celý článek


Nežijte hokejem

Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Aleš Palán

Komentář Aleše Palána Američané se chystají na samostatné nájezdy. Slovenský gólman Lašák (který je v procentu úspěšných zákroků nejlepším brankářem turnaje) pokleká na led a lapačkou se pokřižuje. Modlitba mu ale sportovní štěstí nepřinesla: pustí za záda všechny čtyři americké puky. Pátý pokus není ani třeba: Slováci prohráli, a skončili na mistrovství světa čtvrtí.

celý článek


Naše cesty na výsluní...

Naše cesty na výsluní...

Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Jan Paulas

O jednom seriálu, hokeji a hledání SuperStar Co mají společného patrně nejsledovanější pořady těchto dnů - hokejové mistrovství světa, soutěžní pořad Česko hledá SuperStar a nový český seriál Místo nahoře? Je to právě ono „místo nahoře“ - obecně lidská touha aspoň chvíli být na výsluní života a podržet si tento okamžik co nejdéle...

celý článek


Vězňům Castrova režimu můžeme pomáhat

Vězňům Castrova režimu můžeme pomáhat

Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Jiří Macháně

Kubánští disidenti se setkali s pražským biskupem Upozornit na situaci vězňů svědomí na Kubě, vyjádřit solidaritu s nimi a podpořit pomoc občanů i politiků v Česku kubánským demokratickým silám – to byly hlavní důvody setkání předsedy rady Iustitia et Pax (Spravedlnost a mír) při ČBK biskupa Václava Malého s kubánskými disidenty 6. května.

celý článek


Atentát na vlastní osobu

Atentát na vlastní osobu

Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Jan Paulas

O pýše a zbožných maskách Pýcha bývá tradičně chápána jako první hřích - jednak andělů („Nebudeme sloužit!“) a jednak prvních lidí (neuposlechnutí a pokušení „být jako Bůh“). Jaký je pohled dnešní teologie? O tom si povídáme se spirituálním teologem, bosým karmelitánem Vojtěchem Kohutem.

celý článek


Umění je vždy zrcadlem doby

Umění je vždy zrcadlem doby

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek

Rozhovor se sochařem Josefem Staňkem Josef Staněk se vrátil před pár lety z Kanady, kam odešel v roce 1987. Převážnou část exilu prožil v Torontu, kde je početná česká komunita. Spolupracoval tam s nakladatelstvím Sixty-eight publishers manželů Škvoreckých, které používalo reprodukce jeho děl na obálky svých knih. Je též autorem sochy Panny Marie Svatohostýnské v Národní bazilice Neposkvrněného početí Panny Marie ve Washingtonu. Po návratu z exilu vzbudil pozornost současně pojatou Křížovou cestou, kterou vyřezal pro nový chrám sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci. Nedávno byla v tomto chrámu instalována i jeho socha Panny Marie s Ježíškem.

celý článek


Budou rozhodovat genetické testy?

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek

Závažné etické téma: preimplantační diagnostika Etické problémy v medicíně se stávají důležitým společenským tématem. Jedním z těchto problémů je tzv. preimplantační genetická diagnostika (PIGD). MUDr. Tomáš Lajkep si zvolil toto téma pro přednášku v Brně v „Bílém domě“ pro okruh křesťansky orientovaných lékařů.

celý článek


Modlitba vede k blízkosti s Bohem

Modlitba vede k blízkosti s Bohem

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Anna Ferbie

Elias Vella již potřetí v České republice Téměř tisíc pět set věřících přilákala do Koclířova u Svitav osobnost františkánského kněze Eliase Velly z Malty. Do národního centra Fatimského apoštolátu České republiky zavítal první květnový týden již potřetí. Po pěti dnech zamířil P. Vella z Koclířova na víkend do Žďáru nad Sázavou. Poté přednášel ve Městě Albrechtice, Znojmě-Hradišti a téměř měsíční putování republikou zakončí v Praze.

celý článek


Společně pro Evropu

Společně pro Evropu

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová

Ve Stuttgartu o míru, dialogu, integraci a solidaritě Ve stuttgartské sportovní H. M. Schleyer Halle se sešlo 8. května 10 000 osob (z toho přibližně 7000 Němců a 3000 cizinců) ze 150 křesťanských hnutí, komunit a skupin, aby manifestovali svůj úmysl být v Evropě s Bohem. V okamžiku, kdy se do Evropské unie začlenilo dalších deset států, se tak započala nová cesta společenství, spolupráce a duchovní jednoty kontinentu.

celý článek


Méně může být i více

Méně může být i více

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto

S psychologem Petrem Šmolkou o vztahu rodičů a potomků Vztahy v rodině bychom s malou nadsázkou mohli přirovnat k pěkně složitému hlavolamu. Ne vždy je však možné ho zdárně vyřešit, a to i proto, že jsou ve hře tak silné zbraně jako emoce či láska. Právě ty sehrávají svou roli v momentě, kdy děti dospějí a rodiče zestárnou. Každý z nich má své potřeby, ale i povinnosti. Jaké jsou? Kam až sahají? Co nám přinášejí, ovšem i berou? I o tom jsme si povídali s psychologem Petrem Šmolkou.

celý článek


Pozapomenutý vědec světového věhlasu

Pozapomenutý vědec světového věhlasu

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Štěpán Plaček

Konference k výročí novozákonního biblisty Jana Merella Profesor Jan Merell patří podle odborníků na Písmo svaté k nejvýznamnějším českým biblistům minulého století, který se ve vědeckých kruzích proslavil i celosvětově. Přesto jeho jméno není všeobecně známé, Merellův život a dílo žádná publikace systematicky nezpracovává. Katedra biblických věd KTF UK v Praze uspořádala konferenci při příležitosti stého výročí narození tohoto specialisty na Nový zákon a dlouholetého děkana Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty v Litoměřicích.

celý článek


Postoje dospívajících musíme brát vážně

Postoje dospívajících musíme brát vážně

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Alexandra Havlícová

Dospívání dětí je výchovný podzim v zahradě rodičovství O pubertě jsem mnohé četla a slyšela a samozřejmě ji i prožila. Nikdy mi toto období života nepřipadalo „tak dramatické“. Život mi však ukázal, že to může být náročná životní doba. Náš patnáctiletý syn se například stylizuje do pózy „děsně otrávenýho“. Nebo možná otrávený je, ale netuším z čeho a proč, nic zvláštního jsem na něm nepozorovala... L. N., Klatovsko

celý článek




Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay