Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Štěpán Plaček
Akademické týdny na Pavlátově louce
„Tak jak je to s tím počasím? Nepřesuneme se dovnitř?“ obrátí se k asi stovce posluchačů protestantský duchovní, který na louce uprostřed tábora obklopeného lesem zrovna hovoří o otázce soužití křesťanů, Židů a muslimů. Z nebe občas spadne několik kapek a pár lidí, kteří sedí v „posluchárně“ pod širým nebem, raději vytahuje deštníky. „Ještě počkáme. Jestli se to spustí, tak program přesuneme,“ rozhodne po chvíli hubený opálený muž v tričku a kraťasech. Je to Jan Kováč, hlavní organizátor Akademických týdnů - čtrnáctidenní akce, která se v porevolučních letech na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují ve východních Čechách koná již počtrnácté.
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004
KOMENTÁŘ PAVYL JAZAIRIOVÉ
Konflikt v Súdánu se táhne léta a neřeší se, jako většina podobných konfliktů. Z nejrůznější důvodů k tomu schází politická vůle a lidé, kteří se ocitli napospas dobročinnosti v uprchlických táborech, jsou bezmocní. Mnohokrát jsem v chudým zemích viděla podobnou bezmoc a zoufalství, naposledy v Indii. Maličké děti samotné v noci na ulici, negramotné, vyzáblé děti bezzemků, staré ženy–vdovy, přinucené žebrat, aby nezemřely hlady, ležící těla zakrytá hadry černými špínou. Jedna žena, kterou vyhodili, zalezla do odpadků a doufala, že ji tam sežerou krysy. Občas zachytíte pohled těchto lidí – prázdný, zoufalý, stejný jako u vyhládlého, prašivého štěněte.
celý článek
|
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Pečovat je třeba nejen o duši, ale i o její chrám
Mnozí křesťané jsou dobře obeznámeni s utrpením lidí, které způsobuje jejich závislost na drogách, alkoholu či cigaretách. Pro současný svět se však jeví jako ještě horší nebezpečí tloušťka. Na nedávné tiskové konferenci v pražské Akademii věd to potvrdili odborníci na obezitu a jiné poruchy regulace tělesné váhy.
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004
Trpí zejména civilní obyvatelé
Stupňující se súdánský konflikt přiměl řadu mezinárodních komunit k tomu, aby na tuto situaci zareagovaly. Za 17 měsíců bojů totiž musela opustit domovy většina obyvatel regionu. Počet obětí konfliktu se odhaduje na 10–30 tisíc.
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004
Pohled katolické církve na ekumenické sňatky
Kodex kanonického práva z roku 1917 zakazoval bez výslovného dovolení kompetentní autority manželství katolíka s nekatolickou stranou. Jako podmínky k jeho udělení se vyžadoval spravedlivý a vážný důvod, záruka, že katolická strana vytrvá ve víře, stejně jako povinnost snažit se o obrácení nekatolického manžela ke katolické víře. Takové manželství se většinou neuzavíralo v kostele, ale jen v sakristii s jednoduchým obřadem.
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Max Kašparů
Falešná svoboda, opojení volností a právy bez povinností
Jeden z našich synů nechal vysoké školy, že ho nebaví. Od začátku prázdnin se jen „poflakuje“ a čas od času zajde na nějakou brigádu. Vydělané peníze hned propije s kamarády. Doma se mu líbí, ale mám pocit, že naší pohostinnosti zneužívá. Kolega říkal, abychom ho vyslali do světa, čemuž rozumím „vyhodit ho z domu“. Zdá se mi to však příliš tvrdé...
P. R., ostravsko-opavská diecéze
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Rozhovor s ThDr. Jiřím Skoblíkem o smíšených manželstvích
„Existují náboženské společnosti, které by takový rozhovor, jaký my dneska vedeme, absolutně odmítly, s argumentem, že pro jejich členy naprosto neexistuje partner z jiné církve. V tom je katolická církev dost ústupná, snaží se vyjít vstříc lidskému srdci, které se dokáže nevypočitatelně zamilovat do člověka s jiným názorem,“ říká Jiří Skoblík.
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Stavějí na tom, co mají společné
Když je řeč o “smíšených manželstvích“, v některých z nás to stále ještě vyvolává „smíšené dojmy“. Přitom rozdílnost vyznání nemusí být zas takový problém, jak se na první pohled může zdát. Mnohem podstatnější je, jak se manželé mezi sebou dokáží domluvit. Koneckonců z následujících dvou příběhů lze vidět, že „láska hory přenáší“.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004
Letně filmové školování v Uherském Hradišti
První srpnovou neděli skončila v Uherském Hradišti jubilejní 30. Letní filmové škola (LFŠ). Již tradiční desetidenní maratón (po karlovarském festivalu druhé největší prázdninové setkání milovníků filmového umění) je však ve skutečnosti o deset let starší. První letní filmový seminář se uskutečnil už v roce 1964 v jihočeských Čimelicích. Současný název tato akce získala až v rámci normalizačního zásahu roku 1975 a svou dnešní téměř „kultovní“ podobu si tato zpočátku přísně uzavřená akce vybudovala až na začátku 90. let po přestěhování do Uherského Hradiště.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004, Autor: Anna Ferbie
V Blatnici otevřeli Dům Svaté Rodiny
Zatímco na mnoha místech České republiky kostely chátrají a zavírají se z důvodu mizivé účasti při bohoslužbách, v Blatnici na Hodonínsku došlo k jeho rozšíření. První srpnovou neděli zde olomoucký arcibiskup Jan Graubner požehnal nově vybudovaný Dům Svaté rodiny.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004, Autor: Ivana Jeništová
O humanitárních sbírkách s generálním sekretářem Charity Jindřichem Suchánkem
Východní Slovensko je postiženo rozsáhlými povodněmi, které zasáhly celé desítky obcí. Voda zaplavila stovky domů. Podobné zprávy ve sdělovacích prostředcích už přestávají být neobvyklé. Na všechny však reaguje Česká katolická charita. Generálního sekretáře České katolické charity (ČKCH) Jindřicha Suchánka jsme se zeptali...
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004
Svěcení žen: ano či ne?
Zástupkyně katolického ženského hnutí (kfbö), největší katolické ženské organizace v Rakousku, požadují účast ve vedení církve a usilují dokonce o zavedení diakonátu žen.
celý článek