Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: KT KT
Prohlášení české rady Iustitia et Pax k paliativní péči
Předseda rady Iustitia et Pax (Spravedlnost a mír) v České republice, pražský pomocný biskup Václav Malý, zveřejnil prohlášení této rady nazvané Místo eutanazie paliativní péči, které přinášíme ve zkrácené verzi.
celý článek
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Ivana Jeništová
Letošní program velehradských slavností, oslav státního svátku a národní pouti, navazuje na předchozí roky a tradici Koncertu lidí dobré vůle. Program je však rozšířen o Dny lidí dobré vůle, kde se budou prezentovat prorodinné aktivity církve, představí se charitativní organizace, hnutí a komunity, vzdělávání, ekologická hnutí a nebude chybět ani tradiční setkání vozíčkářů. Od pátku 2. do neděle 4. července proběhne filmový festival pod názvem „Film ve znamení ryby“.
celý článek
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Marie Zimmermannová
Rozhovor s ředitelem Papežského misijního díla v Ugandě
P. Augustine Lukenge byl vedoucím delegace 22 dětí z Papežského misijního díla dětí (PMDD) v Ugandě, která na začátku června navštěvovala česká a moravská města. S paterem Lukengem jsme hovořili o misijní práci, potřebě povolání a situaci v Ugandě.
celý článek
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Pomocná ruka pro nejohroženější Albánce
V albánském Dobrači vysvětil letos koncem dubna mons. Angelo Massafra, arcibiskup ze Škoderu, klášter pro sestry Společenství duchovní cesty. Zasvěcen je Marii, Matce milosrdenství. Toho je v dnešní Albánii, která je známá vysokou mírou kriminality a chudoby, potřeba nejvíce. Sestry, které pocházejí původně ze Švýcarska, budou sloužit nejchudším a zaměří se na rodiny ohrožené krevní mstou. V Albánii si totiž tímto způsobem „vyřizuje účty“ zhruba 10 000 rodin.
celý článek
|
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Eduard Krumpolc
V nedávné době totality se u nás oficiálně tvrdilo, že veškerá hmota je věčná, a tedy nestvořená, a že nějaké „stvoření“ světa, živých tvorů i člověka patří do oblasti náboženských mýtů. Hmotný vesmír byl chápán jako nekonečný a věčný, to bylo základní dogma tzv. „vědeckého světového názoru“, totiž marxismu-leninismu. Jestliže někdo tento názor zpochybňoval, byl považován za zpátečníka, tmáře nebo revizionistu, ovlivněného buržoazní ideologií. Ortodoxní marxisté ovšem zapomínali na to, že sám marxismus se ve svém učení o přírodě opíral o filozofické předpoklady a přírodovědecké poznatky 19. století a odmítal brát v úvahu skutečnost, že tyto poznatky byly v dalším vývoji vědeckého poznání překonány.
celý článek
|
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Jan Polívka
Někteří lidé dokážou rozložit jakoukoliv skupinu
V naší farnosti máme společenství, které se schází ke společnému studiu. Jedním z účastníků je člověk, který má vysokoškolské teologické vzdělání. Neustále všechny opravuje a napravuje a předkládá zcela černobílé vidění světa. Strhává na sebe pozornost, mluví dlouho, a přitom je zjevné, že nechápe základní věci, jako je například rozlišení mezi hříchem a hříšníkem. Vytrvale opakuje, že nelze nikoho soudit, ovšem neustále posuzuje všechny včetně přítomných. Ty to pak odrazuje od účasti. Jak zachovat společenství, a zároveň tohoto člověka "nevyhodit"?
J. M.
celý článek
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Aleš Palán
Třídenní návštěvu České republiky zakončil v neděli 13. června německý benediktin a spisovatel Anselm Grün...
celý článek
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
Stvoření světa a člověk v pohledu Písma
Vnitřní setkání s přírodou, pozorování světa, života a jeho dějů často přiměje lidi k přemýšlení o hlubších souvislostech jejich existence, k úvahám o Bohu, či přímo k setkání se samotným Stvořitelem. O zprávě o stvoření, kterou nalézáme v Bibli, hovoříme se starozákonním biblistou Janem Hellerem, evangelickým teologem, který v současné době vyučuje též na Katolické teologické fakultě UK v Praze. ROZHOVOR S JANEM HELLEREM
celý článek
|
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Vojtěch Vlček
Den politických vězňů - 26. červen
Pater Stanislav Lekavý prošel řadou komunistických kriminálů. Zde definitivně prohlédl povahu tehdejšího režimu, sám téměř přišel o život, nalezl víru v Boha, který jej postupně vedl skrze důležitá setkání až k přijetí kněžského svěcení o řadu let později. Dnes působí P. Lekavý na poutním místě Maria Hilf ve Zlatých Horách, na místě, které jakoby zázrakem povstalo z ruin, ke kterým ho minulý režim dovedl.
celý článek
|
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Jaroslav Someš
Vzácné setkání s Antonínem Slavíčkem
Půvab a krásu české krajiny opěvovaly celé generace umělců - básníci svými verši, hudební skladatelé svými tóny a malíři barvami a štětcem. Právě mezi krajináři zaujímá jedno z čelných míst Antonín Slavíček (1870-1910). Jeho tvorba přerostla svou dobu, jeho význam přerůstá meze národní kultury. Jako žák Mařákův navázal na tradici realistické krajinomalby, přes velmi osobité pojetí impresionismu zamířil k oproštění výtvarného výrazu a k hledání vnitřního vztahu mezi člověkem a prostředím. Další vývoj umělcův byl však předčasně přerván tragickým osudem...
celý článek
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Na první farnost se vzpomíná jako na první lásku.
celý článek
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Aleš Palán
S kardinálem Joachimem Meisnerem o vyhnání, berlínské zdi a Evropské unii.
celý článek