Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
S psychologem Petrem Šmolkou o vztahu rodičů a potomků
Vztahy v rodině bychom s malou nadsázkou mohli přirovnat k pěkně složitému hlavolamu. Ne vždy je však možné ho zdárně vyřešit, a to i proto, že jsou ve hře tak silné zbraně jako emoce či láska. Právě ty sehrávají svou roli v momentě, kdy děti dospějí a rodiče zestárnou. Každý z nich má své potřeby, ale i povinnosti. Jaké jsou? Kam až sahají? Co nám přinášejí, ovšem i berou? I o tom jsme si povídali s psychologem Petrem Šmolkou.
celý článek
|
Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
Konference k výročí novozákonního biblisty Jana Merella
Profesor Jan Merell patří podle odborníků na Písmo svaté k nejvýznamnějším českým biblistům minulého století, který se ve vědeckých kruzích proslavil i celosvětově. Přesto jeho jméno není všeobecně známé, Merellův život a dílo žádná publikace systematicky nezpracovává. Katedra biblických věd KTF UK v Praze uspořádala konferenci při příležitosti stého výročí narození tohoto specialisty na Nový zákon a dlouholetého děkana Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty v Litoměřicích.
celý článek
|
Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Alexandra Havlícová
Dospívání dětí je výchovný podzim v zahradě rodičovství
O pubertě jsem mnohé četla a slyšela a samozřejmě ji i prožila. Nikdy mi toto období života nepřipadalo „tak dramatické“. Život mi však ukázal, že to může být náročná životní doba. Náš patnáctiletý syn se například stylizuje do pózy „děsně otrávenýho“. Nebo možná otrávený je, ale netuším z čeho a proč, nic zvláštního jsem na něm nepozorovala...
L. N., Klatovsko
celý článek
Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Když se dítě či rodič „nevyvede“
Krátké telefonické dialogy. Pravdivé. Stejně jako jsou pravdivé i následující rodinné příběhy. Jejich protagonisté jsou na rozcestí, začínají chápat, že nezvolili právě tu nejlepší cestu, ale na druhou stranu si nejsou jisti, zda mají dost síly a odvahy trasu změnit.
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Jan Mazanec
S dominikánem Jiřím M. Veselým o tom, jak šel život
Čtenáři tohoto rozhovoru jsou ochuzeni o jeho podstatnou část. O hlasitý a osvobozující smích řeholníka, který jako by už byl jednou nohou v nebi - nemá potřebu nic idealizovat, ničeho se obávat, ale ani na nic nadávat. Není v něm ani stopa zatrpklosti. V hovoru o svém pestrém životě střídá lehkost i zaujetí moravsky bodrého vypravěče, který ve své bezprostřednosti hned přechází k tykání. Leopold Jiří Maria Veselý je jedním z mála řeholníků, kteří se objevují i na stránkách „světských“ časopisů.
celý článek
|
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Jan Paulas
O historii nakladatelství Vyšehrad s Jaroslavem Medem
Před sedmdesáti lety vzniklo nakladatelství Vyšehrad, jehož knižní tituly nesmějí chybět snad v žádné knihovně křesťansky orientovaného čtenáře. V pražském Klementinu probíhá do 31. 5. výstava o této vydavatelské historii. Jaká to byla léta? Čtenářům KT je přibližuje literární historik Jaroslav Med, jehož přednáška také zazněla při slavnostním zahájení výstavy.
celý článek
|
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
Ugandské děti na návštěvě v České republice
Africké tance, písně, promítání videodokumentů o životě v zemi, kterou sužují útoky rebelských skupin, či seznamování s projekty, jež pomáhají potřebným - to vše provází návštěvu tří desítek dětí z Ugandy, které se od konce května setkávají s veřejností na různých místech České republiky. Setkání probíhá v rámci 160 let od založení Papežského misijního díla dětí, které se angažuje v různých oblastech světa. V Ugandě už toto dílo podpořilo více než 70 projektů. Mezi podporovanými dětmi je také mnoho sirotků a nemocných AIDS.
celý článek
|
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: KT KT
Slovensko podepsalo s Vatikánem smlouvu o vzdělávání
Ve čtvrtek 13. května 2004 podepsali v Prezidentském paláci v Bratislavě apoštolský nuncius v SR Henryk J. Nowacki a slovenský prezident Rudolf Schuster smlouvu o katolické výchově a vzdělávaní. Smlouva mezi Svatým stolcem a Vatikánem mimo jiné upravuje práva církví a náboženských společností ve vztahu k církevním školám, postavení církevních škol, vyučování náboženství nebo postavení bohosloveckých fakult. Zároveň byla podepsaná také dohoda mezi Slovenskou republikou a registrovanými církvemi a náboženskými společnostmi.
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: KT KT
„Putujeme k Matce milosrdenství“, zpívá se v jedné staré poutní písni. Nikdy předtím neputovalo tolik poutníků najednou sem k Matce Boží do Mariazell. Nikdy předtím se tu nesešlo tolik národů střední Evropy. A nikdy předtím mezi sebou poutníci neuvítali tolik lidí zodpovědných za církev a stát...“
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Anna Ferbie
Přestože se o naší zemi říká, že je ateistickým státem, v Rakousku to tak o víkendu nevypadalo. Čeština byla slyšet na každém kroku a někdy si člověk připadal, že je spíš na pouti někde u nás doma. S velkou pozorností se setkávali především ti, kdo náš stát reprezentovali krásou lidový krojů. V Mariazell byly vidět tradiční slavnostní oděvy ze Slovácka, Valašska i Brněnska.
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
Vědci besedovali o etických otázkách
Klonování, které umožňuje vytváření stejných kopií živých organismů, možnosti této metody a etické důsledky - to byl předmět debaty, kterou uspořádala Akademie věd spolu s Českou křesťanskou akademií. Počáteční dojem, že mezi současným vědeckým výzkumem a etikou panuje v zásadě shoda, se brzy vytratil...
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Jan Royt
Úcta k Panně Marii Mariazellské v českých zemích
Jaká je vlastně historie poutního místa v Mariazell? Stal se tam nějaký zázrak? Slyšela jsem, že prý toto místo má i nějaké „kopie“ na území České republiky...
A. F., Svitavsko
celý článek