Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
O splněných i nesplněných snech s Evou Pilarovou
S nadsázkou je možné říci, že Eva Pilarová začala svou kariéru v kostele. Ředitel hudební školy, do které malá Eva chodila na hodiny klavíru, si ji vyhlédl pro sólové zpívání v českobratrském kostele při Blodkově mši. “Jenže doma jsme byli všichni katolíci, tak aby se to z hlediska víry nějak vyrovnalo, chodívala jsem o něco později zpívat také do dětského sboru v katolickém kostele svatého Tomáše v Brně,” vzpomíná Eva Pilarová. “Můj první vánoční hit bylo sólo Ráda bych k Betlému.”
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Jaroslav Someš
Od skladatelova úmrtí uplyne v květnu 100 let
Roky, jejichž letopočet končí čtyřkou, jsou pro českou hudbu už tradičně jubilejní; ten letošní probíhá navíc v rámci vstupu naší republiky do Evropské unie, takže program oslav nese název „Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury“. Ze skladatelů nacházíme mezi jubilanty např. Františka Václava Míču, Bedřicha Smetanu, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Otakara Ostrčila nebo Josefa Suka, ale především tvůrce, který oddanou službou národní kultuře dosáhl světovosti nejvýrazněji - Antonína Dvořáka.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Václav Prokůpek
Kytarista Lubomír Brabec hrál polárníkům při mši
Známý plzeňský virtuos, kytarista Lubomír Brabec, je mimo jiné také vyhlášeným vodákem, cestovatelem a dobrodruhem. I proto se spolu s přáteli, kytarou a člunem vydal na zaoceánské lodi až do Antarktidy.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: KT KT
K nezaměstnanosti se vyjádřila rada Iustitia et Pax
Předseda rady Iustitia et Pax v České republice, pražský pomocný biskup Václav Malý, zveřejnil prohlášení k problematice nezaměstnanosti v naší zemi, které přinášíme ve zkrácené verzi.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Nezapomenuté poutní místo pod horami
Malé Svatoňovice - poklidné rodiště spisovatele Karla Čapka oživují každoročně stovky poutníků. Ne však kvůli známému literátovi. Městečko sevřené ze tří stran horami je láká nejen krásou okolní přírody, ale v myslích mnoha lidí je zapsané především jako ojedinělé poutní místo.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
O současné mariánské úctě
Úcta k Marii, Ježíšově matce, má v katolické církvi nespočetné projevy. Tato úcta dala například i v našich zemích vyrůst mnoha nádherným a dodnes hojně navštěvovaným poutním místům. Květen je tradičně pokládán církví za mariánský měsíc. Na jeho prahu se tedy můžeme porozhlédnout, jak se věřící k Marii obracejí dnes.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: KT KT
Dopis věřícím připravili před vstupem České republiky do EU čeští a moravští biskupové. Četl se v neděli 25. dubna před oficiálním vstupem Česka do tohoto sdružení evropských národů.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: KT KT
Z papežovy promluvy při předávání Ceny Karla Velikého
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Martin Weis
Bazilika minor - chrám Panny Marie na Svatém Hostýně
Trápí mě, že někteří naši souvěrci začínají zpochybňovat poutní místa, zejména mariánská, s poukazem na to, že tamní zjevení a zázraky jsou pouhé mýty a báje. Trnem v oku je těmto lidem zejména Svatý Hostýn a jeho popularita. Prosil bych vás proto, zda by bylo možné zjistit historii hory Hostýna ve vztahu k roku 1241 a činnosti tatarské Zlaté hordy (jednak v okolí Svatého Hostýna, ale i na celém území Moravy). Zajímala by mě i historie tohoto poutního místa.
F. K., Olomoucko
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Olga Valeská
Oslava výročí založení pražského arcibiskupství
Za čin evropského významu označil založení pražského arcibiskupství kardinál Miloslav Vlk, pětatřicátý pražský arcibiskup, ve své promluvě při mši svaté 24. dubna v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Občané České republiky v "evropském domě"
celý článek
Vydání: 19, 2.9.2004, Autor: Jaroslav Šebek
Šestidílný německý dokument Hitler a holocaust se na obrazovkách České televize nemohl objevit ve vhodnější době. V posledních měsících se totiž v Evropě projevují příznaky rostoucí vlny antisemitismu, související zejména s vývojem na Blízkém východě. Projevy antisemitismu se přitom nevyhnuly ani Německu, kde před několika měsíci označil poslanec CDU v německém parlamentu Martin Hohmann Židy za „národ lidí páchajících zločiny“ a odkázal přitom na masové popravy z doby bolševické revoluce v Rusku. Zpochybňovány jsou v poslední době i hrůzy holocaustu (jako např. v knihách anglického autora Davida Irvinga, který popírá existenci osvětimských plynových komor).
celý článek