Vydání: 23, 28.10.2004, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma
Zprvu si rodiče s Lukášem nevěděli vůbec rady: sobě i druhým dětem rozhazoval hračky, nedokázal se soustředit ani na poslech krátké pohádky, když usínal, v posteli neležel, nýbrž skákal. Později se dozvěděli, že je Lukášek hyperaktivní, a osvojili si některé postupy, které alespoň částečně pomáhají. Jejich syna ovšem čeká v září škola, družina, kroužky. Rodiče počítají s tím, že obejdou učitelky a vychovatelky a vysvětlí jim, že kluk je zkrátka hyperaktivní; doufají, že školní personál syna dokáže díky své průpravě pochopit a zvládnout. „Co ale budoucí spolužáci a kamarádi? - Ti přece žádnou průpravu nemají! Jak zabránit tomu, aby syna nový kolektiv kvůli jeho ,neposednosti´ neodvrhl?“ ptají se.
celý článek
Vydání: 28, 28.10.2004
Příloha: Doma
Spousta lidí považuje bezdomovce za dno společnosti; hůř na tom jsou v jejich očích snad jen kriminálníci. Ne každý z lidí bez domova si ale za svou situaci může úplně sám. Často je zde spousta jiných okolností, které je do této situace přivedly.
celý článek
Vydání: 28, 28.10.2004
Příloha: Doma
Narodil jsem se 4. 8. 1943 v Třinci. Hned po dokončení základní školy jsem začal pracovat v Třineckých železárnách jako slévač. Datum nástupu do práce si pamatuji přesně - 12. 11. 1957. Byl jsem malý a hubený (takový jsem vlastně pořád), a tak jsem musel vlézt do každé škvíry a jako nejmladší jsem také ze začátku dělal tu nejhorší, špinavou práci.
celý článek
Vydání: 28, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Před několika lety sledoval Radek Krbec (dnes strážník městské policie v Praze) v televizi zahraniční dokument o tom, jak kdesi zbudovali slepeckou dráhu pro lidi, kteří vidí. Nápad ho zaujal a zároveň si uvědomil, že na ulicích to mají těžké i vozíčkáři. A tak již třetím rokem - vždy v červnu - městská policie společně s tyflocentrem a vozíčkáři zve především mladé ze škol, aby si na pražském náměstí Míru vyzkoušeli, co to znamená nevidět nebo být odkázaný na vozíček.
celý článek
Vydání: 28, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Je synovcem F. Peroutky, sám také novinář. Za komunistického režimu pracoval jako dělník, horník na Kladně, učitel autoškoly, prodavač kotlů, garážmistr, mechanik vysokozdvižných vozíků apod. V současné době je poradcem poslance Jiřího Karase. Je ženatý, má dvě děti.
celý článek
Vydání: 28, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Slávka
PeroutkováŽena Ferdinanda Peroutky, významného novináře,
politického publicisty, spisovatele a dramatika, který byl šest let vězněn v
nacistických koncentračních táborech a kromě jiného stál deset let v čele
československé redakce Rádia Svobodná Evropa. Slávka Peroutková se narodila v
roce 1922, žila v Praze a pak v americkém exilu, z něhož se brzy po revoluci
vrátila.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma
Pokud má iniciátorka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová přednášet o umírání mladým posluchačům, použije předem nacvičený úvod. Rozjívení adolescenti se po něm zklidní a – byť s trochou mrazení v zádech – si uvědomí, že umírání je téma, které se může týkat skutečně každého.
„V hospicích nemáme zdaleka jen staroušky. Naší nejmladší pacientce bylo 24 let,“ prohlásí MUDr. Svatošová a dodá: „To ale platilo jen do loňska. Kolik byste si tipli, že bylo našemu nejmladšímu?“ 21, 19, 17 – slevují posluchači a stále si nechtějí připustit, že by v hospici mohl umírat i jejich vrstevník. „Čtrnáct!“ - zasmečuje přednášející a vychutná si chvíli dramatické pauzy. „Čtrnáct - ovšem nikoliv let, nýbrž měsíců,“ pronese tichým hlasem do hrobového ticha lektorka a posluchači jsou od té chvíle její. „Ty vole!,“ uleví si největší rebel v publiku a další dvě hodiny visí Marii Svatošové doslova na rtech.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Manželka Jindřicha Štreita. Pochází z Plzně, z rodiny hudebníka. Učí v Základní umělecké škole v Rýmařově hru na housle, klavír, zobcové flétny a kytaru. Ve volných chvílích se věnuje hudbě. V době Jindřichovy perzekuce mu byla věrnou oporou. Koncem 80. let spolu s manželem pořádali na Sovinci setkání a výstavy nonkomformních umělců, na které jezdili milovníci svobodného umění z blízka i daleka. Po revoluci dokonce pořádala zájezdy na sovinecké vernisáže jedna olomoucká cestovní kancelář.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Jindřich
ŠtreitOd roku 1971 manžel Agnes Štreitové, se kterou má dceru
Moniku. Narozen 1946 ve Vsetíně. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity
Palackého v Olomouci, kde také poprvé vystavoval. V roce 1982 se zúčastnil
nepovolené výstavy v Praze a po vyšetřovací vazbě byl odsouzen na deset měsíců s
podmínkou na dva roky a zákazem dalšího pokračování v trestné činnosti - tedy
fotografování. Po roce 1989 deset let působil externě na katedře fotografie FAMU
v Praze a na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2000 se habilitoval a stal se
docentem pro obor fotografie.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Luboš Hruška se umí radovat. Ví, co chce, a jde za tím. O něm i manželce Lidce se mezi plzeňskými věřícími vědělo již dávno za totality. Mnozí k nim přicházeli na radu, nebo jen chvíli pobýt v milé společnosti. Říká se, že život každého naučí. Naučí, ale musí se chtít. Některé životní lekce nejsou ovšem vůbec jednoduché, třeba ty, kterými prošel Luboš Hruška: prožil jako „nepřítel republiky“ léta v různých totalitních kriminálech. V roce 1949 se jako dvaadvacetiletý rozhodl (a nebyl sám) opustit tehdejší Československo a při přechodu hranic ho zadržela hlídka StB. Nesvoboda, kterou pociťoval doposud, se mnohokrát prohloubila a nabyla zcela konkrétní tvrdé podoby vězení. Právě tehdy se ale začala utvářet daleko důležitější svoboda – vnitřní. V jednom z nejtěžších kriminálů, v Leopoldově, dal později slib sám sobě: jestli přežiji, zbuduji z otcova ovocného sadu areál pro ozdravění duše. Z vězení se vrátil a slib dodržel. „Hruškovu meditační zahradu“ s oficiálním názvem „ Památník obětem zla“ znají lidé z celé republiky. ...
celý článek
Vydání: 32, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Václav Merhaut letos v červnu úspěšně absolvoval učební obor elektrikář pro slaboproud na Středním odborném učilišti elektrotechnickém v Litovli. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby Václav nepocházel z Rumunska.
celý článek
Vydání: 32, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Manželka Petra Mändla. Vystudovala DAMU. Ačkoli je herečka, ráda maluje, dovede ocenit staré věci, které sbírá a umí je opravovat a šikovně využívat. Doma má nádhernou zahradu, o niž pečuje a kde odpočívá. Má dospělého syna Matouše a dceru Kláru. V České televizi moderuje pořad Domácí štěstí.
celý článek