Vydání: 14, 5.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
ROZHOVOR
S MARIÍ BOHÁČOVOUŽena se stává matkou Vykupitele, jiné ženy jsou jeho učednicemi, ženy se podílejí svou službou po staletí na životě církve. Působí zejména skrytě v trpělivém sebedarování, což by ale nemělo zakrýt postavy velkolepých a slavných žen.
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Jaroslav Someš
ZPĚV LÁSKY K DOMOVU BOHUSLAVA MARTINŮ
Umělecké počiny mívají - jak už bylo mnohokrát řečeno - své osudy, o kterých by se daly psát romány, často se značně spletitým dějem. Některé by měly konec šťastný, jiné nešťastný a v některých případech by vyřešení „zápletky“ přišlo s tak velkým časovým odstupem, že už by vlastně žádný zásadní výsledek přinést nemohlo.
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Alena Ouředníková
PÁTÉ VÝROČÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ SEDMIKRÁSKY
Sedmikrásku, křesťanské mateřské centrum v Hradci Králové, založilo před pěti lety pět maminek na mateřské dovolené jako občanské sdružení otevřené všem. Dnes tu mohou maminky jen tak pobýt s dětmi, popovídat si, vzdělávat se, řešit své problémy nebo také přiložit ruku k dílu. O poslední postní neděli si přátelé a členky tohoto sdružení připomněli začátky spolu se svými dětmi, pro které místní divadlo Drak zahrálo pohádku O krásné Hildě a statečném Hákonovi.
celý článek
|
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: KT KT
Motto setkání: Chceme vidět Krista
Již tradičně probíhala před Květnou nedělí v českých a moravských diecézích setkání mládeže, během nichž se mladí setkávali se svými biskupy. Motto letošního XIX. Světového setkání mládeže, které každoročně vyhlašuje papež, bylo: “Chceme vidět Krista“. Květná neděle je poslední nedělí v postu. Po ní začíná Svatý týden, jehož vrcholem je Kristovo zmrtvýchvstání.
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Alena Ouředníková
POMOC ROMSKÉ KOMUNITĚ NA KARLOVARSKU
Vesnice Dobrá Voda u Toužimi působí už na první pohled nezvykle. Kromě několika rekreačních chalup ji totiž tvoří pouze jeden třípodlažní panelový dům ze 60. let. V něm trvale žije zhruba osm desítek obyvatel romské národnosti.
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Jaroslav Šebek
Poslední dva týdny dominovaly zprávám z Blízkého východu především komentáře izraelského útoku na šajcha Ahmada Jásína. Kdo byl vlastně tento starý a poloslepý muž na invalidním vozíku, jehož smrt vyvolala bouřlivou reakci nejen na Blízkém východě, ale prakticky v celém světě, a vyjadřovala se k ní většina západních státníků?
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Zuzana Burdová
VZPOMÍNKA NA VLADIMÍRA KOMÁRKA
Malíř a grafik Vladimír Komárek byl proslulý svým laskavým humorem. Jeho dílo však v člověku daleko častěji než úsměv vyvolává pocity nostalgie nebo melancholie. Komárkovy obrazy např. s andělskými motivy jsou všeobecně známé, málokdo ale ví, že jedním z posledních děl tohoto malíře Semilska byla křížová cesta, která dnes zdobí stěny kostela sv. Petra a Pavla v Konecchlumí.
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Jiří Zajíc
Komentář Jiřího Zajíce
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek
JAN ŠPÁTA O ŘEHOLNICÍCH, VYSOKÝCH HODNOSTÁŘÍCH A KONCI SVĚTA
Jan Špáta, vynikající filmový dokumentarista, režisér a kameraman, autor proslulých snímků Respice finem či Konec světa, pověsil filmařské řemeslo na hřebík už před pár lety. Žije na malé chatě za vesnicí, kde spousta známých umělců vlastní vilu jako hrad. A žije tam sám...
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Daniel Peter Janáček
JAK LÉPE POROZUMĚT OBŘADŮM VELIKONOČNÍHO TROJDENÍ
Mohli byste na stránce odpověden rekapitulovat symboliku velikonočních obřadů? Během naší rodinné postní přípravy na Velikonoce jsem zjistil, že nejen moje děti, ale ani já se ženou jim tak docela nerozumíme.
J. N., Hostivice
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Zdeněk Jančařík
SYMBOL VĚČNÉHO MĚSTA OD VZNIKU AŽ PO SOUČASNOST
Každý pátek během postní doby se v římském Koloseu koná křížová cesta pod vedením bratří františkánů. Jejím završením je pašijová pobožnost Via crucis, vedená papežem Janem Pavlem II. na Velký pátek. Také letos se věřící z Věčného města i poutníci z celého světa vydávají spolu s římským biskupem po stopách umučení našeho Pána.
celý článek
|
Vydání: 16, 3.9.2004, Autor: Radek Gális
S mons. Václavem Dvořákem o hnědé i rudé totalitě
Mons. Václav Dvořák z českobudějovického biskupství prožívá rušný život. Za války byl totálně nasazen v rakouském Linci a dodneška si vyčítá, že tehdy nevyužil příležitosti a nezabil Hitlera. Po válce se aktivně zapojil do skautského hnutí, po únoru 1948 pomáhal lidem utíkat za hranice. V roce 1954 byl odsouzen na sedm let za velezradu, prošel Valdicemi i dalšími věznicemi. Po roce 1968 připravoval novice ke kněžské službě. Od roku 1990 je duchovním v budějovické věznici. Jeho portrét byl součástí fotografické výstavy Pocta statečným - političtí vězni padesátých let, která se uskutečnila loni v létě v pražské galerii Langhans.
celý článek