Číslo 2005/41 Všechna starší čísla

Život rodiny po odchodu dětí z domova

Domácí zpravodajství se věnuje Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Zahraniční zpravodajství mj. reflektuje setkání papeže s teologem Küngem. Kulturní strana přináší rozhovor s kardinálem Vlkem, který se v New Yorku zúčastnil otevření výstavy české gotiky. Dočteme se zde i o antologii české mariánské poezie Maria Panno, Matko Slova. "Je mi záhadou, že stát, pro který je rozhodující to, co se mu vyplácí, který dobře ví, že nemá na důchody, na zdravotnictví, na školství, sociální sféru, kulturu a další, který ví, že mu ubývá mladých lidí, kteří finanční zdroje vytvářejí, a přibývá nevýdělečně činných, se chová tak diletantsky v oblasti vytváření a podpory lidských zdrojů a rodiny nepodporuje minimálně tak, jak by si to zasloužily," říká v rozhovoru jinak optimistický "hanácký Klapzuba" - Lubomír Nágl, otec 11 dětí. Součástí čísla je příloha Perspektivy.

Poutníků ve Staré Boleslavi přibývá

Téma týdne

Poutníků ve Staré Boleslavi přibývá

Ohlédnutí za Národní svatováclavskou poutí 2005 Historické centrum Staré Boleslavi, které bylo před více než 1 000 lety svědkem vraždy sv. Václava, zaplnily na svátek tohoto světce davy poutníků. Do města s nejdelším názvem v zemi (Brandýs…

celý článek


Z čísla vybíráme

Svatováclavské slavosti v Hradci Králové

Svatováclavské slavosti v Hradci Králové

Biskup Dominik Duka při promluvě připomněl význam sv. VáclavaDen…


Bukurešť jako most mezi Východem a Západem

Bukurešť jako most mezi Východem a Západem

„Zkusme najít společné cesty, jak řešit problémy,“ říká…Jaké to je, když děti odejdou

Jaké to je, když děti odejdou

Tři manželské páry odpovídají na otázku, jak se vyrovnat s odchodem…


Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Psychiatr Max Kašparů se zamýšlí nad potížemi a radostmi generačního…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Farář má být i manažerem své farnosti

Vydání: 41, 11.10.2005, Autor: Václav Polok
Příloha: Perspektivy

Obávám se však, že ne každý správce farnosti má pro tento typ úvah pochopení - ať pro případný nedostatek laických odborníků, anebo pro spoléhání na údajné vlastní manažerské schopnosti. Právě ten druhý důvod neodpovídá realitě, vždyť v průběhu studií na teologické fakultě se kněz prakticky nesetká s pojmy jako stavební zákon, účetnictví, daně, dotace, finanční produkty apod., které bude v praxi nutně potřebovat. Bude si tyto znalosti pracně doplňovat samostudiem? Na úkor jiných iniciativ?

celý článek


"Na světě hosti" - za Ivo Markvartem

Vydání: 41, 11.10.2005, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

Když jsme s Ivo Markvartem, ředitelem lounské knihovny, vydavatelem, kostelníkem i obnovovatelem památek, procházeli jednoho letního dne jeho domovskou krajinou, rozkládající se mezi Zlonicemi, Budyní, Libochovicemi a Perucí, ocitli jsme se nakonec na větrném návrší nad jeho rodnou vsí Podbradec. Ukazoval mi tehdy samotářský hřbitov s hroby jeho předků a široký obzor s patníky kopců Českého středohoří. Přitom pronesl: „Odtud je nejkrásnější pohled na to divukrásné panorama. Tady vždy užasnu.“ V sobotu 10. září ho právě tady srazilo auto.

celý článek


Autopsychoanalýza, nebo církevní dějiny?

Vydání: 41, 11.10.2005, Autor: Tomáš Machula
Příloha: Perspektivy

Kniha se řídí heslem „za vším hledej papeže“ a přes občasné proklamace o vědomí světlých i temných stránek církevních dějin je Küngova pozornost soustředěna téměř výhradně na stránky temné. Tam, kde je ona temnota diskutabilní, obvykle není zmíněn ani náznak otevřenosti dané otázky, ani špetka možnosti, že by se věci mohly mít i jinak.

celý článek


Marek Orko Vácha: Je pravda jedna, nebo dvojí?

Vydání: 41, 11.10.2005, Autor: Marek Orko Vácha
Příloha: Perspektivy

Kreacionismus, inteligentní design, Darwin a evoluce Rádi bychom žili ve vesmíru našich předků: nad námi by bylo nebe s anděly, nad nimi Bůh a pod námi peklo. Představa vývoje univerza od velkého třesku kamsi dál, představa plasticity jednotlivých druhů či řeky života, v níž je člověk jen jedním z plavců, to se křesťanům přijímá těžko. Kreacionismus není vědecká teorie, kreacionismus je potřeba.

celý článek


Na Větrné hůrce jsem objevil New York

Na Větrné hůrce jsem objevil New York

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Jan Mazanec

S jedenáctinásobným otcem Lubomírem Náglem o umění, rodině a jednom kolapsu V pražském kině se začíná promítat filmový dokument: „Já jsem Kateřina Náglová a mám mladší sestru Kristýnu,“ říká dívka. Kamera se o kousek pohne doprava. „Já jsem Kristýna Náglová a mám mladší sestru Markétu,“ říká další dívka... Když se kamera pohne asi poosmé, přítomným intelektuálům klesá čelist a padá pivní pěna.V době, kdy na jednu českou matku připadá spíš jedno než dvě děti, působí „Náglova jedenáctka“ jako zjevení.

celý článek


Dar malého národa velké Americe

Dar malého národa velké Americe

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Jiří Macháně

Rozhovor s kardinálem Vlkem o výstavě české gotiky v New Yorku Deskový obraz Svatovítská madona z doby kolem roku 1400, relikviáře z pokladnice katedrály sv. Víta, deskové malby mistra Theodorika, pozlacená busta sv. Ludmily z roku 1350, iluminované rukopisy z knihovny Václava IV., Madona s dítětem z kostela ve Šternberku, dvě scény z Rajhradského oltáře, Madona zbraslavská a další klenoty jsou k vidění na výstavě Praha, koruna Království českého 1347-1437, která je otevřena v New Yorku. Zahájení výstavy se osobně zúčastnil i kardinál Miloslav Vlk, jehož jsme se zeptali na dojmy z této mimořádné akce.

celý článek


Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Max Kašparů

Psychiatr Max Kašparů se zamýšlí nad potížemi a radostmi generačního opouštěníMoudrost antického filozofa praví, že nikdo nevstoupí dvakrát do téže řeky. České přísloví říká, že kůň je jen jednou hříbětem, ale člověk bývá dvakrát dítětem.

celý článek


Jaké to je, když děti odejdou

Jaké to je, když děti odejdou

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Marie Lindrová

Tři manželské páry odpovídají na otázku, jak se vyrovnat s odchodem dětíNaše děti jsou již dospělé, už nepotřebují naši péči, mnohé mají své rodiny. Zůstali jsme spolu zase sami, ale je to trochu jiné než na počátku našeho manželství, kdy jsme byli plni sil a ideálů. Jsme unavenější, možná trpělivější ve věcech, které nemůžeme změnit, a snad také moudřejší prožitými zkušenostmi a životními boji. Jak hodnotíme svou rodičovskou roli a prožíváme své manželství dnes? Na toto téma nám odpovědělo několik rodičů odrostlých dětí.

celý článek


Bukurešť jako most mezi Východem a Západem

Bukurešť jako most mezi Východem a Západem

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: podle agentur

„Zkusme najít společné cesty, jak řešit problémy,“ říká patriarcha Teoktist I.Na pozvání rumunského pravoslavného patriarchy Teoktista I., se v jeho sídle v Bukurešti konalo 24. ekumenické setkání biskupů-přátel Hnutí fokoláre. Při jeho zahájení patriarcha zdůraznil, že místo nebylo vybráno náhodou, ale proto, že Bukurešť je chápána jako most mezi Východem a Západem.

celý článek


Svatováclavské slavosti v Hradci Králové

Svatováclavské slavosti v Hradci Králové

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Pavel Kavalír

Biskup Dominik Duka při promluvě připomněl význam sv. VáclavaDen české státnosti a slavnost svatého Václava, hlavního patrona České republiky, oslavili královéhradečtí občané již počtvrté společně s představiteli města i církve velkolepou přehlídkou koní spojenou s obřadem žehnání.

celý článek


Poutníků ve Staré Boleslavi přibývá

Poutníků ve Staré Boleslavi přibývá

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Jiří Macháně

Ohlédnutí za Národní svatováclavskou poutí 2005 Historické centrum Staré Boleslavi, které bylo před více než 1 000 lety svědkem vraždy sv. Václava, zaplnily na svátek tohoto světce davy poutníků. Do města s nejdelším názvem v zemi (Brandýs nad Labem-Stará Boleslav) přijeli uctít památku „vévody české země“ nejen lidé z Česka, ale i hosté ze zahraničí. Mezi poutníky nechyběli ani představitelé veřejného života.

celý článek
Aktuální číslo 50 6. – 12. prosince 2022

Středoškoláci mají zájem o spiritualitu

Čtrnáct procent středoškolských studentů věří v Boží existenci a bezmála polovina ze všech dotázaných připouští „něco nad námi“, jak vyplývá z celostátního…

celý článek


Výstava korunovačních klenotů

Při příležitosti třicátého výročí vzniku České republiky budou od 17. do 21. ledna vystaveny české korunovační klenoty. Netradičně přímo v pražské katedrále.

celý článek


Od omezování až k technologickým inovacím

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay