26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zelenskyj u papeže

16. 5. 2023

|
Tisk
|

Poprvé od začátku války na Ukrajině se papež setkal s jejím prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Vydání: 2023/20 Zelenskyj u papeže, 16.5.2023, Autor: Filip Breindl


Papež si se Zelenským od začátku ruské invaze několikrát telefonoval, na konci dubna také jednal s ukrajinským premiérem Denisem Šmyhalem, ale s prezidentem se osobně setkal až nyní, tři roky po jejich poslední schůzce. Zelenskyj přijel do Apoštolského paláce ve Vatikánu ve svém obvyklém oblečení – vojenských kalhotách a tmavé mikině. Papeži věnoval mariánskou ikonu napsanou na neprůstřelné vestě, sám pak dostal sošku s podobou olivové ratolesti, symbolem míru.
„Máme velký zájem angažovat Vatikán do našeho návrhu na mír,“ prohlásil Zelenskyj po asi 40minutovém jednání. Dodal, že papeži poděkoval na pozornost, kterou věnuje situaci v jeho zemi. Zároveň uvedl, že spíše stojí o podporu ukrajinského plánu než o jakoukoliv vatikánskou iniciativu. „Se vší úctou k Jeho svatosti nepotřebujeme zprostředkovatele, potřebujeme spravedlivý mír,“ uvedl v italské televizi RAI.
„Oba se shodli na tom, že je nutné pokračovat v humanitární podpoře,“ řekl po jednání vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Papež podle něj zdůraznil potřebu „skutků lidskosti vůči nejzranitelnějším obětem konfliktu“. Při návratu z návštěvy Maďarska na konci dubna František mluvil o pomoci ukrajinským dětem zavlečeným do Ruska z okupovaných území. Podle Zelenského by měl papež v této věci (jde o nejméně 19 tisíc dětí) vyvinout na Rusko tlak. „Navíc jsem požádal o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Nelze totiž klást na stejnou úroveň oběť a agresora,“ napsal Zelenskyj na Twitteru.
Schůzku s papežem, oznámenou až v den audience, označil za velkou poctu. Ukrajinský prezident cestuje po evropských zemích. V německých Cáchách převzal Mezinárodní cenu Karla Velikého, udělovanou od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení a porozumění. Toto ocenění v roce 2016 obdržel i papež František, před ním také Jan Pavel II. (2004) nebo Václav Havel (1991).

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou