Číslo 2010/29 Všechna starší čísla

Víra za mřížemi

Víra za mřížemi

Za velehradskými slavnostmi a zejména za oznámením českého primase Dominika Duky, že čeští a moravští biskupové zvou papeže na Velehrad, se ohlíží domácí zpravodajství KT. To také přibližuje brněnskou charismatickou konferenci, největší akci svého druhu v České republice. Redaktor KT se vypravil také mezi vietnamskou mládež, která tábořila na Svaté Hoře. Rubrika upozorňuje také na do nebe volající zlodějnu: lupič vyloupil hrob litoměřického biskupa Josefa Koukla. Zahraniční zpravodajství přibližuje cestu arcibiskupa Dominika Duky do Vatikánu pro palium, které mu předal Svatý otec. Redaktoři této rubriky připomínají i roli církve na „Ostrově svobody“, kde v minulých dnech zabodovala – Kuba díky jejím intervencím a vyjednávání propustí část politických vězňů. Tematická dvoustrana je věnována víře za mřížemi věznic. Přibližuje tedy vězeňskou duchovní péči, která se v Česku po letech úsilí stala a stává v řadě věznic standardem. Odpovědny se opět věnují tématu „dítě v kostele“ – tentokrát pohledem psycholožky z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny. A jak jezdit v autě ekologicky a s respektem ke stvoření právě v letních měsících prozradí pracovník vývoje automobilů Jan Horníček. KT přináší také další díl letního čtení na pokračování! Součástí KT je rodinná příloha Doma a TV a rozhlasový program. Dovolujeme si upozornit naše čtenáře, kteří ještě nemají KT předplacený, že právě v létě jim k předplatnému nabízíme dvě zajímavá DVD zdarma!

Arcibiskup Duka: zveme papeže na Velehrad

Téma týdne

Arcibiskup Duka: zveme papeže na Velehrad

„V roce 2013 bychom rádi zde na Velehradě při příležitosti výročí 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu znovu uvítali Svatého otce Benedikta XVI., aby po svatováclavské Staré Boleslavi poznal také cyrilometodějský…

celý článek


Z čísla vybíráme

Poutníci prošli litoměřickou diecézí

Poutníci prošli litoměřickou diecézí

Téměř týden procházeli mladí lidé na začátku července napříč…


Arcibiskup Duka přijal od papeže pallium

Arcibiskup Duka přijal od papeže pallium

Pallium, symbol dobrého pastýře a zároveň ukřižovaného Beránka,…Do vězení přinášíme naději

Do vězení přinášíme naději

Není ve své funkci dlouho, přesto má podle svých slov už jasnou vizi,…


Jazzová hudba: komu černoch zatleská

Jazzová hudba: komu černoch zatleská

Jazzová legenda Jaromír Hnilička si místo pro rozhovor vybral stylově…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Pozor: šikana hrozí i v době prázdnin

Pozor: šikana hrozí i v době prázdnin

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

celý článek


Jazzová hudba: komu černoch zatleská

Jazzová hudba: komu černoch zatleská

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Milan Badal

Jazzová legenda Jaromír Hnilička si místo pro rozhovor vybral stylově v brněnské jazzové kavárně Savoy. Mistr ve svých 78 letech klidně odehraje dvouhodinový koncert nebo se na lyžích řítí po alpských svazích. Přesto nemůže první otázka směřovat jinam než k hudbě.

celý článek


Nad Vary se konečně otevřelo jiné nebe

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Lukáš Jirsa

V sobotu byl slavnostně zakončen 45. ročník MFF Karlovy Vary. Cenu ekumenické poroty na něm získal ruský snímek Jiné nebe, který byl také oceněn porotou hlavní. Ta mu udělila zvláštní uznání. Ekumenická porota zvláštní uznání vyjádřila francouzskému mystifikačnímu dokumentu Hitler v Hollywoodu.

celý článek


Také v létě musíme jezdit ekologicky

Vydání: 29, 14.7.2010

Se zájmem jsem si přečetl odpověď o nezbytnosti ekologické jízdy a uvítal bych víc konkrétních rad. Na co se za volantem zaměřit v nastávajících letních měsících, abychom co nejméně škodili lidem a Boží přírodě?

celý článek


Do vězení přinášíme naději

Do vězení přinášíme naději

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Tomáš Kutil

Není ve své funkci dlouho, přesto má podle svých slov už jasnou vizi, jak by měla duchovenská služba ve věznici vypadat. KVĚTOSLAVA JAKUBALOVÁ působila nejprve jako dobrovolnice ve věznici Rýnovice, po čase tam začala pracovat jako kaplanka. Od 1. ledna letošního roku je hlavní kaplankou Vězeňské duchovní služby v ČR a má tak celou duchovní péči o vězně na starosti. „Dříve jsme byli pro personál věznic velkou neznámou, teď už nás berou jako partnery,“ říká v následujícím rozhovoru pro KT.

celý článek


Kuba propustí vězně, církev "boduje"

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Katolické církvi na Kubě se povedl husarský kousek. A úspěch si může připsat i španělská diplomacie. Po setkání havanského arcibiskupa kardinála Jaime Ortegy s prezidentem Raúlem Castrem, ministrem zahraničí Brunem Rodriguezem Parrillou a jeho španělským partnerem Miguelem Moratinosem bylo oznámeno, že Kuba propustí 52 politických vězňů. Španělsko je prý ochotno je přijmout.

celý článek


Arcibiskup Duka přijal od papeže pallium

Arcibiskup Duka přijal od papeže pallium

Vydání: 29, 14.7.2010

Pallium, symbol dobrého pastýře a zároveň ukřižovaného Beránka, které nosí jen papež a arcibiskupové – metropolité, má už i český primas Dominik Duka. Na konci června jej převzal z rukou papeže Benedikta XVI., spolu s ním ho dostalo i dalších 37 arcibiskupů z celého světa. Při přebírání pallia zůstal pražský arcibiskup u Benedikta XVI. nejdéle ze všech. „Chtěl jsem mu povědět o situaci u nás,“ vysvětlil poté arcibiskup Dominik Duka.

celý článek


Poutníci prošli litoměřickou diecézí

Poutníci prošli litoměřickou diecézí

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Filip Landa

Téměř týden procházeli mladí lidé na začátku července napříč litoměřickou diecézí a veškeré strasti cesty obětovali za nová duchovní povolání a dobré křesťanské rodiny. Jubilejní desátá pěší pouť mládeže vedla z Litoměřic ke hrobu svaté Zdislavy do Jablonného v Podještědí.

celý článek


Zloději vykradli hrob biskupa Koukla

Vydání: 29, 14.7.2010

Hrob před měsícem zesnulého litoměřického biskupa Josefa Koukla byl vykraden neznámými pachateli. Z jeho rakve zloděj odcizil biskupský kříž – pektorál, který zesnulý obdržel od Svatého otce, a biskupský prsten, odznak jeho zasnoubení s litoměřickou diecézí. Vyjádřeno penězi měly ukradené předměty hodnotu zhruba pět tisíc korun.

celý článek


Vietnamská mládež tábořila na Svaté Hoře

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Jiří Prinz

Léto je dobou prázdnin a dětských táborů. Jeden takový tábor vyrostl v prvních červencových dnech i v areálu významného poutního místa na Svaté Hoře u Příbrami. S nápadem, jak dodat prázdninovým dnům duchovní rozměr, přišla u nás žijící komunita vietnamských katolíků.

celý článek


Charismatici zaplnili brněnské výstaviště

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Tomáš Kutil

Zažít silné společenství s Bohem, s druhými lidmi a načerpat duchovní potravu i povzbuzení do svého života přijelo na brněnské výstaviště bezmála šest tisíc lidí. Od minulé středy do neděle se totiž na tomto místě konala už počtvrté v pořadí 21. Katolická charismatická konference. Hlavním hostem byl letos francouzský kněz Jacques Philippe z komunity Blahoslavenství.

celý článek


Arcibiskup Duka: zveme papeže na Velehrad

Arcibiskup Duka: zveme papeže na Velehrad

Vydání: 29, 14.7.2010, Autor: Tomáš Kutil

„V roce 2013 bychom rádi zde na Velehradě při příležitosti výročí 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu znovu uvítali Svatého otce Benedikta XVI., aby po svatováclavské Staré Boleslavi poznal také cyrilometodějský Velehrad,“ prozradil pražský arcibiskup Dominik Duka během slavnostní bohoslužby na svátek obou věrozvěstů. O den dříve pak řekl novinářům, že „všechny nutné procedury musí teprve proběhnout, účast papeže je ale pravděpodobná“.

celý článek
Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay