12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Věřící děkovali za osvobození

12. 5. 2015

|
Tisk
|

70 let od osvobození Československa sovětskou a americkou armádou si minulý týden připomínali lidé na mnoha místech. Stranou nezůstali ani křesťané, kteří uspořádali vlastní vzpomínkové a děkovné akce. Nechyběli na nich veteráni či potomci vojáků.

Vydání: 2015/20 Věřící děkovali za osvobození, 12.5.2015, Autor: Jiří Gračka, Tomáš Kutil, Václav Štaud

Bohoslužba, která děkovala za sedmdesát let míru, se konala v pražské svatovítské katedrále. Účastnil se jí pomocný biskup z Birminghamu William Kenney, a především potomci těch, kdo se podíleli na domácím i zahraničním odboji a zástupci vojenských veteránů. Pozvání mezi jinými přijala Helen Patton, vnučka legendárního amerického generála George Smithe Pattona, velitele 3. americké armády, která osvobodila jihozápadní a západní Čechy. S Helen Patton přinášíme exkluzivní rozhovor na str. 6.
„V této chvíli se s velkou vděčností modlíme za ty, kteří položili své životy za svobodu na všech frontách této války, v koncentračních táborech, ve věznicích nebo zemřeli v důsledku válečných útrap hladem či zimou. Rovněž se modlíme za všechny, kteří byli svedeni a zemřeli za věci nespravedlivé,“ řekl k výročí osvobození kardinál Dominik Duka. „Současně se však jako církev díváme i do budoucnosti. Chceme se totiž též modlit za odvahu bránit pravdu, která osvobozuje a jako taková je i ve dnešní době stále ohrožována,“ doplnil český primas.
Unikli vyhlazení
Konec války si v závěru dubna připomněli mší svatou také v Loučce u Vizovic – o to radostněji, že na rozdíl od některých dalších obcí zdejší obyvatelé tehdy unikli vyhlazení. „Vesnice měla být v dubnu roku 1945 vypálena a srovnána se zemí, podobně jako se to stalo například nedaleké Ploštině,“ vzpomíná na sedmdesát let staré události pamětník Josef Petrů.
Vesnici podle něj nakonec zachránila neohroženost tehdejšího starosty a dalších mužů. Ti se vydali vyjednávat s německými jednotkami, které už mezitím obec obklíčily, a dosáhli velkého úspěchu. „Nakonec bylo jen vypáleno sedm hospodářských budov, Němci lidem zabavili majetek a odvezli si zásoby slivovice. Nikdo ale nepřišel o život,“ popisuje Petrů.
Vděčnost za záchranu své obce se obyvatelé před několika lety rozhodli zhmotnit ve stavbě kaple zasvěcené Janu Pavlu II. A právě v místě, kde má být zbudována, proběhla děkovná bohoslužba. „Po ní se veřejně četla jména kněží, kteří byli v době druhé světové války vězněni nebo zahynuli v koncentračním táboře,“ uvedl za pořadatele akce Josef Kořenek a dodal: „Jen na Moravě šlo o několik stovek duchovních. Seznam těchto kněží z celé ČR vypracovávají dobrovolníci spolku Vojenské muzeum Loučka – Pearl Harbor pod vedením Jakuba Kratochvíla a postupně se doplňuje.“
Správně pojmenované zlo
Zaplněný chrám sv. Michala v Brně vzdal 7. května hold památce stovek tisíc zavražděných, nelidsky mučených a vězněných odpůrců obou totalitních režimů. Při čtení názvů měst a míst, kde nacističtí nebo komunističtí katani uskutečňovali násilí, byly pietně zapalovány svíce. Nakonec jich hořela více než stovka. Na přípravě a uskutečnění působivé tryzny se podílela brněnská Komunita Sant´Egidio.
Následovalo slavnostní zahájení výstavy Ve stínu šibenice, při němž kardinál Dominik Duka vysoce ocenil hrdinství a lásku všech, kdo mezi lety 1939 a 1989 zaplatili cenu nejvyšší. Mimo jiné zmínil: „Vzpomínky na zmařené životy nás zasahují, ale vyvolávají také otázky: Kde jsi byl? Jak ses choval ty?“
Výstava mapující i osudy mnoha zástupců církví staví do popředí hrdiny protifašistického odboje, jimž se režim po roce 1948 odměnil popravami a terorem. „Doporučuji návštěvu celých rodin i s dětmi. Aby se zlo nemohlo vrátit, je třeba je poznat a správně pojmenovat. Tato expozice to dělá svým rozsahem i hloubkou tématu,“ zdůraznil předseda kolegia sdružení Paměť Miroslav Kasáček. Výstava v Křížové chodbě Nové radnice potrvá do 26. června, vstup je volný.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou