Číslo 2011/17 Všechna starší čísla

Velikonoce

Velikonoce

Velikonoční číslo KT otevírá pozdrav a přání kardinála Justina Rigaliho, filadelfského arcibiskupa, k Velikonocům. Zároveň tento následovník sv. Jana Nepomuka Neumanna v biskupské službě na filadelfské katedře avizuje, že dorazí do Česka jako vyslanec Svatého otce (papežský legát) na oslavy 200. výročí narození světce a prachatického rodáka. Domácí rubrika se věnuje případu dvou bohoslužeb uspořádaných na místě demonstrací extremistů, které byly rozehnány policií. Stranou pozornosti nezůstala ani pravidelná setkání mládeže s biskupy. Řím se připravuje na blahořečení Jana Pavla II. a zahraniční rubrika se ohlíží také za zákazem burek ve Francii. Tematická dvoustrana je věnována Velikonocům – přibližuje dva „velikonoční“ příběhy dvou žen, které prožily Velký pátek ve svém životě. P. Vojtěch Kodet pak v tematickém rozhovoru týkajícím se největších křesťanských svátků poodhaluje mj. „laciné triky ze satanášova repertoáru“. Velikonocům je věnována také speciální příloha, v níž čtenáře „zavede“ P. Prokop Siostrzonek na místa biblických událostí přímo do Izraele. Stránka kultury se při příležitosti dvaceti let od smrti Grahama Greena ohlíží za touto spisovatelskou osobností. Devátá strana je věnována anketě o současné politické situaci. Uvnitř listu naleznou čtenáři přílohu Perspektivy. O podané ruce bezdomovcům hovoří Jakub Marek, terénní pracovník Hnutí naděje. Noviny uzavírá rozhovor s hercem Mariánem Labudou.

Mládež se setkala se svými biskupy

Téma týdne

Mládež se setkala se svými biskupy

Besedy, koncerty i muzikál doprovázely o uplynulých dvou víkendech setkání mládeže s biskupy ve všech českých a moravských diecézích. Původní impulz k diecézním setkáním mládeže o Květné neděli dal už Jan…

celý článek


Z čísla vybíráme

"Opice Boží" nabízí většinou laciné zkratky

Zelený čtvrtek, Velký pátek či radostná zvěst velikonočního rána…


Myslela jsem si, že tím ochráním svou rodinu

Myslela jsem si, že tím ochráním svou rodinu

Paní Simona z Jihlavy se tu zprávu dozvěděla měsíc před Velikonocemi.…Myslím, že i herce může mít Pán Bůh rád

Myslím, že i herce může mít Pán Bůh rád

„No, není tady krásně?“ přivítal mě v kavárně…


Křesťané v zemi kolem Nilu

Křesťané v zemi kolem Nilu

Egypt patřil ke starověkým kolébkám křesťanství a zůstává…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Podat bezdomovcům pomocnou ruku

Podat bezdomovcům pomocnou ruku

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Zdeněk Jančařík
Příloha: Perspektivy

Rozhovor s Jakubem Markem, terénním pracovníkem hnutí Naděje

celý článek


Křesťané v zemi kolem Nilu

Křesťané v zemi kolem Nilu

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Mlada Mikulicová
Příloha: Perspektivy

Egypt patřil ke starověkým kolébkám křesťanství a zůstává i po třináct staletí muslimské vlády výrazně křesťanskou zemí. Jeho křesťanské bohatství stojí dnes ve stínu atraktivních destinací, jako jsou pyramidy, faraonské chrámy nebo impozantní islámská středověká architektura. Egyptská správní politika, definovaná islámem, neotvírá v této oblasti dostatek prostoru ani návštěvníkům, ani samotným egyptským křesťanům. Křesťanský Egypt je tak k naší škodě spíše neznámý.

celý článek


Myslím, že i herce může mít Pán Bůh rád

Myslím, že i herce může mít Pán Bůh rád

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Miloš Szabo

„No, není tady krásně?“ přivítal mě v kavárně nové budovy Slovenského národního divadla v Bratislavě. Až později v duchu našeho rozhovoru jsem si uvědomil, že ta otázka mohla mít víc rozměrů. Tady v Bratislavě, tady v divadle anebo také tady na tomto světě. Komik a herec Marián Labuda bere své životní role hodně vážně. I když ostatní rozesmívá…

celý článek


Ztratila koaliční vláda morální legitimitu?

Vydání: 17, 19.4.2011

Za dvacetiletí demokratického státu se na politické scéně neodehrálo nic, co by se mohlo vyrovnat současné už nejen vládní, ale přímo politické krizi. Ve své nahotě se ukazují praktiky, které občany volení reprezentanti používají v politickém boji, v soupeření o moc a vliv. Odhalené mocenské hry, vzájemné nahrávání, polopravdy, lži a zvěčnělá slova krále z Pyšné princezny „odvolávám, co jsem odvolal“ odtrhávají Česko od západního kulturního okruhu. Nepřibližujeme se tímto pojetím politiky „Divokému východu“? Anebo se na věc díváme příliš černě? Jak poslední události na české politické scéně nahlížejí oslovené osobnosti?

celý článek


Graham Greene - obhájce těch neúspěšných

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Jan Paulas

Letos v dubnu uplynulo už dvacet let od jeho smrti. Bývá označován za Dostojevského 20. století. Stihl být krátce komunistou a po většinu života katolíkem. I když ho nazývali katolickým spisovatelem, sám se tomu bránil a měl ke katolické církvi kritický vztah. „Církev zná všechna pravidla, ale neví, co se děje v jediném lidském srdci,“ zní jeho známý výrok. Mnozí už tuší, o kom je řeč: Graham Greene.

celý článek


Myslela jsem si, že tím ochráním svou rodinu

Myslela jsem si, že tím ochráním svou rodinu

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Jan Paulas

Paní Simona z Jihlavy se tu zprávu dozvěděla měsíc před Velikonocemi. Tehdy měla život nalinkovaný trochu jinak a nečekané těhotenství ji zaskočilo. „V té době se nám opravdu nehodilo po všech stránkách – měla jsem novou práci a také z rodinných důvodů,“ vzpomíná dnes. Ale to tenkrát ještě netušila, že ten opravdový problém ji teprve čeká.

celý článek


"Opice Boží" nabízí většinou laciné zkratky

"Opice Boží" nabízí většinou laciné zkratky

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Jan Paulas

Zelený čtvrtek, Velký pátek či radostná zvěst velikonočního rána – těmto událostem zdá se dobře rozumíme v kulisách novozákonního příběhu. Jakou podobu ale na sebe mohou vzít v našem běžném životě? Jak mohou vypadat naše osobní Velikonoce? Nad tím se zamýšlíme v dnešním tématu s P. VOJTĚCHEM KODETEM OCarm a ilustrují to rovněž dva příběhy ze života.

celý článek


Ve Francii vstoupil v platnost zákaz burek

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Už téměř dva týdny se muslimské ženy ve Francii nesmí objevit na ulici se zahaleným obličejem. Zapovídá to nový zákon, který schvaluje na 82 procent Francouzů.

celý článek


Mládež se setkala se svými biskupy

Mládež se setkala se svými biskupy

Vydání: 17, 19.4.2011

Besedy, koncerty i muzikál doprovázely o uplynulých dvou víkendech setkání mládeže s biskupy ve všech českých a moravských diecézích. Původní impulz k diecézním setkáním mládeže o Květné neděli dal už Jan Pavel II. a od roku 1985 tato setkání také pravidelně probíhají.

celý článek


Sv. Jana uctí i filadelfský arcibiskup

Vydání: 17, 19.4.2011

celý článek


Policie rozehnala ekumenickou bohoslužbu

Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Tomáš Kutil

Napadením faráře a rozehnáním ekumenické bohoslužby vyvrcholily události, k nimž minulou sobotu došlo v severočeské Krupce. Jejich interpretace se ale diametrálně liší. Zatímco policie a ministerstvo vnitra pokládá zásah za přiměřený a správný, dotčení duchovní a nejvyšší představitel Českobratrské církve evangelické (ČCE) u nás Joel Ruml ho pokládají za neadekvátní, či dokonce přímo za brutální. Událost otevírá i debatu o tom, zda je možné využívat bohoslužby k vyjadřování občanských postojů a zda to do budoucna nemůže přinést komplikace – například nutnost ohlašovat všechna náboženská shromáždění.

celý článek
Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay