Číslo 2009/15 Všechna starší čísla

Velikonoce

Velikonoce

Duchovního i praktického průvodce velikonočním obdobím přináší Velikonoční příloha nového čísla Katolického týdeníku. Největší křesťanské svátky v roce se odrážejí také na tematické dvoustraně. Jak se chystá velikonoční liturgie a co je vlastně ceremoniář, prozrazuje muž tohoto povolání – Vojtěch Mátl – v celostránkovém rozhovoru. Domácí zpravodajství provede čtenáře po osmi setkáních mládeže v jednotlivých diecézích. Redakce nemohla přehlédnout návštěvu amerického prezidenta v Praze. Jeho žena, Michelle Obamová, se vypravila i za duchovními kořeny Evropy do pražské katedrály, dvou synagog a na židovský hřbitov. Podrobnosti setkání mladých lidí s papežem ve Staré Boleslavi přibližuje ředitel sekce pro mládež ČBK P. Vít Zatloukal. O uměleckých dílech inspirovaných a spoluvytvořených předchozím papežem Janem Pavlem II. informuje zahraniční zpravodajství, stejně jako o vzkazu papeže nejbohatším ekonomikám světa či slovenských prezidentských volbách. Odpovědny se věnují Velikonocům – nejen po stránce duchovní, ale lze v nich též nalézt tipy na výzdobu velikonoční tabule i celého domova. Stránka kultury upozorňuje mj. na programy TV Noe, Proglasu a Českého rozhlasu týkající se velikonočního tridua.

Mládež si připomněla naději v živém Bohu

Téma týdne

Mládež si připomněla naději v živém Bohu

Zejména mladým lidem „patřily“ dva uplynulé víkendy v českých a moravských diecézích. Na setkání je pozvali jejich biskupové – na popud Jana Pavla II. se mladí scházejí se svými biskupy na Květnou neděli už 24 roky.…

celý článek


Z čísla vybíráme

Zabil kněze a nyní přijal svátost biřmování

Zabil kněze a nyní přijal svátost biřmování

Na svátek Zvěstování Páně se ve věznici Karviná uskutečnilo neobvyklé…


Žďárské pašije: divadlo, nebo duchovní prožívání?

Žďárské pašije: divadlo, nebo duchovní prožívání?

Je těsně nad nulou, ale nepříjemně mrholí a fouká ostrý vítr.…Někdy posluchačům tiše závidím...

Někdy posluchačům tiše závidím...

Už několik let připravuje se svým uměleckým souborem Collegium Marianum…


Připadám si někdy jako dirigent

Připadám si někdy jako dirigent

Velikonoce jsou tu. A s nimi i ty nejslavnostnější, nejtajemnější…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Ledacos bych chtěla žít jinak...

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Gertruda Gruberová-Goepfertová
Příloha: Perspektivy

Malířka, básnířka a prozaička Gertruda Gruberová–Goepfertová, dlouholetá spolupracovnice Perspektiv, se v těchto dnech (nar. 16. 4. 1924 v Janštýně u Jihlavy) dožívá v plné tvůrčí aktivitě významného životního jubilea. Přejeme při té příležitosti paní Gertrudě pevné zdraví, Boží požehnání a nevysychající pramen inspirace. Přinášíme exkluzivní ukázku z připravované memoárové knihy GGG s názvem Svědectví, kterou k vydání připravuje brněnské nakladatelství Atlantis.

celý článek


Lidovecké proměny v čase

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Jaroslav Šebek
Příloha: Perspektivy

Nedávno si lidová strana připomněla devadesát let své existence. Je nositelkou jedné z nejdelších tradic a může na ni stále navazovat. V našich politických dějinách sehrávala často významnou roli, třebaže jí okolnosti nebývaly nakloněny. Dnes má k optimismu daleko. Zápasí s vnitřními problémy, názorovou nejednotou a obtížně hledá témata, jimiž by oslovila širší veřejnost. Média občas spekulují o možnosti jejího zániku.

celý článek


Připadám si někdy jako dirigent

Připadám si někdy jako dirigent

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Jiří Macháně

Velikonoce jsou tu. A s nimi i ty nejslavnostnější, nejtajemnější a nejkrásnější liturgické obřady z celého roku. Jak se chystají a jaké jsou vlastně starosti člověka, který řídí průběh bohoslužeb na základě pokynů celebranta (tentokrát královéhradeckého biskupa)? V chrámu nemá být prakticky vidět, nepoutá na sebe pozornost a při bohoslužbě by si jej neměl nikdo ani všimnout. Zkrátka měl by být docela nenápadný. Seznamte se s ním: Vojtěch Mátl, biskupský ceremonář z Hradce Králové.

celý článek


Spasitel má doprovod s meči a pochodněmi

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Václav Štaud

Kostel svatého Jana Křtitele je naplněn téměř do posledního místa. Je pondělí Svatého týdne a věřící obou kroměřížských farností se sešli k zahájení společné křížové cesty. Trpícího Spasitele budou provázet svým historickým městem. Před obětním stolem během úvodní mše svaté stojí postní kříž z kaple nedalekého Arcibiskupského gymnázia, který pak studenti ponesou v čele dlouhého průvodu.

celý článek


Někdy posluchačům tiše závidím...

Někdy posluchačům tiše závidím...

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Jaroslav Šubrt

Už několik let připravuje se svým uměleckým souborem Collegium Marianum cyklus velikonočních koncertů. Ani letošek není výjimkou. Jaké hudební skladby se o Velikonocích nejčastěji provozují? Nejen na to jsme se zeptali Jany Semerádové.

celý článek


Žďárské pašije: divadlo, nebo duchovní prožívání?

Žďárské pašije: divadlo, nebo duchovní prožívání?

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Aleš Palán

Je těsně nad nulou, ale nepříjemně mrholí a fouká ostrý vítr. Zima na Vysočině se zdaleka ještě nehodlá vzdát. Na prostranství za sídlištěm přesto postávají zhruba dvě stovky lidí. Někde mezi nimi jsou i Pilát a Ježíš.

celý článek


Prezidentské volby na Slovensku nepřinesly změnu

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Lubo Bechný

Výsledky sobotních prezidentských voleb na Slovensku jsou známé. V prezidentském paláci v Bratislavě zůstane staronový prezident Ivan Gašparovič. Ve druhém kole zvítězil s 55,5% podporou nad Ivetou Radičovou (44,5 %).

celý článek


Umělci nezapomínají na Jana Pavla II.

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Papež Jan Pavel II., který zesnul před čtyřmi roky, byl nejen výrazným teologem a pastýřem církve, ale také umělcem, zvláště básníkem. A to není všechno: Jan Pavel II. byl zároveň osobností, která sama jiné umělce v jejich díle inspirovala, a dokonce je nepřestává inspirovat ani po své smrti.

celý článek


Zabil kněze a nyní přijal svátost biřmování

Zabil kněze a nyní přijal svátost biřmování

Vydání: 15, 10.4.2009

Na svátek Zvěstování Páně se ve věznici Karviná uskutečnilo neobvyklé setkání. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner zde udělil svátost biřmování doživotnímu vězni Dušanu Kazdovi, který v říjnu 2002 brutálně zavraždil v Dubu na Moravě kněze olomoucké arcidiecéze P. Cyrila Vrbíka.

celý článek


Praha na Květnou neděli patřila Obamovům

Vydání: 15, 10.4.2009, Autor: Jiří Macháně

Ve chvíli, kdy pražský arcibiskup Miloslav Vlk předsedal slavení květnonedělní eucharistie v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze na Starém Městě, rozhovořil se na Hradčanském náměstí prezident Spojených států Barrack Obama. Přednesl zde svůj projev při příležitosti návštěvy předsednické země EU.

celý článek


Mládež si připomněla naději v živém Bohu

Mládež si připomněla naději v živém Bohu

Vydání: 15, 9.4.2009

Zejména mladým lidem „patřily“ dva uplynulé víkendy v českých a moravských diecézích. Na setkání je pozvali jejich biskupové – na popud Jana Pavla II. se mladí scházejí se svými biskupy na Květnou neděli už 24 roky. Letošní setkání inspiroval Benedikt XVI. citátem z Písma: „Máme naději v živém Bohu“ (1 Tim 4,10).

celý článek
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay