Ani vánoční vydání Katolického týdeníku nemůže přehlédnout smutnou událost – úmrtí někdejšího prezidenta republiky Václava Havla. Věnuje se mu nejen domácí a zahraniční zpravodajství, ale také speciální dvoustrana Perspektiv, na níž se ohlížejí osobnosti zejména české a moravské církve za osobností Václava Havla. Titulní stranu KT však zdobí velký obrázek Martiny Špinkové, který doprovází vánoční text P. Marka Orko Váchy nazvaný Když Bůh vstupuje do svého světa. Domácí rubrika informuje o uzavřených obchodech na Štědrý den či otevření výstavy svatovítského pokladu. Zahraniční zpravodajství přibližuje přípravy na Vánoce ve Vatikánu, jak se slaví v Betlémě - exkluzivní rozhovor s palestinským křesťanem - a avizuje také návštěvu papeže na Kubě a v Mexiku. Publicistika přibližuje oslavy Vánoc u karmelitek, františkánů či u ostravsko-opavského biskupa Františka Václava Lobkowicze. Na fotostraně představují Vánoce, na které vzpomínají, malířka, herečka, biskup, spisovatelka a astrofyzik. Nejlepší kněžské Vánoce, Půlnoční v Karibiku, rozhovory se sběratelem koled či tenistkou Petrou Kvitovou a malířkou Bedřiškou Znojemskou – právě to nabízí další publicistická část speciálního vydání. Na literární straně si čtenáři přečtou vánoční pohádku Ivana Renče psanou pro KT, kterou doprovází ilustrace Zdeňky Krejčové. Stranu završuje povídka Taťány Lukešové Čekání. Kultruní strana představuje zejména vánoční televizní tipy.
Téma týdne
Ve věku 75 let zemřel v neděli 18. prosince první prezident České republiky Václav Havel. Skonal ve spánku na své chalupě na Hrádečku, kde mu do poslední chvíle pomáhaly nést kříž těžké nemoci i Milosrdné sestry svatého Karla Boromejského.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy
Že existuje Bůh, že je Stvořitelem všehomíra, je ohromující skutečnost, pro mnohé obtížně uvěřitelná. Tím spíše největší událost lidských dějin: že se Bůh snížil, stal se člověkem a přišel mezi nás v osobě Ježíše Krista. Jeho narození slavíme v těchto dnech. Prý jsme tím nahradili pohanskou oslavu zimního slunovratu. To ale nevadí, neboť i to byla zvěst o nové naději.
celý článek
|
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Jaroslav Šebek
Příloha: Perspektivy
Zdá se mi více než symbolické, že Václav Havel opustil v pětasedmdesáti letech pozemský svět právě v závěru adventu, který by měl být dobou rozjímání nad vyššími hodnotami než jen přízemní honbou za materiálním pozlátkem. Příznačné bylo určitě i to, že poslední oficiální setkání se uskutečnilo s tibetským dalajlámou, které také vyjadřovalo vertikální směr prezidentovy existence. Oblouk jeho duchovního vnímání světa sklenula nakonec také přítomnost řeholní sestry u úmrtního lože.
celý článek
|
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Václav Štaud
Prostředí pražského ateliéru BEDŘIŠKY ZNOJEMSKÉ vrací pamětníka do mladých let. Její umění bylo během totality pro mnoho lidí synonymem duchovního vzdoru a ostrovem umělecké originality. S obrazy Bedřišky Znojemské se identifikovaly tisíce katolíků. Přebíraly její představy o nesmírnosti Boží lásky, která dokáže v dlani skrýt každou lidskou slabost, povzbudit k modlitbě, dát osvobozující křídla trpícím. A je dobře, že uplynulá dvě desetiletí paní Bedřišce na umělecké invenci a duchovní síle nic neubrala.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Aleš Palán
Kdysi to bylo osmnáct farností. Dnes dvě, které jsou spravované z jednoho místa: z Ostrova, kde sídlí kněz a kaplan. Duchovní správu v nedalekém Jáchymově zajišťují excurrendo. Farář Marek Hric pochází z východoslovenského Bardějova (a je vyučen jako opravář lokomotiv), jako kaplana má novokněze Wojciecha Pelowského z Polska, který je přitom o čtyři roky starší než on.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Vít Machálek
Byl jediným praktikujícím katolíkem, který se kdy u nás stal prezidentem republiky. Předtím byl dlouholetým prezidentem Nejvyššího správního soudu. Ve své nejvyšší politické funkci se ale cítil čím dál víc také jako před soudem – ovšem z druhé strany, neboť se jí ujal v době poddanosti naší země Adolfu Hitlerovi. I za těchto prekérních okolností se však JUDr. Emil Hácha (1872–1945) snažil alespoň tak, jak to bylo možné, připomínat porobenému národu jeho náboženské tradice a pomáhat potřebným. A to zejména o Vánocích.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Jana Troupová
Neg muddiggi, neg bogidba, moli neggi danberba, Bab Dios Massi gwalule noni; gwen nig suli we gwaru yobi /gwaluleasa Belengi/
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Alena Scheinostová
Sejdete schody do sklepení pražské Betlémské kaple, a jako byste se vrátili o století zpátky. A rovnou do prababiččiny kuchyně, kde voní perníčky, cikorka a hořící dříví z kamen. A nebude se vám chtít zpátky. Takovou atmosféru dokáže rok co rok vykouzlit BLAHOSLAV LUKAVEC se svými spolupracovníky na tradiční vánoční výstavě betlémů a lidového umění. Společně jsme se ohlíželi za uplynulými dvaatřiceti ročníky.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011
Sčítání lidu, domů a bytů, které proběhlo letos v březnu, už má první výsledky. Český statistický úřad je zveřejnil v závěru minulého týdne. Ke katolické církvi se podle nich hlásí jen zhruba 1,1 milionu lidí. Dramaticky zároveň narostl počet těch, kteří kolonku náboženství nechali prázdnou.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011
Unikátní expozice svatovítského pokladu je od konce minulého týdne přístupná veřejnosti. Instalaci se 139 předměty, kterým vévodí český korunovační kříž, otevřel slavnostně arcibiskup Dominik Duka spolu s prezidentem Václavem Klausem.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Jiří Prinz
Ve věku 75 let zemřel v neděli 18. prosince první prezident České republiky Václav Havel. Skonal ve spánku na své chalupě na Hrádečku, kde mu do poslední chvíle pomáhaly nést kříž těžké nemoci i Milosrdné sestry svatého Karla Boromejského.
celý článek
Vydání: 52, 21.12.2011, Autor: Marek Orko Vácha
Mám kamaráda, který byl kdysi v Medžugorii a byl tam svědkem jakéhosi zázraku – jak a co se stalo, není pro tento příběh důležité, v každém případě se ale jednalo o něco mimořádného. Když mi popisoval své pocity, na prvním místě byl prý děs. Děs z toho, že to funguje, že někde mimo náš pozemský svět jsou síly, které slyší naši modlitbu, kterým není jedno, zda jsem dobrý, nebo zlý; úlek z toho, že Bůh opravdu je, že když cokoli v rámci modlitby řekneme, někdo to slyší a bere vážně.
celý článek