Číslo 2011/47 Všechna starší čísla

Václav Renč

Václav Renč

Berlínský kardinál Joachim Meisner minulý týden dorazil do Česka jako apoštolský legát zastupující Svatého otce při oslavách sv. Anežky, o nichž informuje domácí zpravodajství. S Joachimem Meisnerem přináší KT také exkluzivní rozhovor. Domácí rubrika si dále všímá skandálního postupu nadřízených a přehlížení kolegů, které si vysloužila učitelka Arjana Shametiová poté, co v televizním pořadu Máte slovo kritizovala způsob sexuální výchovy na základní škole, na níž působí. Stranou pozornosti nezůstala také nově se rodící tradice svatomartinských vín. Zahraniční rubrika zaznamenává rostoucí napětí mezi Íránem a Izraelem v souvislosti se snahou Teheránu vyvinout jadernou zbraň, na niž upozornila zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Tematická dvoustrana je věnována básníku Václavu Renčovi, od jehož narození uplyne sto let. Muž mnoha talentů strávil dlouhá léta v komunistických žalářích. Vítězem třetího ročníku ankety „Kniha čtenářů KT“ se stal P. Marek Orko Vácha se svou knihou Modlitba argentinských nocí. Informuje o tom kulturní rubrika, která s autorem přináší rozhovor. Noviny uzavírá rozhovor s Tomášem Bouškou o iniciativě Političtí vězni.cz, která systematicky mapuje životní příběhy bývalých politických vězňů po roce 1948 (nejen) v Československu. Rodinná příloha Doma se jen pár dní před svátkem sv. Cecílie, patronky hudebníků, věnuje tématu děti a hudba. Platí ještě dnes okřídlené úsloví „Co Čech, to muzikant“? Uvnitř listu naleznou čtenáři vedle TV programu speciální přílohu věnovanou Vyšehradu a tamní kapitule.

Česká církev žila o víkendu svatou Anežkou

Téma týdne

Česká církev žila o víkendu svatou Anežkou

Slavnostní bohoslužbou ve svatovítské katedrále v Praze vyvrcholily v sobotu 12. listopadu oslavy 800 let od narození sv. Anežky České. Mši, jež se konala přesně v den výročí jejího svatořečení, celebroval kardinál Joachim Meisner,…

celý článek


Z čísla vybíráme

Muž mnoha talentů v nepřízni doby

Muž mnoha talentů v nepřízni doby

Ten příběh by byl silný sám o sobě. Husí kůže by z něj…


Ivan Renč: Z dopisů mého otce

Ivan Renč: Z dopisů mého otce

Sdělovat na veřejnosti jakékoli detaily o mém tatínkovi je pro…Malé příběhy jsou cesta k velké historii

Malé příběhy jsou cesta k velké historii

S Tomášem Bouškou hovoříme o iniciativě Političtí vězni.cz,…


Na Vyšehradě jsem byl rád už jako kluk

Na Vyšehradě jsem byl rád už jako kluk

Mužem, který stojí v čele vyšehradské kapituly, tedy proboštem,…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Rodiče i děti mají o ZUŠky stále zájem

Rodiče i děti mají o ZUŠky stále zájem

Vydání: 47, 16.11.2011
Příloha: Doma

Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose v padesátitisícovém městě Prostějov vznikla už v roce 1889. Původním motivem jejího vzniku byla podpora zdejšího hudebního a uměleckého života. Toto poslání škola naplňuje dodnes – její čtyři obory navštěvuje tisíc tři sta žáků. Školu vede již několik let Eliška Kunčíková, učitelka hry na akordeon, která se v hudebním školství pohybuje už sedmadvacet let.

celý článek


Co Čech, to muzikant

Co Čech, to muzikant

Vydání: 47, 16.11.2011, Autor: Zita Chalupová
Příloha: Doma

Hrozné klišé, tahle věta. Ovšem na druhé straně – pěkné klišé, vždyť komu by se nelíbilo být muzikant jen proto, že náleží k určité skupině? Někde ale toto rčení musí mít svůj původ. Snad u F. L. Věka? Spíš ještě daleko hlouběji v naší historii. Možná kdysi, před mnoha staletími, si s sebou všichni Češi, kteří chodili po světě, nosili nějaký štěbenec, šalmaj, dudy nebo housličky, kterými dokázali potěšit ty, kdo byli ochotní naslouchat.

celý článek


Na Vyšehradě jsem byl rád už jako kluk

Na Vyšehradě jsem byl rád už jako kluk

Vydání: 47, 16.11.2011

Mužem, který stojí v čele vyšehradské kapituly, tedy proboštem, je Mons. ANTON OTTE, který velkou část svého života zasvětil snaze o smíření a dobré vztahy mezi Čechy a Němci. Jak známo – ač se narodil v oblasti Sudet, většinu života strávil v Německu. Mons. Otteho jsme se ptali nejen na jeho působení v kapitule, ale i na to, kde je jeho domov a co je zdravé vlastenectví.

celý článek


Malé příběhy jsou cesta k velké historii

Malé příběhy jsou cesta k velké historii

Vydání: 47, 15.11.2011, Autor: Jiří Š. Cieslar

S Tomášem Bouškou hovoříme o iniciativě Političtí vězni.cz, která systematicky mapuje životní příběhy bývalých politických vězňů po roce 1948 (nejen) v Československu.

celý článek


Premonstráti podávají ruku veřejnosti

Vydání: 47, 15.11.2011, Autor: Václav Štaud

Jen několikrát do roka se želivský opatský chrám Narození Panny Marie naplní doslova do posledního místečka. Mezi takové dny už tradičně patří podzimní oslava svátku svatého Huberta. Letos se myslivecká paráda uskutečnila v neděli 6. listopadu pod dohledem kamer televize Noe.

celý článek


U čtenářů KT bodovaly knihy Marka Váchy

Vydání: 47, 15.11.2011

„Mí čtenáři KT mi rozumějí“ – tak by mohl parafrázovat známý Mozartův výrok P. Marek Orko Vácha. Ve třetím ročníku ankety Kniha čtenářů KT se totiž na předních příčkách umístily hned dvě jeho knihy – a braly dokonce pomyslnou zlatou a bramborovou medaili!

celý článek


Ivan Renč: Z dopisů mého otce

Ivan Renč: Z dopisů mého otce

Vydání: 47, 15.11.2011, Autor: Ivan Renč

Sdělovat na veřejnosti jakékoli detaily o mém tatínkovi je pro mě velice obtížné, protože náš vztah byl nesmírně důvěrný a intimní. A taky velmi otevřený. Jako dítě jsem chápal soužití naší rodiny jako něco nebývalého, ojedinělého a nesdělitelného. Řekl bych, že až nebeského. Do velké míry to tak pociťuji dodnes.

celý článek


Muž mnoha talentů v nepřízni doby

Muž mnoha talentů v nepřízni doby

Vydání: 47, 15.11.2011, Autor: Aleš Palán

Ten příběh by byl silný sám o sobě. Husí kůže by z něj naskakovala, i kdyby šlo o nějaký průměrný text. Autor tvořil tu básnickou sbírku v kriminále, kde – zcela nevinný – strávil skoro dvanáct let. Ani napsat svůj text nemohl, roky nedržel v rukou tužku, vše si proto musel slovo od slova pamatovat. Jeho verše si naštěstí pamatovali i další spoluvězni, kteří se na svobodu dostali dřív – takto, ve svých hlavách, ji vynesli ven.

celý článek


Kardinál Meisner - náš přítel v těžkých časech

Vydání: 47, 15.11.2011, Autor: Tomáš Halík

celý článek


Kritizovala sexuální výchovu, hrozí jí vyhazov

Vydání: 47, 15.11.2011, Autor: Jiří Prinz

Výhrůžkám ze strany nadřízených i přehlížení od svých kolegů čelí učitelka Arjana Shametiová poté, co v televizním pořadu Máte slovo kritizovala způsob výuky sexuální výchovy na základní škole, na níž působí.

celý článek


Kardinál Meisner: Je to dobrý konec!

Vydání: 47, 15.11.2011

Přestože po skončení slavnostní bohoslužby ve svatovítské katedrále čekal kardinála JOACHIMA MEISNERA slavnostní raut, on hned poté, co odložil ornát, zamířil na krátké setkání s novináři. Při něm poskytl KT exkluzivní rozhovor.

celý článek


Česká církev žila o víkendu svatou Anežkou

Česká církev žila o víkendu svatou Anežkou

Vydání: 47, 15.11.2011, Autor: Tomáš Kutil

Slavnostní bohoslužbou ve svatovítské katedrále v Praze vyvrcholily v sobotu 12. listopadu oslavy 800 let od narození sv. Anežky České. Mši, jež se konala přesně v den výročí jejího svatořečení, celebroval kardinál Joachim Meisner, který v Praze jako apoštolský legát zastupoval papeže Benedikta XVI.

celý článek
Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay