Číslo 2006/31 Všechna starší čísla

Umění odpočívat

Dlouhé horké léto trápí také návštěvníky bohoslužeb, kteří si i zde musí dávat pozor na obvyklá zdravotní rizika. Kamenná chrámová stavba nemusí být totiž vždy zárukou příjemného stínu a chladu. Více o tom pojednává úvodní článek "Vedro může být i v kostele" nového Katolického týdeníku.
Pod heslem"V neděli nikdy!" rozpoutala v Německu katolická organizace Dílo svatého Bonifáce rozsáhlou podpisovou kampaň po celé zemi. Důvod? Před nedávnem byla schválena nová reforma, podle níž mohou jednotlivé spolkové země samy rozhodovat o tom, zda umožní nedělní prodeje. Komentář Cyrila Muchy "Nebát se a usmát se" se zamýšlí nad situací ve zdravotnictví, především nad vztahy mezi pacienty a lékaři.
Domácí zpravodajství přináší článek o otevření nového informačního centra v Brně na Petrově. Rok co rok přijíždí do bavorského městečka Flossenbürg více než stovka mladých lidí z různých zemí Evropy, aby se na místě bývalého koncentračního tábora setkali s těmi, kteří pobyt v něm přežili. Minulý týden zde byli již poosmé a zahraniční redaktorka KT s nimi. Tematická strana přináší oddechové čtení i zamyšlení nad uměním odpočívat. Najdeme zde například anketu se známými osobnostmi o ideálním trávení dovolené. Zkušenost dobrovolníků, kteří pracují s pacienty v nemocnici, popisuje odborník na stránce odpověden. Článek na kulturní straně "Grbavica - místo lidského utrpení" přináší recenzi pozoruhodného snímku bosenské režisérky Zbanicové, který si odnesl na letošním filmovém festivalu v Berlíně hned tři ceny - vedle hlavní ceny Zlatého medvěda i cenu Ekumenické poroty. Nyní tento film přišel i do našich kin.

Vedro může být i v kostele...

Téma týdne

Vedro může být i v kostele...

Vysoké teploty a nedostatek tekutin mohou návštěvníkům bohoslužby způsobit kolaps„Dobře se obleč, je to chladná gotická stavba,“ říkala mi matka jako malému klukovi, když jsme šli v zimě do chrámu Panny Marie Sněžné v Praze.…

celý článek


Z čísla vybíráme

Německo: Kampaň proti práci v neděli

Německo: Kampaň proti práci v neděli

Němečtí katolíci zahájili celostátní kampaň proti práci v neděliPod…


Nová muzejní expozice má duchovní základ

Nová muzejní expozice má duchovní základ

Srdce brněnské diecéze pulzuje v těchto dnech přípravami slavnostního…"Tábor" v koncentračním táboře Flossenbürg

Více než stovka mladých lidí se setkala s pamětníky, kteří přežiliRok…


Je jedno kde, důležité je s kým

Je jedno kde, důležité je s kým

O dovolené s moderátorkou a mezzosopranistkou Martinou KociánovouKdo…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Štramberk "moravský Betlém"

Vydání: 31, 1.8.2006, Autor: Ludmila Křivancová
Příloha: Doma

celý článek


Učitelka se na Indii těší

Vydání: 31, 1.8.2006
Příloha: Doma

Eva Slabá je učitelkou a i nadále jí zůstává. Pouze se od 1. srpna změní její „svěřenci“. Namísto před studenty pelhřimovského gymnázia bude předstupovat před indické děti ve vesnici Deodurga. Co motivuje tuto sympatickou dívku k tomu, aby se vydala do Indie a zcela dobrovolně, bez nároku na honorář, učila a vzdělávala chudé indické děti?

celý článek


Parta nadšenců jde za dětským úsměvem

Vydání: 31, 1.8.2006, Autor: Iva Peřinová
Příloha: Doma

V předminulém Doma jsme vás informovali o činnosti zdravotních klaunů, kteří se snaží rozesmívat zejména dlouhodobě nemocné děti v nemocnicích. S Lenkou Krejbichovou, manažerkou sdružení Zdravotní klaun, si nyní více přiblížíme práci této organizace.

celý článek


U křesťanů na ostrově Diu

Vydání: 31, 1.8.2006, Autor: Štěpán Havlíček
Příloha: Doma

celý článek


Víra na karlovarském festivalu

Vydání: 31, 1.8.2006

Bůh sice nebyl ani letos na seznamu hvězd karlovarského filmového festivalu, ale jeho přítomnost v dílech filmových tvůrců se nedala přehlédnout. Nemám na mysli pouze přehlídku názvů jako Anděl Páně, Ve jménu Boha, Slepí andělé, ale spíše latentní „výskyt“ Boží existence v kladení otázek, v permanentní konfrontaci lidské existence s vírou - ať už šlo o nejniternější filozofické reflexe hraných příběhů nebo dokumentární pohled na náboženskou variabilitu tohoto světa.

celý článek


Grbavica - místo lidského utrpení

Grbavica - místo lidského utrpení

Vydání: 31, 1.8.2006, Autor:

„V Bosně bylo za války plánovaně znásilněno více než 20 000 žen. Ptala jsem se sama sebe, co asi může cítit žena, jejíž dítě je plodem nenávisti,“ říká režisérka a scenáristka Jasmila Zbanicová (1974), původem ze Sarajeva. Natočila snímek o válečných traumatech, která nezmizí s posledními výstřely na frontě ani s podepsáním mírových smluv.

celý článek


Laický apoštolát pomáhá nemocným

Laický apoštolát pomáhá nemocným

Vydání: 31, 31.7.2006

Bavorsko má s návštěvní službou dobrovolníků dobré zkušenosti Četla jsem v Katolickém týdeníku, že ČBK na Velehradě jednala o poskytování duchovní péče pacientům v nemocnicích. Zajímalo by mě, jaké zkušenosti mají s podobnou službou nemocničních kaplanů a dobrovolníků lidé v zemích západní Evropy.

celý článek


O umění "dělat odpočinek"

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Max Kašparů

Všechno se musí umět, i odpočívat. V první řadě je potřeba pochopit, že odpočinek není nicnedělání. Lenošení je něco zcela jiného.

celý článek


Je jedno kde, důležité je s kým

Je jedno kde, důležité je s kým

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Jan Paulas

O dovolené s moderátorkou a mezzosopranistkou Martinou KociánovouKdo sleduje večerní zprávy na TV Prima, ten její tvář dobře zná. Moderátorka hlavní zpravodajské relace Martina Kociánová patří k mediálně známým tvářím. Zeptal jsem se, nakolik jí tato popularita přijde vhod v čase odpočinku.

celý článek


"Tábor" v koncentračním táboře Flossenbürg

"Tábor" v koncentračním táboře Flossenbürg

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Více než stovka mladých lidí se setkala s pamětníky, kteří přežiliRok co rok přijíždí do bavorského městečka Flossenbürg více než stovka mladých lidí z různých zemí Evropy, aby se na místě bývalého koncentračního tábora setkali s lidmi, kteří pobyt v něm přežili. Minulý týden zde spolu byli již poosmé.

celý článek


Nová muzejní expozice má duchovní základ

Nová muzejní expozice má duchovní základ

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Václav Štaud

Srdce brněnské diecéze pulzuje v těchto dnech přípravami slavnostního otevření nového Informačního kontaktního centra (IKC) Petrov, které se stane vstupní branou do historického areálu národní kulturní památky. Od úterý 15. srpna bude nabízet informace jak o katedrále a dalších pokladech Petrova, tak i o významných sakrálních stavbách v Brně a celé diecézi.

celý článek


Německo: Kampaň proti práci v neděli

Německo: Kampaň proti práci v neděli

Vydání: 31, 31.7.2006

Němečtí katolíci zahájili celostátní kampaň proti práci v neděliPod heslem „V neděli nikdy!“ rozpoutala organizace Dílo svatého Bonifáce německých katolíků rozsáhlou podpisovou kampaň po celé zemi. Důvod? Před nedávnem byla schválena nová reforma, podle které mohou jednotlivé spolkové země samy rozhodovat o tom, zda umožní, aby byly některé obchody otevřeny i v neděli.

celý článek


Vedro může být i v kostele...

Vedro může být i v kostele...

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Štěpán Havlíček

Vysoké teploty a nedostatek tekutin mohou návštěvníkům bohoslužby způsobit kolaps„Dobře se obleč, je to chladná gotická stavba,“ říkala mi matka jako malému klukovi, když jsme šli v zimě do chrámu Panny Marie Sněžné v Praze. V létě se nic takového neřešilo. Z rozpálené ulice jsme vcházeli do příjemného chládku a já si zvykl považovat ho za samozřejmost. Vedro však může být i v kostele, a stejně jako kdekoli jinde může také tady skýtat zdravotní rizika.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay