Číslo 2004/21 Všechna starší čísla

Úcta k rodičům

Tématem 21. čísla KT je "úcta k rodičům". K tématu se vyjadřuje mj. psycholog Petr Šmolka. Na stránce odpověden se čtenáři např. dozvědí o tom, jak vycházet s dítětem v pubertě. Zahraniční zpravodajství referuje o nedávném mezinárodním setkání křesťanských hnutí a komunit ve Stuttgartu. Domácí rubrika se zaměřila na konferenci při příležitosti 100. výročí narození českého biblisty Jana Merella. Stránka kultury otiskuje rozhovor se sochařem Josefem Staňkem, který se věnuje tvorbě soch s církevní tematikou. Součástí číla je příloha Doma.

Tři telefonáty

Téma týdne

Tři telefonáty

Když se dítě či rodič „nevyvede“ Krátké telefonické dialogy. Pravdivé. Stejně jako jsou pravdivé i následující rodinné příběhy. Jejich protagonisté jsou na rozcestí, začínají chápat, že nezvolili právě tu nejlepší cestu,…

celý článek


Z čísla vybíráme

Postoje dospívajících musíme brát vážně

Postoje dospívajících musíme brát vážně

Dospívání dětí je výchovný podzim v zahradě rodičovství O pubertě…


Pozapomenutý vědec světového věhlasu

Pozapomenutý vědec světového věhlasu

Konference k výročí novozákonního biblisty Jana Merella Profesor…



Méně může být i více

Méně může být i více

S psychologem Petrem Šmolkou o vztahu rodičů a potomků Vztahy v rodině…


Společně pro Evropu

Společně pro Evropu

Ve Stuttgartu o míru, dialogu, integraci a solidaritě Ve stuttgartské…




Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Úzkorozchodný klučičí sen

Vydání: 21, 31.10.2004, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

Patnáctiletý Vlasta sedí v montérkách s nápisem ÚŽD na zádech ve své klubovně. Po několika hodinách náročné fyzické práce působí dost unaveně, rozdělat oheň v kamnech a opéci si buřty se mu nechce, tak si jen uvaří čaj a zakousne se do buchty. Odpočívá; s přítelem Zdeňkem přitom probírá plány, nákresy, baví se o tom, kde by se daly sehnat náhradní díly... Vlastovy oči se najednou rozzáří: na konci louky projede lokálka a zahouká. Cestující do Slavonic si možná všimnou klubovny ve starém vagónu, ale nápis ÚŽD potřebuje vysvětlení: Úzkorozchodná železnice Dačice.

celý článek


Umění je vždy zrcadlem doby

Umění je vždy zrcadlem doby

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek

Rozhovor se sochařem Josefem Staňkem Josef Staněk se vrátil před pár lety z Kanady, kam odešel v roce 1987. Převážnou část exilu prožil v Torontu, kde je početná česká komunita. Spolupracoval tam s nakladatelstvím Sixty-eight publishers manželů Škvoreckých, které používalo reprodukce jeho děl na obálky svých knih. Je též autorem sochy Panny Marie Svatohostýnské v Národní bazilice Neposkvrněného početí Panny Marie ve Washingtonu. Po návratu z exilu vzbudil pozornost současně pojatou Křížovou cestou, kterou vyřezal pro nový chrám sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci. Nedávno byla v tomto chrámu instalována i jeho socha Panny Marie s Ježíškem.

celý článek


Budou rozhodovat genetické testy?

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek

Závažné etické téma: preimplantační diagnostika Etické problémy v medicíně se stávají důležitým společenským tématem. Jedním z těchto problémů je tzv. preimplantační genetická diagnostika (PIGD). MUDr. Tomáš Lajkep si zvolil toto téma pro přednášku v Brně v „Bílém domě“ pro okruh křesťansky orientovaných lékařů.

celý článek


Modlitba vede k blízkosti s Bohem

Modlitba vede k blízkosti s Bohem

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Anna Ferbie

Elias Vella již potřetí v České republice Téměř tisíc pět set věřících přilákala do Koclířova u Svitav osobnost františkánského kněze Eliase Velly z Malty. Do národního centra Fatimského apoštolátu České republiky zavítal první květnový týden již potřetí. Po pěti dnech zamířil P. Vella z Koclířova na víkend do Žďáru nad Sázavou. Poté přednášel ve Městě Albrechtice, Znojmě-Hradišti a téměř měsíční putování republikou zakončí v Praze.

celý článek


Společně pro Evropu

Společně pro Evropu

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová

Ve Stuttgartu o míru, dialogu, integraci a solidaritě Ve stuttgartské sportovní H. M. Schleyer Halle se sešlo 8. května 10 000 osob (z toho přibližně 7000 Němců a 3000 cizinců) ze 150 křesťanských hnutí, komunit a skupin, aby manifestovali svůj úmysl být v Evropě s Bohem. V okamžiku, kdy se do Evropské unie začlenilo dalších deset států, se tak započala nová cesta společenství, spolupráce a duchovní jednoty kontinentu.

celý článek


Méně může být i více

Méně může být i více

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto

S psychologem Petrem Šmolkou o vztahu rodičů a potomků Vztahy v rodině bychom s malou nadsázkou mohli přirovnat k pěkně složitému hlavolamu. Ne vždy je však možné ho zdárně vyřešit, a to i proto, že jsou ve hře tak silné zbraně jako emoce či láska. Právě ty sehrávají svou roli v momentě, kdy děti dospějí a rodiče zestárnou. Každý z nich má své potřeby, ale i povinnosti. Jaké jsou? Kam až sahají? Co nám přinášejí, ovšem i berou? I o tom jsme si povídali s psychologem Petrem Šmolkou.

celý článek


Pozapomenutý vědec světového věhlasu

Pozapomenutý vědec světového věhlasu

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Štěpán Plaček

Konference k výročí novozákonního biblisty Jana Merella Profesor Jan Merell patří podle odborníků na Písmo svaté k nejvýznamnějším českým biblistům minulého století, který se ve vědeckých kruzích proslavil i celosvětově. Přesto jeho jméno není všeobecně známé, Merellův život a dílo žádná publikace systematicky nezpracovává. Katedra biblických věd KTF UK v Praze uspořádala konferenci při příležitosti stého výročí narození tohoto specialisty na Nový zákon a dlouholetého děkana Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty v Litoměřicích.

celý článek


Postoje dospívajících musíme brát vážně

Postoje dospívajících musíme brát vážně

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Alexandra Havlícová

Dospívání dětí je výchovný podzim v zahradě rodičovství O pubertě jsem mnohé četla a slyšela a samozřejmě ji i prožila. Nikdy mi toto období života nepřipadalo „tak dramatické“. Život mi však ukázal, že to může být náročná životní doba. Náš patnáctiletý syn se například stylizuje do pózy „děsně otrávenýho“. Nebo možná otrávený je, ale netuším z čeho a proč, nic zvláštního jsem na něm nepozorovala... L. N., Klatovsko

celý článek


Tři telefonáty

Tři telefonáty

Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Když se dítě či rodič „nevyvede“ Krátké telefonické dialogy. Pravdivé. Stejně jako jsou pravdivé i následující rodinné příběhy. Jejich protagonisté jsou na rozcestí, začínají chápat, že nezvolili právě tu nejlepší cestu, ale na druhou stranu si nejsou jisti, zda mají dost síly a odvahy trasu změnit.

celý článek




Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay