Číslo 2009/6 Všechna starší čísla

Tři pochodně svědomí

Tři pochodně svědomí

Manželská setkání - hnutí, v němž si manželé navzájem pomáhají, slaví dvacet let své existence v Čeké republice. Jako úder do papežovy tváře - právě těmito slovy zhodnotil slova zpochybňující holokaust řezenský biskup Gerhard Ludwig Müller. Sporné výroky vyslovil po zrušení exkomunikace Benediktem XVI. někdejší schismatický biskup Richard Williamson. Zahraniční zpravodajství se tedy věnuje především okolnostem skandálu, který svými slovy vyvolal R. Williamson. Domácí rubrika informuje o devadesátinách Křesťansko demokratické unie - Československé strany lidové a přináší též kompletní znění tří prohlášení českých a moravských biskupů ke společenským tématům. Tři pochodně svědomí - právě tak se jmenuje dvoustránkové téma KT. Vedle příběhů tří mužů, kteří se svou obětí pokoušeli vyburcovat národ, přináší dvoustrana i reprinty článků někdejších Katolických novin, které informovaly o Janu Palachovi i reakcích církve. Kulturní strana informuje o návratu ukradené cholinské madony. V rubrice návštěva ve farnosti se čtenáři mohou vypravit do farnosti Kopřivnice.

Co všechno vyrostlo z manželských setkání?

Téma týdne

Co všechno vyrostlo z manželských setkání?

Manželská setkání nejsou jenom podnikem pro dva manžele. Už od samého začátku je doprovází většinou víkendové akce určené zvlášť ženám a mužům i společně rodičům s dětmi. Patří mezi ně Tábory rodin, Tvořivé víkendy pro maminky…

celý článek


Z čísla vybíráme

Lidovcům je devadesát let

Lidovcům je devadesát let

Své devadesáté narozeniny oslavila v pátek v Litomyšli KDU- -ČSL.…


Evžen Plocek obětoval život na Velký pátek

Evžen Plocek obětoval život na Velký pátek

Širší veřejnost zná většinou pouze dvě zápalné oběti, které…Křesťanská politika: ve světě, ale ne ze světa

Křesťanská politika: ve světě, ale ne ze světa

Má křesťanská politika smysl? Vždyť Kristus, apoštolové a prvotní…


Cholinská madona se vrátila domů

Cholinská madona se vrátila domů

První únorový den čekalo v chrámu Panny Marie Nanebevzaté v Cholině…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Mladé rodiny jako pevný základ farnosti

Vydání: 6, 5.2.2009, Autor: Václav Štaud

Již za několik dnů prožije kopřivnická farnost významný den. Čtrnáct dětí, které se na tuto chvíli dlouho a důkladně připravovaly, přistoupí ve čtvrtek 12. února poprvé ke svátosti smíření. Slavnostní první svaté přijímání se však uskuteční až v polovině května. Proč tak velký předstih?

celý článek


Jsem žebrák a druhému žebrákovi pomůžu

Jsem žebrák a druhému žebrákovi pomůžu

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

Tlustý kulich, pevné boty a batoh s léky, jídelními balíčky a několika výtisky Bible. V mrazivém dni vyrážíme s Petrem a Zbyňkem, terénními pracovníky pražské pobočky sdružení Naděje, na pravidelnou obchůzku za lidmi bez domova. Zima je pro ty, kdo žijí na ulici, kritické období. Cílem pracovníků v terénu je bezdomovce vyhledat, poskytnout jim nejnutnější pomoc a nasměrovat je do nízkoprahových center. Tam je k dispozici základní materiální, právní, lékařská i duchovní péče. Petrovi i Zbyňkovi táhne na padesát a na ulici pracují přes deset let. „Obchůzka je pro mě třešnička na dortu,“ libuje si Petr. Častěji totiž Naděje objíždí autem svá stálá stanoviště: Do dodávky se kromě sociálních pracovníků vejde nejen zdravotník, ale i horká polévka a pytle s oblečením. Osádka vozu se setkává stále s týmiž klienty; navíc se s nimi jen zřídka dostane k hlubšímu rozhovoru.

celý článek


Cholinská madona se vrátila domů

Cholinská madona se vrátila domů

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Zita Chalupová

První únorový den čekalo v chrámu Panny Marie Nanebevzaté v Cholině několik stovek věřících na chvíli, kdy mohou doma opět přivítat sošku tzv. cholinské madony. Slavnostní mši sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Po třinácti letech můžeme spatřit milostnou sošku Panny Marie, která se na Hané uctívá již od 15. století,“ upozornil moravský metropolita. Madona byla přinesena do kostela na nosítkách v průvodu. Lidé měli v rukou rozžaté svíce.

celý článek


Křesťanská politika: ve světě, ale ne ze světa

Křesťanská politika: ve světě, ale ne ze světa

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

Má křesťanská politika smysl? Vždyť Kristus, apoštolové a prvotní církev žádnou politiku nedělali. Má smysl strana, která se hlásí ke křesťanství? Nebylo by lepší, kdyby křesťané působili v jiných stranách?

celý článek


Evžen Plocek obětoval život na Velký pátek

Evžen Plocek obětoval život na Velký pátek

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Aleš Palán

Širší veřejnost zná většinou pouze dvě zápalné oběti, které vzplály na Václavském náměstí v Praze na počátku roku 1969: studenty Jana Palacha a Jana Zajíce. V jejich stínu zůstává zcela neoprávněně čin třetí. Oběť svobodě přinesl i Evžen Plocek z Jihlavy.

celý článek


Jan Palach - pochodeň svědomí

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Tomáš Halík

Před čtyřiceti lety vzrušila svět zpráva, že se v malé evropské zemi okupované už několik měsíců vojsky Varšavského paktu na protest upálil před sochou národního patrona mladý student. Televizní stanice přenášely záběry z Prahy: pochod studentů, zástupy lidí, kteří se přišli poklonit před studentovu rakev na univerzitní nádvoří, a jeho pohřeb, jenž byl výmluvnou manifestací národního smutku nejen nad tragicky ukončeným mladým životem.

celý článek


Přijmou tradicionalisté 2. vatikánský koncil?

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Přestože Kněžské bratrstvo sv. Pia X. dlouhodobě bojkotuje ekumenické hnutí, přinesl jeho čtyřem biskupům letošní Týden modliteb za jednotu křesťanů nemalý dárek: zrušení jejich exkomunikace.

celý článek


Biskupové se vyjadřují ke společenským tématům

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: čbk

Jak již KT informoval v minulém čísle, čeští a moravští biskupové se vyslovili ke třem závažným společenským tématům: k předsednictví Česka EU, k navrhovanému zákonu o specifických zdravotnických službách (za tímto názvem se ukrývá mj. právní úprava potratů a nakládání s embryi) a k rezoluci Evropského parlamentu o dodržování lidských práv v EU. Všechna tři prohlášení přinášíme v plném znění.

celý článek


Lidovcům je devadesát let

Lidovcům je devadesát let

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Aleš Palán

Své devadesáté narozeniny oslavila v pátek v Litomyšli KDU- -ČSL. Ačkoliv se setkání zúčastnila kompletní stranická špička, největší pozornost si vysloužily tři desítky osobností, které byly za dlouholetou práci pro stranu oceněny pamětní plaketou či listem.

celý článek


Jako úder do papežovy tváře

Vydání: 6, 4.2.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Vrchní izraelský rabinát v Jeruzalémě zastavil další dialog mezi katolíky a Židy – to je následek výroků tradicionalistického biskupa Richarda Williamsona z Velké Británie, jenž nedávno popřel existenci plynových komor i rozsah židovských obětí za 2. světové války.

celý článek


Co všechno vyrostlo z manželských setkání?

Co všechno vyrostlo z manželských setkání?

Vydání: 6, 3.2.2009, Autor: Václav Štaud

Manželská setkání nejsou jenom podnikem pro dva manžele. Už od samého začátku je doprovází většinou víkendové akce určené zvlášť ženám a mužům i společně rodičům s dětmi. Patří mezi ně Tábory rodin, Tvořivé víkendy pro maminky s dcerami, Dobrodružné expedice pro otce s dětmi, Víkendy pro ženy či Víkendy pro muže. V některých případech tyto aktivity přerostly v dlouhodobé programy, či dokonce hnutí.

celý článek
Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay