Chtěli bychom umírat doma, ale nevíme jak - právě takové závěry zjistila renomovaná agentura v průzkumu veřejného mínění mezi zdravotníky a veřejností, když se ptala právě na témata umírání a hospicová péče. Podrobnosti přináší domácí zpravodajství, které si všímá také zajímavého golfového benefičního turnaje pro Cestu 121: hráči při něm pomohli starým a nemocným kněžím. Mezi golfisty byli i osobnosti zvučných jmen jako moderátor a herec Marek Eben či desetibojař Roman Šebrle. Titulní strana KT informuje i o ocenění fotografů Aleny Dvořákové a Viktora Fischera, s jejichž snímky se čtenáři pravidelně setkávájí ná stránkách KT i Cyrilometodějského kalendáře. Za svou fotografickou sérii Vězeňská duchovní služba získali první cenu v kategorii Každodenní život v prestižní fotografické soutěži Czech Press Photo. Tematická dvoustrana se věnuje 230. výročí tolerančního patentu, který byl prvním krokem na dlouhé cestě k náboženské svobodě v našich zemích. Film Alois Nebel si u recenzenta vysloužil jen tři hvězdičky z pěti. Proč? Dočtete se na stránce kultury. Katolíci a Židé – nad vzájemným vztahem příslušníků těchto dvou náboženství se zamýšlí publicista Petr Příhoda v příloze Perspektivy. Uvnitř listu naleznou čtenáři speciální přílohu Papežská misijní díla, která vychází tradičně před misijní nedělí.
Téma týdne
Fotografové Alena Dvořáková a Viktor Fischer, s jejichž snímky se čtenáři setkávají na stránkách Katolického týdeníku a Cyrilometodějského kalendáře, získali nejvýznamnější ocenění v oblasti novinářské fotografie, které se u nás uděluje.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Jitka Pourová
Příloha: Perspektivy
Rozhovor s Annikou Tetznerovou o knize Červená stuha a terezínském dětství. Červená stuha (Portál 2011) je první česky psaná kniha, jež podává svědectví ženy, která byla v Terezíně jako dítě, a popisuje tuto dobu právě z pohledu dítěte – jednoduchým jazykem, stručně, ale o to působivěji.
celý článek
|
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy
Papežovo zrušení exkomunikace „lefèbvristů“ bylo přelomovým činem, jehož význam (v očích „světa“) byl tehdy přehlušen druhořadou aférou – názory schizmatického biskupa Williamsona, popěrače holokaustu. Je to téma, které s papežovým krokem nesouviselo, ale je důležité: vztah křesťanství a židovství, nadto se zvláštním zaměřením na vztah „katolictví“ a „antisemitismu“. Téma okrajové, nebo živé, ale zastírané? A pokud živé, kde přežívá? – Slovo „antisemitismus“ je nepřesné (semity jsou i Arabové). „Vynalezla“ je francouzská žurnalistika v devatenáctém století. Tu zvyklost respektuji a míním tím „protižidovské cítění“; v tomto článku u křesťanů, zejména katolíků.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011
Na začátku nového tisíciletí křesťanské epochy, u příležitosti Velkého jubilea roku 2000, ctihodný Jan Pavel II. naléhavě zdůrazňoval, že je třeba obnovit úsilí o to, aby se evangelní zvěst přinášela všem se stejným nadšením, „jaké bylo vlastní prvotním křesťanům“. Je to ta nejcennější služba, kterou církev může poskytnout lidstvu i každému jednotlivému člověku hledajícímu nejhlubší důvody pro to, aby prožíval svůj život v plnosti.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Miloš Szabo
Nádvoří národů je intuice dnešního papeže – a bezesporu správná, tvrdí bývalý český velvyslanec v Paříži Pavel Fischer. Jedním dechem však dodává, že je na jednotlivých místních církvích, jak tuto intuici uchopí.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Lukáš Jirsa
Hrdinou animovaného filmu Alois Nebel je nádražák. Muž, o něhož se během života dvakrát tak trochu otřely dějiny. Film vyniká potemnělou atmosférou, která ale nedokáže zastřít chabou dějovou linii i slabou charakterovou propracovanost postav.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Martin T. Zikmund
Okolnosti a dopady tolerančního patentu se ukázaly být v naší zemi docela dobrodružné. A to nejen na katolické straně, ale i na té evangelické, jak v rozhovoru pro KT dokládá archivářka a evangelická teoložka EVA MELMUKOVÁ z Telče, autorka jedné z nemnoha knih na toto téma.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Martin T. Zikmund
V polovině října uplyne 230 let od chvíle, kdy rakouský císař Josef II. vydal toleranční patent a katolictví v jeho dědičných zemích pozbylo pomyslného náboženského monopolu – přestože zůstalo náboženstvím hlavním a státem podporovaným. Tato skutečnost by mohla být jen historickou zajímavostí, kdyby se dnes otázka náboženské svobody neukazovala znovu žhavým tématem, a to zejména ve vztazích mezi křesťany a muslimy – v zemích, kde má většinu islám.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011
Jediná škola na celou Moravu? Pro občana z Česka nejspíš nesmyslná představa, pro lidi z Ouham-Pendé skutečnost. Právě jako Morava je totiž velký tento okres Středoafrické republiky (SAR), kde ve městě Bozoum 26. září otevřela novou školu česká obecně prospěšná společnost SIRIRI.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011
Vztah mezi křesťanstvím a islámem utrpěl závažnou trhlinu. Írán se totiž rozhodl popravit za odpad od islámské víry evange- lického pastora Júsefa Nadarcháního, rozsudek může být vykonán kdykoliv. Soudy dvou instancí jeho případ posuzovaly podle zákona šaría, který trestá odpadlictví od islámu smrtí.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011
Většina lidí neumírá tam, kde by chtěla. Zjistil to aktuální průzkum veřejného mínění, který agentura STEM/MARK učinila mezi lidmi a zdravotníky. Velmi dobře v něm dopadly hospice, které mají důvěru především u zdravotníků. Také se ukázalo, že velký prostor pro rozvoj má i domácí hospicová péče.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Jan Paulas
Fotografové Alena Dvořáková a Viktor Fischer, s jejichž snímky se čtenáři setkávají na stránkách Katolického týdeníku a Cyrilometodějského kalendáře, získali nejvýznamnější ocenění v oblasti novinářské fotografie, které se u nás uděluje.
celý článek