Číslo 2008/5 Všechna starší čísla

Tajemství

Tajemství

Několik mimořádně závažných informací o životě církve mapuje domácí zpravodajství: biskup Pavel Posád byl jmenován světícím biskupem českobudějovickým, vláda odsouhlasila zákon o majetkovém narovnání (komentář k tématu napsal Jiří Zajíc), byla uzavřena dohoda o užívání pražské katedrály a jmenována nová tisková mluvčí biskupů. O současném evropském mezináboženském dialogu hovoří v rozsáhlém rozhovoru P. Tomáš Halík, který vystoupil se svou přednáškou na konferenci na toto téma na půdě Evropského parlamentu. Nález Ježíšovy hrobky zůstává jen v rovině touhy po senzaci. „Ta se ale konat nemůže,“ prohlásil po návratu z konference o tzv. talpiotské hrobce prof. Petr Pokorný. Více napoví zahraniční rubrika. Tematická dvoustrana se zabývá tajemstvím v mnoha jeho podobách. V odpovědnách odborníci vysvětlí, proč se v postní době vyhýbat bujarému veselí, jaký je rozdíl mezi zpovědí a duchovním doprovázením. Trochu úsměvně může vypadat dotaz, kdy stírat popelec z čela. Kultura přináší recenzi filmu Don Bosco, který při příležitosti světcova svátku vydali čeští salesiáni. O výboru celoživotní tvorby Karla VI. Schwarzenberga (otce současného ministra zahraničních věcí) vypráví v rozhovoru Martin C. Putna, který jej uspořádal a opatřil úvodní studií. Noviny uzavírá rozhovor s Olgou Kopeckou-Valeskou.

Rok se svatým Václavem

Téma týdne

Rok se svatým Václavem

V roce zakončeném číslicí osm si český národ připomíná řadu významných výročí a dat. Jedním z nich, zvlášť významným pro věřící, je 1100. výročí narození patrona české země - sv. Václava. Zvláště si jej budou připomínat v…

celý článek


Z čísla vybíráme

Tajemství víry je poklad víry

Tajemství víry je poklad víry

Jedním z největších tajemství je tajemství spojené s vírou a náboženstvím.…


S Donem Boscem proti proudu

S Donem Boscem proti proudu

Ten příběh zná dnes většina dětí z katolických rodin. Je o jednom…Myslím, že Bůh chtěl mít lidi svobodné

Myslím, že Bůh chtěl mít lidi svobodné

Nikomu, kdo žil v socialistickém Československu, není potřeba představovat…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Myslím, že Bůh chtěl mít lidi svobodné

Myslím, že Bůh chtěl mít lidi svobodné

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: Zita Chalupová

Nikomu, kdo žil v socialistickém Československu, není potřeba představovat Radio Svobodná Evropa. S historií jeho českého vysílání je neoddělitelně spjato jméno redaktorky, šéfredaktorky a ředitelky Olgy Kopecké-Valeské. V současném sídle stanice v budově bývalého Federálního shromáždění v Praze jsme s Olgou Kopeckou-Valeskou hovořily o tom, co pro ni znamenal život v emigraci a co jí přineslo sedmatřicet let práce ve Svobodné Evropě.

celý článek


S Donem Boscem proti proudu

S Donem Boscem proti proudu

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: Jan Paulas

Ten příběh zná dnes většina dětí z katolických rodin. Je o jednom knězi, který zasvětil svůj život bezprizorním dětem z ulice: poskytl jim domov, vybudoval pro ně oratoř, útulky, dílny, školy, ale především jim dal zakusit, že je má někdo bezpodmínečně rád a nebojí se jim dát důvěru. Nyní se tento příběh z italského Turína 19. století dočkal konečně zfilmování a pod názvem Don Bosco vychází na 2 DVD.

celý článek


Proč se v postní době vyhýbat bujarému veselí?

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: red

Blíží se doba postní. Mohu si během ní naplánovat účast na nějaké zábavě? Slyšela jsem, že dříve se na to církev dívala velmi přísně. Jaká dnes dává doporučení ke každodennímu prožívání postu? K. K., olomoucká arcidiecéze

celý článek


Tajemství víry je poklad víry

Tajemství víry je poklad víry

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: Zita Chalupová

Jedním z největších tajemství je tajemství spojené s vírou a náboženstvím. O něm jsme rozmlouvali s P. Jakubem Berkou OPraem., administrátorem v Milevsku.

celý článek


Odhalování neznámého nás provází od narození do smrti

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: Zita Chalupová

„Šla jsem večer přes kopec z jedné dědiny do druhé a najednou se mi něco studeného, kovového zapíchlo do zad a někdo řekl: Od teďka nám sem budeš každý den nosit jídlo - a jestli někdy někomu něco řekneš, zastřelíme tě! Tak jsem se stala partyzánkou, i když jsem to nechtěla. Ten strach: aby mě někdo neviděl a nepochopil, co dělám, nebo strach z toho, co se mi stane, když to řeknu. Do konce války nebylo dlouho, ale nosit v sobě takové tajemství bylo hrozné.“ Tento příběh mi kdysi vyprávěla prababička mojí dcery. Stalo se to ke konci války na Vysočině.

celý článek


Byla nalezena Ježíšova hrobka?

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: Martin T. Zikmund

„Senzace se konat nemůže,“ prohlásil minulý pátek před novináři prof. Petr Pokorný z Evangelické teologické fakulty UK, když se krátce předtím vrátil z jeruzalémské konference teologů, archeologů, lingvistů a dalších odborníků. Ta byla svolána, aby se vyslovila k dokumentu režiséra Jamese Camerona „Ztracený Ježíšův hrob“ (2007) o údajném nalezení místa, kde byl pochován Kristus. Naprostá většina specialistů se shodla na tom, že nebyly předloženy žádné věrohodné důkazy.

celý článek


Koho by chtěli za prezidenta?

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: Jiří Macháně

Vedení křesťanských demokratů doporučilo svým poslancům, aby v blížící se volbě prezidenta dali svůj hlas Václavu Klausovi. Kolem výběru prezidenta se v celé společnosti rozpoutala diskuse, k níž přispěli svým hlasem i někteří občané-kněží. Také čtenáři KT mohli na internetových stránkách novin hlasovat v anketě, která se volby hlavy státu týkala. S převahou vybrali Jana Švejnara. Oslovili jsme proto několik osobností s otázkou, zda považují za vhodnějšího kandidáta na prezidentský úřad Jana Švejnara nebo Václava Klause.

celý článek


Rok se svatým Václavem

Rok se svatým Václavem

Vydání: 5, 30.1.2008, Autor: Jiří Macháně

V roce zakončeném číslicí osm si český národ připomíná řadu významných výročí a dat. Jedním z nich, zvlášť významným pro věřící, je 1100. výročí narození patrona české země - sv. Václava. Zvláště si jej budou připomínat v pražské arcidiecézi, protože na jejím dnešním území se nachází jak místo jeho narození, tak i smrti.

celý článek
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay