Číslo 2005/10 Všechna starší čísla

Svět řízený ženami

Co o ženě říká Bible, jaký je vzor ženy "podle Ježíše" a jak se mění role ženy v posledních letech - to je obsahem tematických článků a rozhovorů (V. Suchý, P. Šmolka). Odpovědna se mj. zabývá významem gesta pozdravení pokoje či tím, jak se dívat na potrat v našem okolí. Zahraniční zpravodajství se věnuje situaci na Haiti očima misionáře R. Musila, kterému mj. pomáhá zábřežská farnost. Domácí zpravodajství informuje o konferenci zabývající se předáváním víry v rodině, dále olomouckému fóru mládeže a pietnímu shromáždění k uctění obětí komunismu. Kulturní rubrika nabízí recenzi filmu Kousek nebe. KT uzavírá rozhovor s Miss Monikou Žídkovou. Součástí je příloha PERSPEKTIVY.

Ženské vlastnosti Boha

Téma týdne

Ženské vlastnosti Boha

Ženy a Bůh v Písmu svatém. O postavení ženy v dnešní společnosti se toho už hodně řeklo a zcela jistě ještě řekne. Každý z nás si na základě vlastních zkušeností jistě vytvořil svůj názor. Co ale zamyslet se nad tím, co o ženě…

celý článek


Z čísla vybíráme

Když se ženské role změní...

Když se ženské role změní...

Ženy včerejška, dneška a zítřka očima psychologa„Za vším…


Pozdravení pokoje dokládá ochotu odpustit

Pozdravení pokoje dokládá ochotu odpustit

Součástí rituálu je modlitba, přání, výzva a podání rukou Ráda…Nejchudší zemi severní polokoule pomáhají Češi

Nejchudší zemi severní polokoule pomáhají Češi

„Pomoc celému Haiti bychom nezvládli,“ říká P. Eliáš…


Každá žena je krásná

Každá žena je krásná

S Miss Evropy o kráse, charitě a ztracených iluzích Nedávno mi jeden…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Glosy

Vydání: 10, 2.3.2005
Příloha: Perspektivy

Ptali se kdysi Josefa Luxe, zda může existovat poctivý politik. Prý řekl: „Může, ale stejně mu to nikdo nebude věřit...“ Vystihl tím jeden z detailů svízelné hry s trvale otevřeným koncem zvané politika, toho propletence dobra i zla, počestných úmyslů i jejich neblahých důsledků, kdy člověku často nezbývá než volba mezi zlem větším a menším.

celý článek


Téma: babičky

Vydání: 10, 2.3.2005, Autor: Dagmar Pohunková
Příloha: Perspektivy

Každá z nich má za sebou svůj vlastní, neopakovatelný, většinou těžký život. I když třeba nevytvořily navenek pozoruhodné dílo, sloužily životu, předávaly jej a udržovaly - pečovaly o ten kus stvořeného světa, který jim byl svěřen. Do toho bylo třeba vkládat spoustu lásky - často slovy nešikovně vyjádřené, často nedoceněné, přesto však vzácné a nepostradatelné.

celý článek


Evropa jako příběh

Vydání: 10, 2.3.2005, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

Nezpochybnitelná je pouze nemožnost návratu do kterékoli fáze stavu minulého. Přesto však právě v církvi leckdy cítím nostalgii po minulosti, a to ne jen u některých věřících. Bojím se toho, stejně jako opačného projevu neodpovědnosti k času, který prožíváme: snahy „zaktualizovat“ víru různými převleky, vnějškově, přemalovat firmu.

celý článek


Proč komunisté neopouštějí scénu

Vydání: 10, 2.3.2005, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

„Jak je možné, že jim lidé dávají hlasy! Copak už zapomněli, že (...)?“ Druhou větu lze doplnit na vícerý způsob, a každý nějak zdůvodní pobouření věty první. „S KSČM spolupracovat nebudeme,“ tvrdí druhé politické strany s větší i menší rozhodností (s tou nejmenší tak činí ČSSD). Ovšem spolupráce existuje, i když zatím nikoli v podobě koaliční vlády.

celý článek


Připomínka obětí patří k víře

Připomínka obětí patří k víře

Vydání: 10, 2.3.2005, Autor: Gális, Mazanec

Shromáždění k uctění památky obětí rudé totality Minulý týden si lidé v České republice připomněli oběti komunismu. Na poslední únorový pátek totiž připadlo výročí bolševické revoluce, která v roce 1948 uvrhla tehdejší Československo do temné doby nesvobody. V Praze se sešli lidé na pietních akcích ve čtvrtek 24. února u Památníku obětem komunismu na Újezdě a v pátek 25. února na Staroměstském náměstí.

celý článek


Umíme v rodinách předávat svou víru?

Umíme v rodinách předávat svou víru?

Vydání: 10, 2.3.2005, Autor: Václav Štaud

Příčiny problému s předáváním víry a rady odborníků Předávání víry dětem - jeden z nejaktuálnějších problémů křesťanských rodičů - se stalo tématem setkání, které se o předposledním únorovém víkendu uskutečnilo v Duchovním centru sv. Františka z Pauly na Vranově u Brna. Odborníci si v rámci sympozia „Předávání víry v rodině“ vyměňovali poznatky a zkušenosti z této oblasti.

celý článek


Romeo a Julie za katrem

Romeo a Julie za katrem

Vydání: 10, 2.3.2005, Autor: Jan Paulas

Do kin přichází nový český film Kousek nebe I za zdmi komunistického kriminálu kvete láska. Takto stručně by se dal shrnout děj nového českého filmu Kousek nebe režiséra Petra Nikolaeva. Příběh novodobého Romea a Julie za ostnatým vězeňským drátem právě přichází do českých kin.

celý článek


Každá žena je krásná

Každá žena je krásná

Vydání: 10, 1.3.2005, Autor: Jan Mazanec

S Miss Evropy o kráse, charitě a ztracených iluzích Nedávno mi jeden známý v nadsázce říkal, že Katolický týdeník zaostává za Bleskem jen v tom, že nemá na poslední straně tzv. Dívku blesku, která by na závěr potěšila oko čtenáře. Tímto dnem se nám, doufáme, podařilo tento „handicap“ srovnat.

celý článek


Nejchudší zemi severní polokoule pomáhají Češi

Nejchudší zemi severní polokoule pomáhají Češi

Vydání: 10, 1.3.2005, Autor: Ivana Jeništová

„Pomoc celému Haiti bychom nezvládli,“ říká P. Eliáš Na Haiti žije 80 % obyvatel pod hranicí chudoby a 50 % dospělých je negramotných. Jak jsme již čtenáře informovali v minulém čísle, nedávno se do této ostrovní země vydala skupinka čtyř farníků ze Zábřehu, aby zjistili, jaké jsou potřeby místních lidí, a podle nich pak organizovali pomoc z Česka.

celý článek


Pozdravení pokoje dokládá ochotu odpustit

Pozdravení pokoje dokládá ochotu odpustit

Vydání: 10, 1.3.2005, Autor: Pavel Kopeček

Součástí rituálu je modlitba, přání, výzva a podání rukou Ráda bych se dozvěděla něco víc o znamení pokoje, které si lidé na výzvu kněze dávají během mše svaté. Kdy a proč tento úkon vznikl? Občas jsem i zažila, že ho kněz vypustil. Odkud pochází a na čem je založená modlitba, kterou se před podáním ruky kněz modlí?

celý článek


Když se ženské role změní...

Když se ženské role změní...

Vydání: 10, 1.3.2005, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Ženy včerejška, dneška a zítřka očima psychologa„Za vším hledej ženu,“ říká se. Ženy jsou duší domova, milují, nenávidí, intrikují, „vládnou“ světu. Role, které jim bývají přiřazeny, i ty, které si samy vyberou, není snadné zvládnout, zvláště pak v dnešní uspěchané a náročné době. I o tom jsme si povídali s psychologem Petrem Šmolkou z Poradny pro rodinu v Praze.

celý článek


Ženské vlastnosti Boha

Ženské vlastnosti Boha

Vydání: 10, 1.3.2005, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Ženy a Bůh v Písmu svatém. O postavení ženy v dnešní společnosti se toho už hodně řeklo a zcela jistě ještě řekne. Každý z nás si na základě vlastních zkušeností jistě vytvořil svůj názor. Co ale zamyslet se nad tím, co o ženě říká Bible? Jaký je vlastně prototyp, vzor ženy, který nám chce Ježíš ukázat? O několik myšlenek na toto téma jsme požádali P. Vojtěcha Suchého.

celý článek
Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay