Číslo 2008/6 Všechna starší čísla

Svátost smíření

Svátost smíření

S novým číslem KT se mohou čtenáři vypravit v barevné příloze do zasněžených farností na „konci světa“ - především na Šumavu. Domácí zpravodajství připomíná začátek čtyřicetidenního postu, všímá si setkání zasvěcených osob ve všech českých a moravských diecézích a podrobněji informuje o odchodu biskupa Pavla Posáda z Litoměřické diecéze. KT přináší exkluzivní rozhovor s biskupem Pavlem Posádem a s apoštolským administrátorem této severočeské diecéze, královéhradeckým biskupem Dominikem Dukou. Nová Česká Miss Eliška Bučková je aktivní věřící katolička ze Strážnice - KT přináší informace o soutěži i o prvních dojmech vítězky. Indie si připomněla odkaz Mahátmá Gándího, v Prešově má vyrůst gigantická socha Krista a vietnamská vláda ustoupila církvi a po čtyřicetidenních tichých protestech věřících jí vrátila budovu nunciatury. To jsou témata, která přináší zahraniční zpravodajství. Tematická dvoustrana se tentokrát věnuje svátosti smíření. Proč není dobré hříchy dlouhodobě zanedbávat vysvětluje P. Jiří Šindelář. Postačí v éře internetu klasické, léty osvědčené zpovědní zrcadlo? Odpověď hledá P. Miloš Szabo. Odpovědny mj. radí, jak má rodina prožívat postní dobu. Stránka kultury se v rozsáhlém materiálu věnuje veřejnoprávnímu rozhlasu, zvláště pak změnám ve vysílání jeho prvního programu - Radiožurnálu. KT na návštěvě - redaktor této rubriky Aleš Palán se tentokrát vypravil do severočeského Filipova.

Život ve "svaté" zemi

Téma týdne

Život ve "svaté" zemi

V muzeu v Kašperských Horách pracuje téměř 30 let. Je autorem stovek článků a několika knih o Šumavě. Jeho rodiče sem přišli ze západní Ukrajiny po válce, otec byl Volyňský Čech. Vladimír Horpeniak si Šumavu zamiloval:…

celý článek


Z čísla vybíráme

Za zahradou se táhl ostnatý drát

Za zahradou se táhl ostnatý drát

Padá déšť se sněhem. Ulice vypadají pustě; v lidové hospodě…


Setkání na znamení jednoty

Setkání na znamení jednoty

Slavnost Uvedení Páně do chrámu zahájil v Hradci Králové minulou…Nové České Miss fandila nejen rodná farnost

Nové České Miss fandila nejen rodná farnost

Vítězkou soutěže o nejkrásnější dívku Česka se stala Strážničanka…


S hříchy je to jako se zubním kazem

S hříchy je to jako se zubním kazem

Když je dlouhodobě zanedbáváme, stávají se vážnějšími a způsobují…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

"Velmi těžké rozhodnutí a zraňující krok"

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jiří Macháně

„Na prvním místě musíme poděkovat biskupu Pavlu Posádovi za jeho liturgickou a katechetickou službu, kterou vykonával po celou dobu od své nemoci až do jmenování pomocným biskupem v Českých Budějovicích,“ předeslal hned v úvodu našeho rozhovoru královéhradecký biskup a apoštolský admnistrátor litoměřické diecéze Dominik Duka. Hovořili jsme s ním o souvislostech odvolání biskupa Pavla Posáda z litoměřické diecéze.

celý článek


"Nesouhlasím, že litoměřická diecéze je kamenolom"

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jiří Macháně

Nový českobudějovický světící biskup Pavel Posád neodchází podle svých slov z Litoměřic s pocitem křivdy. A na věřící v diecézi, do které míří, se těší. Zeptali jsme se jej na souvislosti jeho jmenování i na čtyři roky, které prožil s lidmi litoměřické diecéze.

celý článek


Každý má zač prosit i děkovat

Každý má zač prosit i děkovat

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Aleš Palán

První autobus přijel na místo chvilku před půlnocí. Ve tři ráno jich tu stálo šest. A k tomu desítky osobních automobilů. Na prostranství před osvětlenou bazilikou se v mrazivé lednové noci mísí poutníci z České republiky, Německa, Polska a Slovenska. Někteří z nich se v kostele modlili celou noc – jsou zjevně unavení, prokřehlí, ale oči jim září. To hlavní má teprve přijít!

celý článek


Radiožurnál kráčí opačným směrem

Radiožurnál kráčí opačným směrem

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jan Paulas

Nebývalou vlnu zájmu, kritiky i odporu vyvolaly změny, které se začátkem letošního roku spustila nová ředitelka ČRo 1 – Radiožurnál Barbora Tachecí. O změnách v nejposlouchanější veřejnoprávní rozhlasové stanici jsme již v KT informovali (Perspektivy 1/2008). Nyní, po měsíci vysílání, se nad novou tváří Radiožurnálu zamýšlíme s publicistou a mediálním analytikem Jiřím Zajícem.

celý článek


Jak má rodina prožívat postní dobu?

Jak má rodina prožívat postní dobu?

Vydání: 6, 5.2.2008

Rodiče by se měli s dětmi dohodnout, dát mladým možnost iniciativy Potřebovala bych radu, jak přesvědčit své dospívající děti, aby žily v postní době duchovněji. Nevidím ráda, když se nedokážou vzdát svých hlasitých zábav a her. My jsme byli jiní, nás rodiče drželi zkrátka. Já na ně z pozice síly už působit nechci, abych nezpůsobila opak. A na vlídnou domluvu už mladí neslyší.

celý článek


YouTube, nelegální sdílení hudby a jízdy načerno

Vydání: 6, 5.2.2008

Jak poctivě zpytovat vlastní nitro v dnešní době? Postačí v éře internetu, nových technologií a možností klasické, léty osvědčené zpovědní zrcadlo? Nelze se divit tomu, kdo by toužil po jakémsi moderním zpovědním manuálu. Přípravu na svátost smíření by to snad usnadnilo, možné to ale není – to, co je formálně u někoho hříchem těžkým, u druhého hříchem nemusí být, také nejrůznějších životních oblastí, ve kterých žijeme, je tolik, že by se žádaný návod nevtěsnal do sebetlustší knihy.

celý článek


S hříchy je to jako se zubním kazem

S hříchy je to jako se zubním kazem

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Michaela Straková

Když je dlouhodobě zanedbáváme, stávají se vážnějšími a způsobují bolestiS blížící se postní dobou se leckterý kajícník začíná už dnes zamýšlet nad vlastním nitrem. Poctivý pohled na odvrácenou tvář sebe sama totiž vyžaduje kvalitní, neuspěchanou přípravu. Nad otázkami týkajícími se svátosti smíření a pokání hovoříme s misionářem P. Jiřím Šindelářem, který při své práci dennodenně „klečí“ tváří v tvář mnoha hříšníkům.

celý článek


Indie si připomněla Gándhího odkaz

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Kardinál Gracias: náboženské násilí vzdaluje Indii otcům-zakladatelům Minulou středu uplynulo 60 let od zavraždění Mahátmá Gándhího. Indie v ten den slavila – jako každoročně – Den republiky. Zatímco pozůstalí Gándhího vysypali při té příležitosti do Arabského moře zbytek popela svého slavného předka, bombajský arcibiskup, kardinál Oswald Gracias prohlásil, že Indie si bude tento národního svátek oprávněně připomínat jen tehdy, když bude bojovat proti násilí a netoleranci. Jeho poselství zveřejnila agentura AsiaNews v souvislosti s nedávným masakrem proti křesťanům ve východoindickém státě Orissa, který byl veden hinduistickými fundamentalisty.

celý článek


Nové České Miss fandila nejen rodná farnost

Nové České Miss fandila nejen rodná farnost

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Lenka Fojtíková

Vítězkou soutěže o nejkrásnější dívku Česka se stala Strážničanka Eliška BučkováNejen farním plesem, který byl součástí připomínky 375. výročí příchodu piaristů do města, žila minulou sobotu Strážnice. Ten večer byla totiž Eliška Bučková – dívka z místní farnosti – zvolena Českou Miss. Podle tvrzení některých účastníků plesu se v jednom okamžiku na parketu příliš netančilo, ale spíše fandilo. Z mobilů letěly éterem krátké textové zprávy, které osmnáctileté Elišce přinesly titul České Miss.

celý článek


Biskup Posád: Odcházím bez hořkosti

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jiří Macháně

„Čekal jsem, jestli to někdo řekne za mě, a neřekl to nikdo, tak to zbývá na mne. Včera bylo z Vatikánu zveřejněno, že jsem byl jmenován světícím biskupem v Českých Budějovicích. Tím samozřejmě končím svoji misi a svoje poslání zde v Litoměřicích,“ oznámil o poslední lednové neděli v litoměřické katedrále sv. Štěpána věřícím biskup Pavel Posád.

celý článek


Setkání na znamení jednoty

Setkání na znamení jednoty

Vydání: 6, 5.2.2008

Slavnost Uvedení Páně do chrámu zahájil v Hradci Králové minulou sobotu biskup Dominik Duka v kapli sv. Klimenta posvěcením rozžatých svící. Tento symbol světla Kristova pak předal zasvěceným osobám, které žijí na území diecéze.

celý článek


Za zahradou se táhl ostnatý drát

Za zahradou se táhl ostnatý drát

Vydání: 6, 5.2.2008

Padá déšť se sněhem. Ulice vypadají pustě; v lidové hospodě je obsazený jen stůl štamgastů – sledují v televizi fotbal. Pozdní oběd výtečný, porce pořádná, i finančně přijatelná. Ptáme se po internetu – jo, je tu, v kavárně, až od sedmi večer. Jsme v Železné Rudě, ve Farním domově nás vítá správce V. Volenec. Dva dny před „schengenem“ a pár dní před začátkem zimní sezony.

celý článek


Život ve "svaté" zemi

Život ve "svaté" zemi

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Dagmar Volencová

V muzeu v Kašperských Horách pracuje téměř 30 let. Je autorem stovek článků a několika knih o Šumavě. Jeho rodiče sem přišli ze západní Ukrajiny po válce, otec byl Volyňský Čech. Vladimír Horpeniak si Šumavu zamiloval: „Navíc tu pracuji ve svém oboru, představte si, jak bych se trápil třeba v Praze.“

celý článek
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay