Usmíření, vzájemná pomoc a inspirace jsou červenou nití, která se táhne barevnou přílohou nového čísla KT nazvanou Češi a Němci spolu. Když se řekne Oráčova obec, jen málokdo si tento překlad ztotožní s německým názvem Ackermann-Gemeinde. Tomuto sdružení, jež českým křesťanům pomáhalo už za totality, je věnována zvláštní pozornost.
Domácí zpravodajství informuje o zahájení stavby nového kláštera trapistek na Benešovsku, na titulní straně přetiskuje KT pozdrav biskupa Dominika Duky čtenářům z pouti na Sněžce. V této rubrice přibližuje KT také práci P. Rudolfa Kopeckého v posttraumatickém intervenčním týmu po tragické vlakové nehodě ve Studénce. Čtenáři by také neměli přehlédnout informaci, že v Domažlicích se rozbíhá oprava poutního místa Chodů, na kterou řada z nich také přispěla. Zahraniční zpravodajství se ohlíží za pohřbem Alexandra Solženicyna a faktu, že anglikáni zamezili rozkolu.
Tematická dvoustrana se věnuje neblahému výročí srpna roku 1968 jako zásadnímu zlomu i pro církev. O svůj pohled se dělí kardinál Miloslav Vlk, který v tom roce přijal kněžské svěcení.
Noviny uzavírá rozhovor o vpádu Rusů a cestě za svobodou s emigrantem Petrem Šťastným.
Téma týdne
Nedaleko zříceniny západočeského hradu Krasíkova (Švamberku) se nachází víska Domaslav (Domaschlag). Na svátek sv. Anny se zde letos konalo historicky druhé česko-německé setkání, které znovu po roce pořádají mladí lidé z občanského…
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Ludmila Křivancová
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Radek Gális
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Aleš Palán
Rozhovor s Petrem Šťastným o srpnu 1968 a emigraciSrpen 1968 znamenal pro Petra Šťastného cestu za svobodou. Tato svoboda mu posléze – doslova na druhém konci světa – přinesla i křesťanskou víru.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Jaroslav Someš
Za vydavatelský počin posledního roku na českém trhu lze bezesporu označit knižní projekt mapující Dějiny české literatury 1945–1989. Tři svazky jsou již na pultech a jejich úroveň dává tušit, že jde o velmi zdařilý krok.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008
Dočetl jsem se, že některá místa ve Svaté zemi jsou pokládána za nepravá. Má jít například o Ein Karen, Kánu Galilejskou, Emauzy nebo také betlémské Pole pastýřů. Zajímalo by mě, jak to s těmi místy je. Možná úplná přesnost místa není až tak podstatná a zbytečně se po tisíciletích lidem matou hlavy...
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Aleš Palán
Rozhovor s kardinálem Miloslavem VlkemOsmašedesátý rok znamenal mnoho i pro kardinála Miloslava Vlka. Po čtyřech letech zakončil studia na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích a 23. června byl vysvěcen na kněze. Vzápětí začal pracovat jako sekretář českobudějovického biskupa Josefa Hloucha, který se právě v této době mohl vrátit do svého úřadu.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Jaroslav Šebek
První signály probuzení činnosti katolické církve po zahájení reformního kurzu Dubčekova vedení, nastupujícího počátkem ledna 1968, se objevily ve srovnání se společenskými a třeba kulturními organizacemi s určitým zpožděním.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Martin T. Zikmund
V Donském klášteře v Moskvě byl 6. srpna slavnostně pohřben někdejší sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za literaturu A. I. Solženicyn. Zemřel tři dny předtím ve věku 89 let. Na počest tohoto odvážného kritika komunismu a obhájce morálních a duchovních hodnot se v době jeho pohřbu rozezněly rovněž zvony katedrály Ducha Svatého v Hradci Králové.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Tereza Holá
„Když jsem viděl ty zmačkané vagony, zakrvácené svršky, a jak v kolejišti leží urvané vlakové sedačky, nevěřil jsem, že šest a později sedm mrtvých může být konečné číslo,“ vypráví P. Rudolf Kopecký, farář z Klimkovic, o vlakovém neštěstí, které se minulý týden odehrálo ve Studénce. Rychlík tam ve vysoké rychlosti narazil do zřícené mostní konstrukce. P. Kopecký byl na místě jako člen posttraumatického intervenčního týmu, který pracuje v Moravskoslezském kraji.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Jiří Macháně
Barokní kapli sv. Vavřince na Veselé hoře, na strážním místě Chodů, halí z velké části lešení. Začíná totiž oprava tohoto významného poutního místa západních Čech. A díky štědrosti poutníků během tradiční svatovavřinecké pouti přibyly minulou neděli na tyto účely další peníze. Sbírku na zchátralou střechu odstartovala farnost právě před rokem speciální přílohou v Katolickém týdeníku.
celý článek
|
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Jiří Macháně
V Poličanech na Benešovsku vzniká „malé místo života ve vyprahlé zemi“„Ke slávě Nejsvětější Trojice a ke cti Panny Marie, Matky Boží, dne 5. srpna L. P. 2008, kdy Kristovo stádce moudře vedl papež Benedikt XVI., prezidentem České republiky byl Václav Klaus, arcibiskupem pražským, metropolitou a primasem českým kardinál Miloslav Vlk (...), byl tento kámen položen do základů kostela Kláštera Naší Paní nad Vltavou, který bude sídlem mnišek trapistek v osadě Poličany, ležící při obci Nahoruby, v okrese Benešov.“
celý článek
|
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Není mnoho lidí, kteří by na vlastní kůži zažili poválečný odsun z Československa, ztratili při něm všechny své nejbližší, a přitom nejen nezatrpkli, ale zachovali si ke své mateřské zemi přátelský vztah. Jedním z nich je i pětasedmdesátiletý Hugo Fritsch z Rakouska, rodák z Brna. V západočeské Domaslavi spolu hovoříme o jeho vzpomínkách na odsun a o jeho názorech na česko-německé vztahy.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Milan Badal
Malé letní putování po sousedské bavorské kuchyni O Bavorsku a jeho obyvatelích se traduje, že jsou vzhledem i povahou našim národům nejbližší. Snad je to tím pivem, na jehož počest pořádají každoročně v Mnichově tzv. Oktoberfest. Bavorsko však rozhodně není jen pivo, ale i dobře udržované statky s žírnými pastvinami, rybníky a jezera, lesy – zkrátka ideální prostředí skýtající zajímavé potraviny.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Jan Paulas
Rozhovor s Mons. Antonem Ottem„Těch žádostí o pomoc, které se k nám v průběhu let dostaly, bylo tolik, že je nelze všechny vyjmenovat,“ říká na úvod rozhovoru P. Anton Otte, duchovní rada Ackermannovy obce. Řeč je o pomoci, kterou tato obec prostřednictvím svého Sozialwerku (Sociálního díla) poskytovala českým křesťanům už v dobách tuhé komunistické totality. A pokračuje v ní dodnes.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Nedaleko zříceniny západočeského hradu Krasíkova (Švamberku) se nachází víska Domaslav (Domaschlag). Na svátek sv. Anny se zde letos konalo historicky druhé česko-německé setkání, které znovu po roce pořádají mladí lidé z občanského sdružení Domaslav společně s německými rodáky. Akce začíná již večer předtím.
celý článek