Číslo 2010/33 Všechna starší čísla

Solidarita

Solidarita

Tisíce zatopených objektů a několik ztrát na lidských životech. Taková je stručná bilance ničivých záplav, které neušetřily ani mnoho církevní objekty. Do terénu na pomoc postiženým vyrazili pomáhat i kněží – jak se dočtete na titulní straně nového KT. Hned pod tím následuje článek o tom, že ministerská příručka o sexuální výchově, která měla zamířit do škol, bude nakonec stažena. Ivan Hoffman se ve svém komentáři zamýšlí nad tím, proč v české společnosti poutá tolik pozornosti případ Jiřího Kájínka, že se o něm vznikl i film a lidé v něm vidí hrdinu. Rozsáhlým požárům v Rusku a reakcích ruské pravoslavné církve se věnuje úvodní článek zahraniční rubriky. V Římě se chystá beatifikace Chiary Luce Badano. Kdo byla tato devatenáctiletá dívka? Více ji představuje článek „Řím brzy omládne blahořečením“. Tematická dvoustrana je věnována polskému hnutí Solidarita, které mělo zásadní vliv na rozpad východního komunistického bloku a od jehož vzniku uplyne v srpnu 30 let. V rubrice odpověden se teolog Ctirad V. Pospíšil zamýšlí nad svátkem Nanebevzetí Panny Marie jako nad znamením naděje. Kulturní rubrika představuje dva významné režiséry, kteří byli hosty letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Filmy jednoho z nich, Kena Loacha, sbírají ocenění na světových filmových festivalech, zejména u Ekumenických porot. „Svého básníka se musí najít každý sám,“ říká pak na poslední straně KT v rozhovoru známý interpret poezie Mirek Kovářík, který zde uvádí čtenáře do pro mnohé dosud neobjeveného světa poezie. Součástí KT je příloha Doma a TV příloha. Více na www.katyd.cz a v Katolickém týdeníku, který naleznete ve své poštovní schránce či ve vašem kostele.

Cyklopoutníci míří k budapešťské katedrále

Téma týdne

Cyklopoutníci míří k budapešťské katedrále

Maďarská metropole Budapešť je letos vrcholem už šesté cyklopouti, na kterou se v pátek 6. srpna vydalo 126 poutníků. Sraz si dali už den předtím v Uherském Brodě. Organizátoři tam pro ně připravili mši svatou a po ní zahajovací…

celý článek


Z čísla vybíráme

Cítili jsme se v Polsku dost osamoceni

Cítili jsme se v Polsku dost osamoceni

Stál u vzniku Solidarity ve středovýchodní oblasti Polska.…


Dvě různé cesty k lidské důstojnosti

Dvě různé cesty k lidské důstojnosti

V Uherském Hradišti skončila 36. Letní filmová škola, která…Svého básníka si musí najít každý sám

Svého básníka si musí najít každý sám

Mnozí znají jeho hlas z rozhlasového pořadu Zelené peří, který…


Opuštěné maminky. Jsou opravdu samy?

Opuštěné maminky. Jsou opravdu samy?
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Evropští skauti: přátelství a dobrodružství

Evropští skauti: přátelství a dobrodružství

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

V loňském roce se stal hlavním komisařem Federace evropských skautů (FSE). Poprvé tak v čele této mezinárodní křesťanské skautské organizace nestanul Francouz. Polák ZBIGNIEW MINDA navštívil letos na jaře v rámci setkání FSE také Prahu, která je po Litoměřicích a Uherském Hradišti třetí ze základen této organizace v Česku. Měli jsme tak příležitost s ním hovořit nejen o FSE, ale také o tom, co současný skauting nabízí a čím může být přitažlivý pro dnešní mladé lidi.

celý článek


Opuštěné maminky. Jsou opravdu samy?

Opuštěné maminky. Jsou opravdu samy?

Vydání: 33, 10.8.2010
Příloha: Doma

celý článek


Svého básníka si musí najít každý sám

Svého básníka si musí najít každý sám

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Jan Paulas

Mnozí znají jeho hlas z rozhlasového pořadu Zelené peří, který je věnován začínajícím básníkům. Pro jiné je už neodmyslitelně spjat s přednesem poezie Václava Hraběte. Jiní si ho ještě pamatují jako moderátora Porty. Anebo jako člověka, který v roce 1968 uvedl na klubovou scénu Zahradníčkovo „Znamení moci“. Řeč je o interpretu poezie MIRKU KOVÁŘÍKOVI.

celý článek


Dvě různé cesty k lidské důstojnosti

Dvě různé cesty k lidské důstojnosti

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Lukáš Jirsa

V Uherském Hradišti skončila 36. Letní filmová škola, která na konci července přivítala dva rozdílné filmové tvůrce. Brita Kena Loache, který točí sociálně-kritické filmy, a Maďara Bélu Tarra s jeho snímky meditativního charakteru. I přes tuto rozdílnosti oba svojí tvorbou směřují ke stejnému cíli, totiž k obyčejnému člověku.

celý článek


Cítili jsme se v Polsku dost osamoceni

Cítili jsme se v Polsku dost osamoceni

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Jaroslav Šubrt

Stál u vzniku Solidarity ve středovýchodní oblasti Polska. Na jejím prvním celostátním sjezdu byl zvolen do vedení této odborové organizace. Po vyhlášení výjimečného stavu strávil šest měsíců v internaci. Významný polský fyzik, profesor a někdejší rektor Univerzity Marie Curie-Skłodowské v Lublinu Wiesław A. kamiński.

celý článek


Solidarność: síla odporu, která nešla zastavit

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Aleš Palán

Ten charizmatický černovlasý elektrikář zprvu určitě netušil, že právě on bude stát na počátku rozpadu celého obrovského komunistického bloku. Když se v srpnu 1980 stal vůdčí postavou nezávislých odborů, šlo mu v prvé řadě o zlepšení pracovních a životních podmínek svých kolegů-dělníků. Spustil však lavinu, která už nešla zastavit.

celý článek


Rusko čelí největším požárům v historii

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Ve spálenou zemi změnily na sklonku července a srpna požáry černozem, rašeliniště, lesy a dokonce i vesnice a části měst Ruska. A to v mnohem větším rozsahu než za vpádu Napoleona. Zatímco tehdy museli Rusové evakuovat hlavní město, nyní tak učinili jen s jaderným střediskem Sarov. Ale i Moskvané si připadají jako v pekle. Jejich metropole je totiž zasažená popílkem, zplodinami a čtyřicetistupňovým vedrem, je zde špatná viditelnost a lidé mají dýchácí potíže. Patriarcha Moskvy a Vší Rusi Kirill vyzval proto všechny pravoslavné krajany k modlitbám za déšť.

celý článek


Olomoučtí bohoslovci putují za Pannou Marií

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Jiří Gračka

Pěti mariánskými poutními místy Slovenska a Moravy vede trasa pouti, kterou v první polovině srpna pořádá Arcibiskupský kněžský seminář v Olomouci pro mladé muže od 16 let. Během čtrnáctidenní cesty se účastníci modlí za nová povolání.

celý článek


Cyklopoutníci míří k budapešťské katedrále

Cyklopoutníci míří k budapešťské katedrále

Vydání: 33, 10.8.2010

Maďarská metropole Budapešť je letos vrcholem už šesté cyklopouti, na kterou se v pátek 6. srpna vydalo 126 poutníků. Sraz si dali už den předtím v Uherském Brodě. Organizátoři tam pro ně připravili mši svatou a po ní zahajovací kulturně-společenský večer na orelském stadionu.

celý článek


Příručka o sexuální výchově bude stažena

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Jiří Prinz

Dílčím úspěchem odpůrců příručky o sexuální výchově, která měla učitelům doporučit, jak o sexuální problematice učit ve školách, skončilo minulý týden jednání ministra školství Josefa Dobeše se členy Výboru na obranu rodičovských práv (VORP) i některými autory zmíněné příručky.

celý článek


Kněží při povodních pomáhají přímo v terénu

Vydání: 33, 10.8.2010, Autor: Jiří Prinz

Tisíce zatopených objektů, desítky evakuovaných obyvatel a několik ztrát na lidských životech. Taková je stručná bilance ničivých záplav, které o víkendu postihly především severní Čechy. Živel přitom neušetřil ani mnohé církevní objekty.

celý článek
Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay