Začíná postní doba. Katolický týdeník se proto „oblékl“ do postní přílohy, která přináší brožurku k modlitbě méně obvyklé „Křížové cesty“.
Domácí zpravodajství na přílohu navazuje a přibližuje mj. přípravu popela, který dal jméno středě, jež půst otevírá. Dalšími tématy jsou například mše svatá sloužená padesát metrů pod zemí v někdejší nacistické továrně či bohoslužebný servis na lyžařském mistrovství světa v Liberci.
Zahraniční rubrika podrobně mapuje kauzu ohledně jmenování nového lineckého světícího biskupa.
Mužů a žen, kteří neúnavně hledali cestu za Kristem v prostředí pouště, si všímá postně laděná tematická dvoustrana.
Postní téma otevírá také strana odpověden. Slyšeli jste někdy nazývat toto čtyřicetidenní období „velikonoční dobou kající“?
Stránka kultury se ohlíží za patnáctiletým vysíláním první a dosud nejsledovanější soukromé televize v Česku. TV Nova se podle mediálního analytika Jiřího Zajíce stala za tu dobu symbolem dřevního českého kapitalismu.
Na návštěvu se KT tentokrát vypravil do farnosti Vimperk v českobudějovické diecézi.
Noviny uzavírá rozhovor s Mariánem Tkáčem z Národní banky Slovenska nejen o finanční a ekonomické krizi.
Téma týdne
Je prvním dnem čtyřicetidenního postu. A církev ji slaví už čtrnáct století: Popeleční středa. Den uprostřed týdne získal privilegium být prvním postním proto, aby čtyři následující neděle, tedy dny, jež jsou připomínkou Kristova…
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: Oldřich Selucký
Příloha: Perspektivy
Gabriel Nissim je francouzský dominikánský kněz, který žije a pracuje ve Štrasburku. Jeho předním zájmem je křesťanská existence v moderní společnosti. Řadu let pracoval jako ředitel francouzského křesťanského televizního vysílání Le Jour du Seigneur, v současnosti věnuje svůj čas práci při Radě Evropy v oblasti výchovy k lidským právům. Při jeho návštěvě Prahy jsme se ho zeptali na jev, jenž v očích mnoha lidí diskvalifikuje náboženství a dělá z něj činitele nikoli pokoje a míru, nýbrž rozdělení a konfliktů – náboženský fundamentalismus a extremismus.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009
Příloha: Perspektivy
Nebýt únavy, dokázali bychom toho udělat mnohem, mnohem víc, lépe a taky žít – jak se říká – naplno... Únava se v povědomí našich současníků zvláštní přízni netěší. Vnímáme ji spíš jako omezení, jež by bylo nejlepší co nejrychleji překonat.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: Matúš Demko
Od nového roku se na Slovensku udála významná změna – naši východní sousedé už neplatí slovenskou korunou, ale eurem. O nové měně i finanční krizi si povídáme s bývalým viceguvernérem Národní banky Slovenska Mariánem Tkáčem, který nyní působí jako vedoucí archivu NBS.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: Aleš Palán
Šlo prakticky o totální odsun. Až na pár jedinců muselo po druhé světové válce opustit Vimpersko veškeré původní obyvatelstvo. Novoosídlenci si s sebou přinesli jiný – většinou mnohem vlažnější – vztah k víře.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: Jan Paulas
V minulých dnech oslavila naše největší komerční televize Nova 15 let své existence. Vedle bouchání špuntů šampaňského a přehrávání starých zábavných scének by nemělo chybět ani hlubší zamyšlení nad touto televizní stanici, nad jejím přínosem – v tom dobrém i špatném. O to jsme požádali mediálního analytika a publicistu Jiřího Zajíce.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: František Kunetka
Slyšel jsem nedávno, že kněz nazýval postní dobu „velikonoční dobou kající“. Není to matení pojmů? Vždyť postem se teprve na Velikonoce připravujeme!
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: Pavel Vojtěch Kohut
Když se řekne „poušť“, představíme si většinou nehostinný, ba i životu nebezpečný kraj. Ale poušť je odedávna také duchovním pojmem: od zkušenosti Izraele, který byl z egyptského otroctví veden do zaslíbené země pouští, přes Ježíšovu přípravu na veřejné působení na poušti až k poustevnickému hnutí a kající praxi církve v postní době, jak se různým způsobem uskutečňovala a uskutečňuje v průběhu staletí…
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: Martin T. Zikmund
Sotva by se v katolické církvi našla v posledních týdnech diecéze, jež by byla více pod drobnohledem médií než právě linecká. Když rakouští biskupové ukončili 16. února ve Vídni mimořádné zasedání ke kauze jmenování lineckého světícího biskupa Wagnera, bylo na tiskové konferenci našlapáno k prasknutí. Dokonce i New York Times tam přesunul na několik hodin svého stálého berlínského zpravodaje.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009
Zástupci čtyř českých církví předložili v polovině února dočasné parlamentní komisi své plány, jak hodlají naložit s finančními náhradami v případě, že by se stát s církvemi majetkově vyrovnal.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009, Autor: Jiří Macháně
Liberec žije lyžařským mistrovstvím. Do města i okolí se sjeli sportovci i diváci ze všech koutů světa. A poněvadž je „statisticky dokázáno“, že mezi takovou spoustou lidí nechybí ani křesťané, nezůstala církev se svou nabídkou pozadu.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009
Reflektory prozářily temnotu dávno opuštěných prostor. Do bývalé nacistické továrny Richard I. u Litoměřic sestoupil do padesátimetrové hloubky spolu s odborníky, kteří tyto prostory dokumentovali, také katolický kněz P. Martin Davídek. Sloužil zde mši svatou za oběti nacismu.
celý článek
Vydání: 9, 24.2.2009
Je prvním dnem čtyřicetidenního postu. A církev ji slaví už čtrnáct století: Popeleční středa. Den uprostřed týdne získal privilegium být prvním postním proto, aby čtyři následující neděle, tedy dny, jež jsou připomínkou Kristova zmrtvýchvstání, nebyly součástí postu.
celý článek