12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Richard Rohr: nezahořknout

24. 7. 2018

|
Tisk
|

Mezinárodně známý spisovatel, exercitátor a františkánský kněz Richard Rohr zavítal po 12 letech do Prahy. V kostele Pražského Jezulátka na Malé Straně přednášel v pondělí o „spiritualitě pro obě poloviny života“. Vyšetřil si čas i pro Katolický týdeník.

Vydání: 2018/30 Richard Rohr: nezahořknout, 24.7.2018, Autor: Alena Scheinostová


„Vzpomínám si na své první návštěvy v České republice. Na mé přednášky chodila spousta chytrých lidí: zapisovali si poznámky a podtrhávali si v textu! Byl jsem tím hlubokým zájmem doslova okouzlen,“ zavzpomínal pro KT pětasedmdesátiletý františkán. Ta jeho dnešní návštěva je už pátá za 18 let a zasloužili se o ni bosí karmelitáni spolu s organizací Ymca Familia a hnutím Chlapi.cz inspirovaným Rohrovými myšlenkami o mužské spiritualitě. „Cítil jsem se tu vždy velmi dobře přijat, a to zvláště od mužů, kterých chodí na mé přednášky nejvíce,“ dodal P. Rohr.
Potomek německých emigrantů, narozený v americkém státě Kansas, se stal františkánem roku 1961 a o devět let později byl vysvěcen na kněze. V USA založil hnutí charismatické obnovy a desítky let se věnuje šíření osobité cesty k Bohu, která spojuje znalost psychologie člověka s moudrostí rané církve a františkánskou spiritualitou. Velký důraz klade Rohr na sebepoznání, opravdovost, rituál a přechod ke zralému mužství či ženství. V roce 1986 založil ve státě Nové Mexiko Centrum pro akci a kontemplaci, cestuje po celém světě a vydává duchovní knihy. Několik jich vyšlo i v češtině.
Téma pražské přednášky (konala se až po uzávěrce tohoto vydání KT) navazuje na titul, který vyšel česky roku 2015 pod názvem Pád vzhůru. „Je o tom, jak se stát zralou osobou – ne jen zralým křesťanem, protože jde o cestu, která zdaleka není jen pro křesťany,“ přiblížil KT P. Rohr. „V Americe se ostatně tato kniha prodává snad ještě lépe mezi těmi, kdo se ke křesťanství nehlásí.“ V knize uvažuje nad jungiánským „nutným utrpením“ – tedy prožitkem selhání, neúspěchu, bolesti či smrti blízkého – které otřese naším životem natolik, že zpochybní jeho dosavadní smysl. „Pokud dokážeme tuto zkušenost překonat, projdeme do druhé poloviny života, kdy zúročíme všechno dobré, co jsme vybudovali v té první. Řada lidí však nemá nikoho, kdo by je okamžikem krize úspěšně provedl, a tak upadnou do zlosti a zahořklosti. Vzdají to,“ shrnul P. Rohr. Lidé dneška podle něj neumějí se svou bolestí zacházet a často jim v tom nepomůže ani církev, protože ta před hříchem spíše varuje, než by zkušenost pádu ukazovala i jako cestu k duchovnímu růstu.
Richard Rohr poskytl KT hodinový rozhovor, který přineseme v některém z příštích vydání. I přes svůj vysoký věk, úmorné vedro a náročný program ochotně odpovídal na otázky a své odpovědi prokládal nakažlivých smíchem. Po rozloučení nás rozpačitě anglicky oslovil muž sedící u nedalekého restauračního stolu, který se představil jako luterán z Norska. „Prosím vás, kdo to byl?!“ Stručně jsme osobnost Richarda Rohra přiblížili. „To byl skutečný kněz? Nikdy jsem takhle kněze mluvit neslyšel!“ nezatajil Nor překvapení a nechal si na papírek napsat čas a místo přednášky. Mimoděk tím potvrdil to, o co se P. Rohr podle svých slov snaží po celý život: mluvit o evangeliu tak, aby lidi doopravdy zaujalo.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou