
Téma týdne
Atentát na vlastní osobu
O pýše a zbožných maskách Pýcha bývá tradičně chápána jako první hřích - jednak andělů („Nebudeme sloužit!“) a jednak prvních lidí (neuposlechnutí a pokušení „být jako Bůh“). Jaký je pohled dnešní teologie? O…
Dvacáté číslo KT se nejen v rozhovoru se spirituálním teologem Vojtěchem Kohutem zabývá pýchou. Na straně odpověden se vrací k filmu Umučení Krista. Zahraniční zpravodajství informuje o cestě biskupa Václava Malého. Domácí stránky informují o návštěvě kubánských disidentů na pražském arcibiskupství a věnují se i Mezinárodnímu dni ošetřovatelek. Kulturní rubrika přináší rozsáhlejší televizní glosu. Na 12. straně naleznou čtenáři rozhovor s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou.
O pýše a zbožných maskách Pýcha bývá tradičně chápána jako první hřích - jednak andělů („Nebudeme sloužit!“) a jednak prvních lidí (neuposlechnutí a pokušení „být jako Bůh“). Jaký je pohled dnešní teologie? O…
Kubánští disidenti se setkali s pražským biskupem Upozornit na situaci…
Je film Umučení Krista pravdou, nebo fikcí? V současné době se hodně…
Náhled titulní strany není k dispozici.
Objednejte si elektronické předplatné zde.
Vydání: 20, 31.10.2004, Autor: Václav Frei
Příloha: Perspektivy
Rozhovor s exilovým ekonomem Luďkem Rychetníkem Náš "oficiální" vstup do EU znovu aktualizuje téma, jehož dvojí těžiště - domov a svět - nám dělá starost. Z domácí pozice lze pohlížet na okolní svět podezíravě, ze "světa tam venku" lze shlížet na domov přezíravě. Není mnoho těch, kdo znají domov i svět, dovedou obsáhnout obojí jediným pohledem a sdělit svou zkušenost způsobem poučným a laskavým současně.
Vydání: 20, 31.10.2004, Autor: Jaroslav Med
Příloha: Perspektivy
Tentokrát bych chtěl naše čtenáře upozornit na výrazně osobitý básnický svět, ve kterém lidé i věci touží po čistotě a harmonii a kde se často prolíná pohádkovost s realitou. Je to svět lyriky a básnických próz Zuzany Novákové, z jejíhož díla právě vychází obsáhlý výbor s názvem Ta ryba, která zpívá (nakladatelství Blok, Třebíč 2003, výbor uspořádal autorčin manžel Jaroslav Novák a doslov napsal Mojmír Trávníček).
Vydání: 20, 31.10.2004, Autor: Jan Sokol
Příloha: Perspektivy
Genetická rizika neohrožují jen dnešní generaci Pro každého z nás je život především a samozřejmě "můj život" - a tedy něco, co mi patří. Můj život sahá od narození do smrti a ať chci, nebo nechci, musím jej sám žít či "vést". Nikdo jiný to za mne udělat nemůže. Musím se o něj starat a hledět ho nejen udržet, ale také něčím naplnit. Pro křesťana je jeho život především dar, který si ničím nezasloužil, a tudíž také příležitost a úkol: má se v životě nějak osvědčit, žít podle evangelia a v očekávání Božího soudu na konci. Jako křesťan žije svůj život s vědomím, že je mu svěřen a uložen a že se jednou bude zodpovídat z toho, co s ním udělal.
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
S Helenou Třeštíkovou o práci filmové dokumentaristky V patnácti letech, kdy se Helena Třeštíková rozhodovala o své budoucí profesi, měla "našlápnuto" úplně jinam, než kde nakonec zakotvila. Toužila být návrhářkou divadelních kostýmů. Chodila na střední výtvarnou školu, ale před maturitou se rozhodla pro zcela jiný obor - pro filmový dokument.
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
Mezinárodní den ošetřovatelek - 12. května O ošetřovatelské službě jsme hovořili s Michalem Opatrným, který v současné době připravuje svou dizertační práci z teologie charity na Katolické teologické univerzitě v rakouském Linci. Zároveň pracuje jako pastorační asistent při Katolickém společenství Čechů a Slováků v linecké diecézi.
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek
V Brně u alžbětinek už opět pomáhají nevyléčitelně nemocným V Brně v konventu sester alžbětinek obnovil činnost Hospic svaté Alžběty. Provozuje jej Občanské sdružení Gabriela, které zahájilo činnost na sklonku roku 2002. Jméno Gabriela má připomínat herečku Gabrielu Wilhelmovou, která se věnovala dobročinnosti a sama neokázale podporovala původní hospic u alžbětinek. Zemřela po statečném boji a konec života prožila v hospicové péči.
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová
"Celková atmosféra byla velice uvolněná a přátelská" Pražský pomocný biskup Václav Malý byl pozván na plenární zasedání Biskupské konference Anglie a Walesu. Zeptali jsme se ho proto na účel i průběh konference a její souvislosti s evropskou integrační politikou.
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Je film Umučení Krista pravdou, nebo fikcí? V současné době se hodně diskutuje o filmu Mela Gibsona Umučení Krista. Co tomuto zpracování posledních hodin Spasitelova života říkají odborníci z teologických fakult, např. christologové? Jedná se opravdu o věrné ztvárnění evangelia? P. H., Brno
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Dva příběhy o pýše Odříkaného chleba největší krajíc. Pyšné slovo srdce nepromění. I tak by se daly nadepsat následující příběhy ze života...
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Aleš Palán
Komentář Aleše Palána Američané se chystají na samostatné nájezdy. Slovenský gólman Lašák (který je v procentu úspěšných zákroků nejlepším brankářem turnaje) pokleká na led a lapačkou se pokřižuje. Modlitba mu ale sportovní štěstí nepřinesla: pustí za záda všechny čtyři americké puky. Pátý pokus není ani třeba: Slováci prohráli, a skončili na mistrovství světa čtvrtí.
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Jan Paulas
O jednom seriálu, hokeji a hledání SuperStar Co mají společného patrně nejsledovanější pořady těchto dnů - hokejové mistrovství světa, soutěžní pořad Česko hledá SuperStar a nový český seriál Místo nahoře? Je to právě ono „místo nahoře“ - obecně lidská touha aspoň chvíli být na výsluní života a podržet si tento okamžik co nejdéle...
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Kubánští disidenti se setkali s pražským biskupem Upozornit na situaci vězňů svědomí na Kubě, vyjádřit solidaritu s nimi a podpořit pomoc občanů i politiků v Česku kubánským demokratickým silám – to byly hlavní důvody setkání předsedy rady Iustitia et Pax (Spravedlnost a mír) při ČBK biskupa Václava Malého s kubánskými disidenty 6. května.
![]() |
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Jan Paulas
O pýše a zbožných maskách Pýcha bývá tradičně chápána jako první hřích - jednak andělů („Nebudeme sloužit!“) a jednak prvních lidí (neuposlechnutí a pokušení „být jako Bůh“). Jaký je pohled dnešní teologie? O tom si povídáme se spirituálním teologem, bosým karmelitánem Vojtěchem Kohutem.
Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…
Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…
Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…
S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |