Číslo 2007/8 Všechna starší čísla

Půst jako přežitý požadavek?

KT doprovází čtyřstranná barevná příloha, která referuje o chystaném letním Celostátním setkání mládeže v Táboře. Podrobné informace o akci doprovází anketa s českými biskupy, turistické zajímavosti z místa setkání aj. Začíná čtyřicetidenní období postu, doby přípravy na Velikonoce. Jaký je jeho význam v dnešní době? Odpověď nabízí v komentáři olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Pro moderní a neobvyklé prožití půstu se rozhodli rakouští věřící: na 40 dní se vzdají pohodlí osobní automobilové dopravy. Zvolí buď jiný dopravní prostředek, nebo budou chodit pěšky. Zahraniční zpravodajství přináší informace o nově vzrůstajících nepokojích ve Svaté zemi. Půst jako přežitý požadavek? - tak zní název hlavního tématu čísla, ve kterém o smyslu postní doby pojednávají P. Norbert Milan Badal, Max Kašparů či P. Vojtěch Kodet. Současná liturgická praxe nedůsledně rozlišuje rozdíl mezi svěcením a žehnáním. P. Kopeček, liturgik, vysvětluje na stránkách Odpověden, čím se od sebe tyto dva důležité úkony liší. Letošní devátý ročník festivalu Jeden svět začne koncem února v Praze a poté se přesune do 15 měst České republiky. Kulturní strana nabízí malou sondu do letošní nabídky filmů. Na knižní pulty přišla další kniha dokreslující jedinečnou osobnost zavražděného kněze Ladislava Kubíčka. Součástí nového čísla KT je také příloha Doma, která se věnuje např. lidovým misiím na Slovácku.

Kde se bere popel na popelec

Téma týdne

Kde se bere popel na popelec

Začíná čtyřicetidenní období postu, doba přípravy na VelikonoceJiž čtrnáct století zahajuje církev postní dobu Popeleční středou. Právě na tento den v týdnu se na přelomu šestého a sedmého století posunul začátek čtyřicetidenního…

celý článek


Z čísla vybíráme

Svatá místa opět ohrožuje válka

Svatá místa opět ohrožuje válka

„Vykopávky mohou počkat, mír ale ne,“ prohlásil latinský…


Když se řekne půst...

Když se řekne půst...

Nejdůležitější je naše motivace, svobodné rozhodnutí a modlitbaCo…Mezi svěcením a žehnáním je rozdíl

Mezi svěcením a žehnáním je rozdíl

Obřad svěcení je vyhrazen jen těm věcem, osobám a stavbám, které…


Filmy o bolestných tématech

Filmy o bolestných tématech

Festival Jeden svět mapuje hlavně porušování lidských právFrancouzský…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Ráj bez lidí na Tachovsku

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Ludmila Křivancová
Příloha: Doma

celý článek


S práškama jsme nemohli na slunce

Vydání: 8, 20.2.2007
Příloha: Doma

Liduška má psychiatrickou diagnózu, přesto žije samostatně; se zvládáním běžných situací jí pomáhají mimo jiné křesťané z organizace PRAK (prevence kriminality). Liduščin příběh není a nemůže být ostatním příkladem; nějaké světýlko v něm ale jistě spatřit lze. Liduščino vyprávění jsme zachovali v surovém stavu; v některých momentech je třeba si připomenout, že hovoří nemocný člověk, a nebrat věci doslova. I duševně nemocný člověk je náš bližní, který si zaslouží naši pozornost a jehož lidství má být respektováno. Liduška bydlí v průchozí místnosti bez soukromí. Nemůže prát a čisté oblečení tak hledá mezi odpadky – místo pračky jí slouží kontejner.

celý článek


Dva vozíky - nutnost, ne rozmařilost

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Iva Peřinová
Příloha: Doma

TOMÁŠ LANC Po dětské mozkové obrně se na vozíku pohybuje v podstatě od narození. Pracuje v pozici PR konzultanta a poradce Pražské organizace vozíčkářů. Současně posledním rokem studuje FF UK, obor Sociální práce.

celý článek


Lidové misie a rodina

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Pavel Motyčka
Příloha: Doma

celý článek


Filmy o bolestných tématech

Filmy o bolestných tématech

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: red

Festival Jeden svět mapuje hlavně porušování lidských právFrancouzský umělec Hugues de Montalembert byl napaden dvěma zloději a oslepen kyselinou. Po ztrátě zraku se musel naučit žít uprostřed temného světa. Působivý obraz nitra člověka po ztrátě základní jistoty nabízí vizuálně vytříbený film Černé slunce, který můžete vidět v hlavní soutěžní sekci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Jeho devátý ročník proběhne v Praze od 28. února do 8. března, pak se přesune do dalších 15 měst České republiky.

celý článek


Mezi svěcením a žehnáním je rozdíl

Mezi svěcením a žehnáním je rozdíl

Vydání: 8, 20.2.2007

Obřad svěcení je vyhrazen jen těm věcem, osobám a stavbám, které tím získají nové poslání a účelNení mi jasné, kdy se předměty nebo stavby světí a kdy se jim žehná. Jaký je v tom rozdíl? Také by mě zajímalo, jak je to s výběrem jména (patrona) nového kostela. Kdo o tom rozhoduje?

celý článek


Když se řekne půst...

Když se řekne půst...

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Marie Lindrová

Nejdůležitější je naše motivace, svobodné rozhodnutí a modlitbaCo si pod slovem půst představujeme, jak se k němu v dnešní době stavíme a co od něj očekáváme? Na tyto otázky jsme se zeptali P. Vojtěcha Kodeta OCarm.

celý článek


Klobáska pro Hospodina

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Max Kašparů

Slyším-li slovo půst, vzpomenu si na nápis z jednoho hřbitovního pomníku, kde stálo: Vše odešlo, jen stopy vzpomínek nám zůstaly. A proč ona souvislost s náhrobním nápisem? Pokaždé mne totiž napadá parafráze: Obsah postu jest pryč, jen pojem samotný nám zůstává.

celý článek


Svatá místa opět ohrožuje válka

Svatá místa opět ohrožuje válka

Vydání: 8, 20.2.2007

„Vykopávky mohou počkat, mír ale ne,“ prohlásil latinský patriarcha SabbahRozlícený dav, násilné potyčky, šiky uniformovaných mužů se snaží rozehnat protestující Palestince. Zranění jsou na stranách demonstrujících i policistů... Taková je bilance nepokojů před Chrámovou horou v Jeruzalémě. Důvod?

celý článek


Je lanovka na Hostýn dobrý nápad?

Vydání: 8, 20.2.2007

Obce v okolí poutního místa ji chtějí vybudovat, Matice svatohostýnská nesouhlasí Bývalí zastupitelé obce Chvalčov nedaleko Hostýna i současná politická reprezentace obce chtějí, aby na Svatý Hostýn vedla sedačková lanovka. Záměr se však nelíbí Matici svatohostýnské, která o jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Česku pečuje.

celý článek


České farnosti pomáhají Afghánistánu

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Jiří Macháně

Humanitární pomoc pro potřebné v Afghánistánu pomáhá také chránit české vojákyČtvrtá brigáda rychlého nasazení se chystá v dubnu do Afghánistánu. Ve městě Fayzabád v hornaté provincii Badakshan na severovýchodě země vystřídá prostějovské průzkumníky. Nový kontingent tam bude v misi ISAF a pod velením NATO spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru působit v rámci Provinčních rekonstrukčních týmů. Ty se podílejí na udržení bezpečnosti a obnově země.

celý článek


Rakousko: Čtyřicet dní bez aut

Vydání: 8, 20.2.2007

Od Popeleční středy až po Hod Boží velikonoční by se měli naši jižní sousedé vzdát svých milovaných autíček a pokud to je možné, zvolit jiný dopravní prostředek, případně jít do práce po svých. Vyzývají je k tomu rakouská katolická i evangelická církev kampaní „Autofasten 2007“, Půst od aut.

celý článek


Kde se bere popel na popelec

Kde se bere popel na popelec

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Jiří Macháně

Začíná čtyřicetidenní období postu, doba přípravy na VelikonoceJiž čtrnáct století zahajuje církev postní dobu Popeleční středou. Právě na tento den v týdnu se na přelomu šestého a sedmého století posunul začátek čtyřicetidenního postu. To proto, aby se z postní doby vyčlenily čtyři neděle, ve kterých si církev připomíná Kristovo zmrtvýchvstání. Celých deset století už vycházejí na Popeleční středu z chrámů lidé, kteří přijali na čelo popelec – znamení kříže popelem.

celý článek


Celostátní setkání mládeže

Vydání: 8, 20.2.2007

13.–19. srpna 2007

celý článek
Aktuální číslo 19 4. – 10. května 2021

Májová i se svatým Josefem

České a moravské farnosti i poutní místa organizují tradiční májové pobožnosti. Nově také reagují na výzvu papeže Františka a připojují se k růžencové celosvětové štafetě.

celý článek


Pro dort i dobré slovo do klášterní kavárny

Téměř před rokem a půl sestry františkánky v centru Brna otevřely útulnou kavárnu nazvanou podle sv. Filomény. V pandemii muselo „Vincafé Filomenka“ několikrát zavřít,…

celý článek


Když obrazy zasáhnou do života

Michelangelo, Raffael nebo Leonardo da Vinci. Ti všichni využívali svůj talent ke zvěčňování křesťanských motivů. Umění a víra spolu vždy vedly dialog. V právě otvíraných…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay