
Téma týdne
Začal nový školní rok
Po dvou měsících prázdnin se ulice, autobusy, vlaky i tramvaje zaplňují každé ráno davy dětí. Část z nich míří do své třídy poprvé a čeká je krok do neznáma, jiné čeká rutina. Téměř čtrnáct tisíc dětí přitom míří…
Domácí zpravodajství přináší nejen reportáž z prvního dne školního roku na církevních školách, ale i rozhovor o mládeži chystající se na blížící se návštěvu papeže v České republice. Nemáte ještě zajištěnu místenku na bohoslužbu se Svatým otcem? Budou znovu k mání od 10. září! Zahraniční zpravodajství nechá nahlédnout mimo jiné do společného prohlášení polských a německých biskupů u příležitosti výročí začátku války. Tematická dvoustrana je vzhledem k datu prvního září věnována prvňáčkům, jejich rodičům či blízkým. Pakliže však do první třídy vy ani nikdo z vaší rodiny letos nenastoupil, můžete si s KT alespoň zavzpomínat na svůj první školní den. Stránka odpověden a P. Zbigniew Czendlik snad poodhalí nejen nevěřícímu čtenáři, proč Bůh dopouští zlo, nemoci, smrt… Kulturní strana tentokrát přináší informace o nadcházejícím hudebním festivalu Svatováclavské slavnosti. Krátce před jeho skonem ještě stačila redaktorka KT udělat rozhovor s hudebním skladatelem, pedagogem a režisérem Milanem Slavickým nejen o tom, jak se tvoří duchovní hudba.
Po dvou měsících prázdnin se ulice, autobusy, vlaky i tramvaje zaplňují každé ráno davy dětí. Část z nich míří do své třídy poprvé a čeká je krok do neznáma, jiné čeká rutina. Téměř čtrnáct tisíc dětí přitom míří…
V těchto dnech distribuuje brněnské biskupství do celé republiky…
Skončily prázdniny. Dcera nebo syn nedávno sfoukli šest svíček na…
Banky jsou ústřední institucí každého trhu. Jsou tu proto, aby se…
Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.
Objednejte si elektronické předplatné zde.
![]() |
Vydání: 36, 3.9.2009
Příloha: Perspektivy
Banky jsou ústřední institucí každého trhu. Jsou tu proto, aby se dal řešit časový nesoulad mezi příjmy a výdaji domácností, ale zejména podniků – pekař může začít péci chléb, aniž musí čekat, až mu přijdou peníze za chléb, který upekl a prodal minulý měsíc nebo až si vydělá na mouku a topení nebo na mzdy pro své zaměstnance. Na to si vypůjčí od banky. Úvěr je tedy sám o sobě velmi užitečná a nepostradatelná součást hospodářského života každé země.
![]() |
Vydání: 36, 3.9.2009, Autor: Alena Scheinostová
S profesorem Slavickým jsme se sešli v jeho pražském domku na začátku letošního léta. Tou dobou zdolával po třinácti letech už třetí nápor rakoviny – přesto zrovna pomáhal hlídat vnoučata, plánoval práci na příští měsíce a přes zjevnou únavu ho neopouštěla noblesa ani charakteristický srdečný humor. Bohužel, otištění tohoto rozhovoru se Milan Slavický již nedožil: zemřel 18. srpna.
![]() |
Vydání: 36, 3.9.2009, Autor: Zita Chalupová
Skončily prázdniny. Dcera nebo syn nedávno sfoukli šest svíček na narozeninovém dortu. A už je tu první září – okamžik, kdy přestanou být malými dětmi, kdy začnou mít povinnosti, starosti, zodpovědnost, spolužáky a nové kamarády. První třída není lehká pro rodiče ani pro děti. Zvláště leckteré maminky se těžko smiřují s tím, že jejich děťátko je najednou školák a působí na něj v mnohem větším množství cizích lidí mnohem více podnětů – pozitivních i negativních.
Vydání: 36, 3.9.2009, Autor: Martin T. Zikmund
„Nevracejme se do minulosti, tvořme společnou budoucnost,“ napsali polští a němečtí biskupové ve společném prohlášení, které bylo minulý týden prezentováno zároveň v Bonnu a v Čenstochové. Dokument vznikl z polské iniciativy k 70. výročí vypuknutí 2. světové války.
Vydání: 36, 3.9.2009, Autor: Tomáš Kutil
Téměř dva tisíce lidí přišly minulé úterý podpořit na náměstí Jana Palacha fórum Věda žije. Mezi veřejnost, řadové vědce a lidi z univerzit a Akademie věd přišlo i několik známých osobností vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanou reformou české vědy, která by jí podle demonstrantů velmi ublížila. Své slovo přišel říci například též profesor Univerzity Karlovy P. Tomáš Halík.
![]() |
Vydání: 36, 3.9.2009
V těchto dnech distribuuje brněnské biskupství do celé republiky 110 tisíc liturgických brožur, které vedle programu před bohoslužbou či liturgických textů k papežské mši svaté obsahují i mapku s rozmístěním jednotlivých sektorů na ploše tuřanského letiště včetně jejich označení. Spolu s brožurkou putují k věřícím i objednané místenky na papežskou bohoslužbu.
![]() |
Vydání: 36, 3.9.2009
Po dvou měsících prázdnin se ulice, autobusy, vlaky i tramvaje zaplňují každé ráno davy dětí. Část z nich míří do své třídy poprvé a čeká je krok do neznáma, jiné čeká rutina. Téměř čtrnáct tisíc dětí přitom míří do škol církevních. Vzdělávají se v 72 mateřských, základních a středních školách zřizovaných církvemi.
Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…
Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…
Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.
Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |