Číslo 2010/38 Všechna starší čísla

Pronásledování křesťanů

Pronásledování křesťanů

Nové číslo Katolického týdeníku ve speciální příloze představuje Světový den hospiců. Domácí zpravodajství si pak všímá například oslav „zachránce Evropy“ Kašpara Kaplíře ze Sulevic v Milešově či oslav svatého Mořice v Kroměříži. Stranou zájmu nezůstává ani Plzeň jakožto „evropské město kultury 2015“. Která kniha cloumá Německem? Odpověď nejen na tuto otázku přináší zahraniční rubrika. Tematická dvoustrana je tentokrát věnována pronásledování křesťanů, jež bohužel ani dnes není minulostí… Stránka odpověden napoví, jak se liší slavnost, svátek a památka. Kulturní redaktor zamířil na moderně pojatou výstavu Hic sunt Domini canes do dominikánského kláštera na Starém Městě pražském. Její název znamenající Zde jsou psi páně není jen parafrází označení hic sunt leones na starých mapách, nýbrž opravdu vybízí k objevení dosud skrytého místa. Noviny uzavírá rozhovor s pražským biskupem Václavem Malým u příležitosti jeho životního jubilea. Součástí KT je příloha Perspektivy.

9. říjen - Světový den hospiců

Téma týdne

9. říjen - Světový den hospiců

Pokud jste před dvaceti lety vyřkli slovo hospic, prakticky nikdo netušil, co vlastně ve skutečnosti znamená. Dnes už se hospicové hnutí ve veřejném prostoru i mínění zabydlelo. Ale jak ukazují zkušenosti z českých hospiců, v informovanosti…

celý článek


Z čísla vybíráme

V Milešově oslavili

V Milešově oslavili "zachránce Evropy"

Množství poutníků, mezi nimi i významní hosté z několika…


V Kroměříži oslavili svatého Mořice

V Kroměříži oslavili svatého Mořice

Černě oděný střelec přistupuje k bílému jezdci, napřahuje…Uprchli ze země, kterou ovládl strach

Uprchli ze země, kterou ovládl strach

S pětičlennou barmskou rodinou Bawhungových jsme se setkali po…


Psi Páně: Neobjevený ostrov v oceánu města

Psi Páně: Neobjevený ostrov v oceánu města

Hic sunt leones (Zde jsou lvi) – tak se na starých mapách označovala…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

O pohlavnosti, sexualitě a vztahu k Bohu

O pohlavnosti, sexualitě a vztahu k Bohu

Vydání: 38, 14.9.2010
Příloha: Perspektivy

Vídeňský psychiatr a psychoterapeut Raphael Bonelli (nar. 1968) se věnuje mj. vztahům duševního zdraví a náboženské víry. V rozhovoru se vyjadřuje nejen o nedávných pedofilních skandálech, nýbrž i o vztahu člověka k sobě, k druhým a k Bohu.

celý článek


Když život není příběhem

Když život není příběhem

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Jiří Zajíc
Příloha: Perspektivy

Nuda to je výraz dnešní společnosti / Nuda to je opak veselosti / Nuda není jenom smutek / Nuda – ani špatný skutek / Nuda – nechci ji už zažít / Nuda – to se radši v pekle smažit!!! – Tuhle báseň poslal deváťák Jan K. do literární soutěže a mimo jiné se tak vyjádřil k jednomu ze základních problémů dnešního života mladých lidí.

celý článek


Nejsem biskupem hotových odpovědí

Nejsem biskupem hotových odpovědí

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Aleš Palán

„Ale o Letné se bavit nebudeme, že?“ Taková byla první reakce biskupa VÁCLAVA MALÉHO na naši prosbu o rozhovor při příležitosti jeho šedesátých narozenin. Někdejší disident a současný pražský světící biskup Václav Malý je zřejmě už trochu alergický na zplošťování své osoby na moderátora statisícových protikomunistických demonstrací na Letné na sklonku roku 1989. Naštěstí zůstává ještě celá řada témat, o kterých lze s biskupem Malým hovořit.

celý článek


Třešňová, okurková, švestková

Třešňová, okurková, švestková

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Aleš Palán

Východočeská Luže je známá Hamzovou léčebnou v Košumberku a poutním kostelem Panny Marie Pomocnice na Chlumku. K tomu v minulosti přicházely desetitisíce poutníků z široka daleka. Jedna starší věřící ze Žďárska vzpomíná, jak na Chlumek v jejím dětství chodili desítky kilometrů pěšky a závěrečné schodiště k baroknímu chrámu absolvovali vždy po kolenou. Časy se mění: kostel v Luži se může stát prvním v Česku, který bude mít vlastní výtah.

celý článek


Psi Páně: Neobjevený ostrov v oceánu města

Psi Páně: Neobjevený ostrov v oceánu města

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Jan Paulas

Hic sunt leones (Zde jsou lvi) – tak se na starých mapách označovala neobjevená místa. Tímto historickým označením se nechali inspirovat pražští dominikáni, když se rozhodli vstoupit na kulturní mapu hlavního města moderně pojatou výstavou přibližující devět století kapituly a dominikánského kláštera u Sv. Jiljí na Starém Městě pražském. Název výstavy „Hic sunt Domini canes“ (Zde jsou psi Páně) není však jen parafrází starého označení, ale opravdu vybízí k objevení dosud skrytého místa.

celý článek


Uprchli ze země, kterou ovládl strach

Uprchli ze země, kterou ovládl strach

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Václav Štaud

S pětičlennou barmskou rodinou Bawhungových jsme se setkali po nedělní bohoslužbě v kostele Českobratrské církve evangelické v Boskovicích. Jsou to původně baptisté, ale mezi evangelíky, kteří se jich ochotně ujali, se cítí dobře. Boskovický sbor je nejbližší jejich bydlišti – obci Černá Hora, kde běženci nalezli nový domov. I když slovům ještě moc nerozumí, křesťanské společenství jim dodává sílu a radost.

celý článek


Křesťané v muslimském světě nežádoucí menšinou

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Jiří Prinz

Předobrazem postavení křesťanů v muslimském světě může být situace v zemi, která dala světu Korán, v Saudské Arábii. „Král Abdalláh při audienci u papeže prohlásil, že Saudská Arábie je vlastně jedna velká mešita a uvnitř mešity přece není možné postavit kostel,“ říká František Kopečný.

celý článek


"Horká" cesta papeže na sever

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Je to už bezmála půl tisíciletí, co tudorovský panovník Jindřich VIII. odřízl Britské ostrovy od papežství a založil státní anglikánskou církev. Protiřímské resentimenty zde však stále doutnají. Soudě podle britských médií apoštolská cesta Benedikta XVI. na sever, tj. do Skotska a Anglie, nebude snadná. Zvláště v Londýně jsou hlášeny demonstrace a provokace. Už nyní jezdí po hlavním městě několik autobusů s protipapežskými nápisy.

celý článek


Kniha, která cloumá Německem

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Minulý týden odstoupil z vedení Bundesbanky, musí ho hlídat ochranka, upustil od veřejných čtení. A přitom roznítil veřejnou debatu, kterou jeho země v posledních letech nepamatuje. Učinil tak v knize „Německo se zničí samo“, která byla takřka okamžitě po vydání vyprodána. Pětašedesátiletý sociální demokrat Thilo Sarrazin prolomil tabu a pojmenoval problém, který se v západních zemích čím dál více jeví jako palčivý (a který proto i Katolický týdeník průběžně sleduje): potíže spojené s integrací muslimů. To však není vše. Navezl se přitom i do Židů, podle něj prý mají „určitý gen“.

celý článek


V Kroměříži oslavili svatého Mořice

V Kroměříži oslavili svatého Mořice

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Jiří Gračka

Černě oděný střelec přistupuje k bílému jezdci, napřahuje ruku a bílý bojovník padá k zemi. Vyhráno sice ještě není, ale černá armáda je o krok blíže tomu, aby obklíčila bílého krále a on musel předat svou korunu do rukou protivníka. Středověká bitva? Vůbec ne, obě vojska se v sobotu 11. září střetla – na šachovnici. Stalo se tak v rámci letošních oslav 750. výročí posvěcení kostela sv. Mořice v Kroměříži.

celý článek


Postižení může být i darem

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Daniel Štaud

Brněnské kino Scala bylo o uplynulé neděli naplněno už v poledne doslova do posledního místa. Návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí ovšem nečekalo filmové představení, ale svébytná bohoslužba. Pod záštitou církevního společenství Slovo života tu hovořil mladý americký kazatel srbského původu Nick Vujicic.

celý článek


Plzeň evropským městem kultury

Vydání: 38, 14.9.2010

V Plzni se minulý týden slavilo. V napínavém klání o titul Evropské město kultury 2015 totiž velmi těšně porazila Ostravu, a tak získala prestižní ocenění i miliony korun z evropských fondů na najrůznější kulturní akce a projekty.

celý článek


V Milešově oslavili "zachránce Evropy"

V Milešově oslavili "zachránce Evropy"

Vydání: 38, 14.9.2010, Autor: Marie Koscelníková

Množství poutníků, mezi nimi i významní hosté z několika evropských zemí, si v neděli v Milešově nedaleko Lovosic připomnělo památku českého obránce Vídně z roku 1683, Zdeňka Kašpara Kaplíře ze Sulevic.

celý článek


9. říjen - Světový den hospiců

9. říjen - Světový den hospiců

Vydání: 38, 13.9.2010, Autor: Jiří Macháně

Pokud jste před dvaceti lety vyřkli slovo hospic, prakticky nikdo netušil, co vlastně ve skutečnosti znamená. Dnes už se hospicové hnutí ve veřejném prostoru i mínění zabydlelo. Ale jak ukazují zkušenosti z českých hospiců, v informovanosti nelze usínat na vavřínech. Hovořili jsme o tom s JARMILOU NEUMANNOVOU z Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče.

celý článek
Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay