Misijní neděli (19. října) avizuje barevná příloha Katolického týdeníku, která zároveň představuje činnost Papežských misijních děl v České republice.
Zahraniční zpravodajství si podrobněji všímá průběhu biskupské synody ve Vatikánu, činnosti českých charitativních organizací v Indii, kde stále pokračují útoky na křesťany.
Domácí zpravodajství informuje o přípravách církve na předsednictví České republiky v EU a přibližuje katovické oslavy 100 let od narození kněze – odbojáře P. Josefa Jílka.
Tematická dvoustrana je tentokrát věnována pontifikátu Eugenia Pacelliho – papeže Pia XII. Jeho osobnost přibližuje mj. královéhradecký biskup Dominik Duka.
Odpovědny se v měsíci růžence věnují růžencovým tajemstvím a meditaci. Platí u hříchu polehčující okolnosti? Také k této otázce se vyjadřuje odborník.
Stránka kultury přináší recenzi knižního rozhovoru s Yektou Uzunoglu nazvaného Výpověď. V této rubrice se lze také dočíst o ocenění redaktora KT na brodském veletrhu knihy.
KT byl tentokrát na návštěvě v šumperské farnosti.
Téma týdne
Letos je to přesně 190 let, co dvacetiletá francouzská dívka Pauline Jaricotová stála u zrodu dnešních Papežských misijních děl (PMD). Zakládá Dílo šíření víry, které se postupně stalo největší agenturou na podporu misií v historii…
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Pavel Kuneš
Příloha: Perspektivy
Hlas do diskuse o sílícím ateismu
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Václav Sokol
Příloha: Perspektivy
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008
Příloha: Perspektivy
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Lubomír Mlčoch
Příloha: Perspektivy
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Radek Gális
říká Gudrun Heissigová z Mnichova, rodačka z JablonceGudrun Heissigová se narodila v roce 1942 v Jablonci. Její tatínek byl ve válce, ale naštěstí ani jednou nevystřelil. Shodou šťastných náhod a díky solidaritě Čechů se rodina vyhnula poválečnému nucenému odsunu. Do Německa později přesto odešli. Gudrun Heissigová studovala v Bavorsku slavistiku a historii, zajímá se o společné česko-německé dějiny, překládá a tlumočí.
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Václav Štaud
Jana z Arku jede za kralevicem Karlem zachránit Francii, na cestě ale všude číhají Angličané, aby se jí zmocnili. Ubrání Johanku družina francouzských rytířů? Šumperští ministranti si jako místo pro svoji podzimní hru vybrali Městské skály, místo s romantickými výhledy v lesích severně od Šumperka.
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Jan Paulas
V 90. letech poutal jeho případ pozornost médií. Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu byl tehdy viněn z těch nejhorších zločinů – z mučení, přípravy trojnásobné vraždy, nedovoleného ozbrojování a podvodů v obchodní činnosti. Každé z těchto obvinění by mu zajistilo řadu let za mřížemi, všechny dohromady pak z něho činí zločince k pohledání, kterého se podařilo chytit a pohnat před spravedlnost. Ale tím celá policejní pohádka končí.
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008
Jednotlivá tajemství jsou příslibem, vzorem k napodobování, stimulem k otevírání se BohuNa závěr každého růžence se modlíme: „Dej nám, prosíme, když v posvátném růženci blahoslavené Panny Marie o těchto tajemstvích rozjímáme, ať také podle nich žijeme a dosáhneme toho, co slibují.“ Rád bych se tedy zeptal, jak mám žít např. podle tajemství „s kterým jsi Alžbětu navštívila“? Čeho máme dosáhnout a co nám slibují růžencová tajemství?
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Martin T. Zikmund
„Fenomén tajné církve byl produktem církevní politiky Pia XII.,“ říká biskup Dominik Duka Osobnosti Pia XII. se obsáhle věnuje právě vycházející dominikánská revue Salve, jejímž šéfredaktorem je královéhradecký biskup Dominik Duka OP. Proto jsme se právě jeho zeptali, jak se na tento pontifikát dívá – a to jak z hlediska vatikánské politiky vůči komunismu, tak i z hlediska biblisty a teologa.
celý článek
|
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Martin T. Zikmund
V Eugeniu Pacellim byl zvolen římským biskupem rodilý Říman. Tomuto jemnému, noblesnímu a klasicky vzdělanému muži bylo dáno čelit dvěma barbarským režimům. Do papežské služby byl Pius XII. uveden 12. března 1939 (tři dny před okupací Československa, kterou nikdy neuznal), tj. v roce, kdy byla v Evropě rozpoutána druhá světová válka. Jeho pontifikát se uzavřel v čase, kdy nad světem znovu visela hrozba světové války, tentokrát mezi jadernými velmocemi. Stalo se tak před 50 lety – Pius XII. zemřel 9. října 1958.
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Katolický týdeník průběžně zveřejňuje zprávy o perzekuci křesťanů v Indii. Tentokrát přinášíme informace o některých českých projektech na pomoc Indii organizovaných Charitou ČR, Tovaryšstvem Ježíšovým a Likvidací lepry. A zajímá nás také, jaký byl v Indii ohlas na výzvu KT k modlitbám za indické křesťany, která byla zveřejněna minulý týden.
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008
Na výraznější spolupráci s katolickou církví ostatních států Evropské unie (v oblasti kultury, školství, zdravotnictví, charity, ale i obrany) se chtějí v rámci nadcházejícího předsednictví České republiky v EU zaměřit biskupové české a moravské provincie. Shodli se na tom na dvoudenním 74. plenárním zasedání České biskupské konference (ČBK), které se uskutečnilo minulý týden v klášteře kapucínů v Praze. Česko bude unii předsedat v první polovině příštího roku.
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Jiří Macháně
V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově měli minulé úterý premonstráti hosty. Mši svatou během svého plenárního zasedání zde koncelebrovali čeští a moravští biskupové. Do svého společenství přijímali nového litoměřického biskupa Jana Baxanta.
celý článek
|
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Jiří Macháně
„Misijní dílo v České republice je v podstatě mladé, protože se začalo budovat od začátku před několika lety. Co zde bylo v minulosti, zaniklo v době komunismu. Rozvíjí se ale rychle. Má řadu projektů, dobrovolných spolupracovníků a řadu kontaktů v rozvojovém světě,“ chválí Papežská misijní díla arcibiskup Jan Graubner, který je v rámci České biskupské konference zodpovědný právě za misie. Jak říká, těší ho, že lidé mají tyto aktivity rádi, přijímají je a zapojují se. Například sbírka na misie je ze všech kostelních sbírek největší. „Nejde však jen o dary. Hodnotím vysoce ochotu lidí dát svůj čas a práci, když například pečou doma koláče, které nabízejí před kostelem za příspěvek na misie,“ doplňuje Jan Graubner.
celý článek
|
Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Jiří Macháně
Letos je to přesně 190 let, co dvacetiletá francouzská dívka Pauline Jaricotová stála u zrodu dnešních Papežských misijních děl (PMD). Zakládá Dílo šíření víry, které se postupně stalo největší agenturou na podporu misií v historii katolické církve. Misijní neděle se slaví od roku 1926, je tématem našeho rozhovoru s ředitelem PMD v Česku P. Jiřím Šlégrem.
celý článek