Číslo 2009/20 Všechna starší čísla

Pastorace ukrajinců

Pastorace ukrajinců

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, její profesoři i studenti se představují v barevné příloze nového čísla KT. Zahraniční zpravodajství přibližuje započatou misi Benedikta XVI. na Blízkém východě. Rubrika informuje o vzpomínkové akci v Bratislavě, kde si připomínali Milana Rastislava Štefánika, od jehož úmrtí uplynulo devadesát let. KT přináší rovněž exkluzivní rozhovor s bývalým slovenským prezidentem Michalem Kováčem. Domácí zpravodajství si všímá dalšího kroku, který udělalo Česko do Evropy díky schválení Lisabonské smlouvy v Senátu. Představuje se také nová turistická stezka nesoucí jméno komunisty umučeného kněze Toufara, dále projekt Otevřené brány, jindřichohradecké setkání s premonstráty a v neposlední řadě chystaná Noc kostelů v Brně a Plzni. Tematická dvoustrana se věnuje pastoraci Ukrajinců v České republice. Odpovědny se věnují problematice vzniku světa a pohledu křesťanů na něj a čtenáři se dozvědí, proč T. G. Masaryk opustil katolickou víru. Kulturní rubrika přibližuje inscenaci Marie Restituta – Nemocnice na kraji říše. K blížícím se evropským volbám přináší KT celostránkovou anketu se zahraničními křesťanskými europoslanci. Noviny uzavírá rozhovor se zpěvačkou Evou Henychovou.

Turistická trasa nese jméno kněze Toufara

Téma týdne

Turistická trasa nese jméno kněze Toufara

Nová turistická trasa připomíná kněze Josefa Toufara, který se v roce 1950 stal obětí komunistického režimu. Vznikla tam, kde působil jako farář a kde byl také zatčen – v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Toufarova stezka je…

celý článek


Z čísla vybíráme

Ukrajinci v ČR: starousedlíci i nelegálové

Ukrajinci v ČR: starousedlíci i nelegálové

U pokladny supermarketu vám namarkují nákup. Přijdou vám opravit…


Cpát se solí, z toho by nikomu nebylo dobře

Cpát se solí, z toho by nikomu nebylo dobře

Když se řekne Eva Henychová, mnoha lidem se vybaví její role ze seriálu…Jak se žije v otevřené rodině

Jak se žije v otevřené rodiněNáhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Jak se žije v otevřené rodině

Jak se žije v otevřené rodině

Vydání: 20, 15.5.2009, Autor: Karla Ladwigová
Příloha: Doma

celý článek


Cpát se solí, z toho by nikomu nebylo dobře

Cpát se solí, z toho by nikomu nebylo dobře

Vydání: 20, 15.5.2009, Autor: Kateřina Šťastná

Když se řekne Eva Henychová, mnoha lidem se vybaví její role ze seriálu „My holky z městečka“. Přestože je to už skoro pětadvacet let, co ho televize vysílala, ta nálepka jí zůstala dodnes. Dřív to Evě možná trochu vadilo, dnes jí to lichotí – například když lidé řeknou, že vypadá stále stejně. Eva Henychová vyhledává publikum přemýšlivé, tázající se a hledající – takové, které se nebojí životních překážek. Málokdo ví, že sama zpěvačka už patnáct let bojuje se zákeřnou chorobou.

celý článek


Budeme se zodpovídat před Posledním soudem

Vydání: 20, 15.5.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Před volbami do Evropského parlamentu se na samém sklonku dubna konal ve Varšavě summit Evropské lidové strany. Při té příležitosti jsme se zeptali několika zahraničních europoslanců: 1. Proč Evropa potřebuje křesťanskou demokracii? 2. Jak víra inspiruje vaši politickou práci? 3. Máte nějaký osobní vztah k České republice? 4. Jak hodnotíte české předsednictví EU?

celý článek


Ukrajinci v ČR: starousedlíci i nelegálové

Ukrajinci v ČR: starousedlíci i nelegálové

Vydání: 20, 15.5.2009, Autor: Aleš Palán

U pokladny supermarketu vám namarkují nákup. Přijdou vám opravit kapající kohoutek nebo uklidit po malířích. V jejich domovské zemi byste je ale možná potkali spíš na univerzitách nebo v nemocnicích. Ukrajinci. V České republice jich dnes pobývá více než 150 tisíc.

celý článek


Bratislava uctila Štefánikovo výročí úmrtí

Vydání: 20, 15.5.2009

Staronový památník generála Milana Rastislava Štefánika opět zdobí od minulého týdne bratislavské nábřeží Dunaje. Slovenská republika tak uctila 90. výročí smrti (4. května) tohoto prvního ministra války Československé republiky.

celý článek


Noc kostelů bude poprvé v Brně a Plzni

Vydání: 20, 15.5.2009

První česká Noc kostelů je naplánována na pátek 29. května. Chrámy otevřou kolemjdoucím své brány v brněnské a plzeňské diecézi. Kromě katolíků se toho bude svými kostely a modlitebnami účastnit i pět dalších křesťanských církví. V Plzni začne návštěvníky lákat v 19 hodin hlas zvonů. Kromě katedrály sv. Bartoloměje má být v západočeské metropoli až do půlnoci otevřeno šest dalších katolických kostelů.

celý článek


Turistická trasa nese jméno kněze Toufara

Turistická trasa nese jméno kněze Toufara

Vydání: 20, 15.5.2009

Nová turistická trasa připomíná kněze Josefa Toufara, který se v roce 1950 stal obětí komunistického režimu. Vznikla tam, kde působil jako farář a kde byl také zatčen – v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Toufarova stezka je dlouhá 18, 5 kilometru a vede z Leštiny u Světlé přes Číhošť do Smrčné.

celý článek


Mise Benedikta XVI. na Blízkém východě

Vydání: 20, 15.5.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Papež ukončil úvodní část své blízkovýchodní mise: navštěvu Jordánska, první arabské země svého pontifikátu. Všude byl vřele vítán a také arabská média hodnotila tuto část jeho cesty jako velmi úspěšnou. Benedikt XVI. promluvil ke královské rodině, postiženým lidem, katolíkům šesti ritů, muslimům i ke studentům.

celý článek


Významní profesoři KTF UK

Vydání: 20, 15.5.2009, Autor: Petr Kubín

V moderních dějinách nebyla bohoslovecká fakulta Karlovy univerzity příliš významná, a to jak velikostí (počtem učitelů a studentů), tak i vědeckou produkcí. Nicméně působilo zde několik osobností, jejichž význam daleko přesáhl skromné fakultní poměry.

celý článek
Aktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay