Vydání: 39, 24.9.2009, Autor: Martin T. Zikmund
Příloha: Doma
Úzká ulička ve stínu katedrály ve starém Řezně. Vínově červená fasáda renovovaného domku s okny otevřenými na chodník. Je před polednem a v kuchyňce uvnitř domku připravují dvě starší usměvavé dámy oběd, tentokrát se bude servírovat ryba. Novináři z KT zatím sedí u kulatého stolu v malém, stylově zařízeném obývacím pokoji, s letitým, takřka slepým, a přitom velice vlídným pánem, který pohotově odpovídá na otázky. Tento kmet není nikdo jiný než Mons. Georg Ratzinger, starší bratr papeže Benedikta XVI.
celý článek
Vydání: 39, 24.9.2009, Autor: Václav Štaud
Brněnské letiště, kam za několik dnů přijdou tisíce lidí pozdravit Svatého otce, nese název podle místní části Tuřany. Prostor papežské bohoslužby však leží částečně také v katastru nedalekého města Šlapanic. Dnešní reportážní stranu proto věnujeme oběma farnostem zároveň. Nebude to těžké, protože mezi nimi panují úzké přátelské vztahy.
celý článek
Vydání: 39, 24.9.2009, Autor: Milan Badal
Návštěva papeže Benedikta XVI. v ČR vzbuzuje mezi věřícími radostná očekávání. Média všeho druhu se rozepisují o „panu“ papeži či Svatém otci s erudicí a znalostí více či méně hlubokou. Mají zkrátka zájem. Pro katolickou menšinu v české populaci je samozřejmě nemilé, když se vytáhne těžší kalibr. Děje se tak jinde, jinak tomu není ani nebude v Česku – v zemi, kde někteří politici na proticírkevních náladách stavějí dokonce svou kampaň. „Prodat“ papeže jako spornou osobu, zatížit jej nedobrou pověstí a ukázat jej jako zpátečníka se zkrátka vyplatí. Pár oblíbených „šťouchanců“ jsme vybrali i my a nechali je glosovat někdejšího šéfredaktora tohoto listu P. Norberta Badala.
celý článek
Vydání: 39, 24.9.2009, Autor: Jan Paulas
Není je vidět, ale jejich hlas dokáže i nezasvěceného diváka vtáhnout do děje a nabídnout mu porozumění i poučení. Řeč je o moderátorech televizních přenosů.
celý článek
Vydání: 39, 24.9.2009, Autor: Zita Chalupová
Poslední neděli před návštěvou papeže Benedikta XVI. se v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla sešli na „veřejné generální zkoušce“ věřící i hudebníci, aby přesně secvičili, jak bude 27. září probíhat latinská bohoslužba na tuřanském letišti.
celý článek
Vydání: 39, 24.9.2009
Kopii křížku, který byl nalezen v blízkosti základů trojlodní baziliky z velkomoravské doby u obce Mikulčice nedaleko Hodonína, chce darovat papeži brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Benedikt XVI. by měl tento dar dostat těsně před zahájením bohoslužby na tuřanském letišti v Brně v neděli 27. září.
celý článek
Vydání: 39, 24.9.2009, Autor: Jiří Prinz
Výjimečné pocty se dostane v den svátku patrona české země lebce svatého Václava. Poprvé ve více než tisícileté tradici svatováclavského kultu se přímo na místě světcova umučení ve Staré Boleslavi ostatkům pokloní sám papež.
celý článek