Číslo 2011/35 Všechna starší čísla

Papež a mládež

Papež a mládež

Světové setkání mládeže opanovalo Madrid, ale i nové vydání Katolického týdeníku. Noviny otevírá reportáž ze Španělska, mladým lidem a jejich setkání s Benediktem XVI. je pak věnována i tematická dvoustrana. Žádná událost posledních dnů však nemohla upozadit jedno z hlavních témat, které je aktuální pro nemalý počet rodin v Česku: za pár dnů začne škola. Rodinná příloha Doma se snaží rodičům a dětem poradit, jak usnadnit nástup do nového školního roku. Zvláštní pozornost je věnována budoucím prvňáčkům. Co a jak podniknout v posledních prázdninových dnech i v těch nastávajících školních, radí rodinná terapeutka a psycholožka Hana Imlaufová. Domácí zpravodajství upozorňuje na úspěch P. Tomáše Halíka: Evropská společnost pro katolickou teologii mu udělila cenu za nejlepší teologickou knihu minulých dvou let. Zahraniční rubrika si všímá snah amerického prezidenta Baracka Obamy obhájit jeho post. Eticky sporná rozhodnutí jeho administrativy se ale voličům příliš nelíbí. Stránka kultury se věnuje televiznímu pořadu Uchem jehly, do něhož si P. Zbigniew Czendlik zve známé osobnosti, které odkrývají svou méně známou tvář. Uvnitř listu naleznou čtenáři přílohu Fiat voluntas tua – je věnována stejnojmennému sdružení, které si vytklo za cíl záchranu kostela v severočeských Trmicích. Jak již KT informoval, tamní farnost je v insolvenci a hrozí prodej chrámu. Uvnitř listu je vložen také televizní a rozhlasový program. Noviny uzavírá rozhovor s kreslířem Ivanem Steigerem pod titulkem „Ponořil jsem se do Písma a přál si pak ze zvědavosti umřít“.

Papež pozval mladé lidi do Brazílie

Téma týdne

Papež pozval mladé lidi do Brazílie

Čtyřdenní setkání papeže Benedikta XVI. s mládeží celého světa v Madridu vyvrcholilo o uplynulém víkendu dvěma bohoslužbami, které na sebe přímo navazovaly. V sobotu 20. srpna dorazil milion mladých lidí na vojenské letiště…

celý článek


Z čísla vybíráme

Ponořil jsem se do Písma a přál si pak ze zvědavosti umřít

Ponořil jsem se do Písma a přál si pak ze zvědavosti umřít

Kreslíř IVAN STEIGER patří k těm, kterým se život změnil sovětskou…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Prázdniny se loučí a škola volá

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Jiří Macháně
Příloha: Doma

Školní chodby, třídy i lavice zatím zejí prázdnotou. Už jen posledních pár dnů budou tisíce dětí označovány jako předškoláci. Jiná dítka se chystají postoupit o třídu výš. Přichází zkrátka další etapa života: postup ve vzdělávání nebo jeho úplný začátek. Obé s sebou přináší řadu nových problémů a každodenních situací, které budou muset rodiče i děti zvládnout. Jak usnadnit vstup do školy dětem i sobě, poradí osoba z nejpovolanějších. HANA IMLAUFOVÁ z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny je mj. speciální pedagožka, zabývá se předškolním poradenstvím a rodinnou terapií.

celý článek


Ponořil jsem se do Písma a přál si pak ze zvědavosti umřít

Ponořil jsem se do Písma a přál si pak ze zvědavosti umřít

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Radek Gális

Kreslíř IVAN STEIGER patří k těm, kterým se život změnil sovětskou okupací v srpnu 1968. Ze známého autora Literárních novin a kreslíře Pražského jara se stal štvanec, jemuž hrozilo zatčení. Odchodem do exilu si zachránil nejen svobodu, ale i možnost pracovat. K nejznámějším dílům Ivana Stei- gera patří jeho Bible, která vyšla v Československu hned v roce 1990. „Životem bez víry bychom byli jenom hmotou a kusem masa,“ tvrdí světoznámý kreslíř.

celý článek


Z deníků Danici Valenové (8)

Vydání: 35, 25.8.2011

celý článek


Známé osobnosti procházejí Uchem jehly

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Jan Paulas

Na televizních obrazovkách běží každou neděli navečer na ČT 2 už půl roku pořad Uchem jehly, v němž známé osobnosti odkrývají svou méně známou tvář. Nejde však o žádné pikantnosti, spíš je řeč o věcech týkajících se smyslu života. Na letní měsíce jsou zařazeny jeho reprízy, což je důvod k malému ohlédnutí. Jedním z moderátorů pořadu (druhým je evangelický farář Pavel Klinecký) je známý katolický kněz P. Zbigniew Czendlik.

celý článek


Madridem zněla i čeština

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Tomáš Kutil

Malou oázou v babylónu jazyků a národností, ve který se Madrid během JMJ proměnil, se pro Čechy stalo české centrum. Tentokrát nesídlilo na jednom místě, ale skládalo se ze dvou oddělených částí.

celý článek


Mladí lidé třikrát zaplnili centrum Madridu

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Tomáš Kutil

Přestože vrchol Světových dní mládeže v Madridu (všichni pro ně používají španělskou zkratku JMJ) se odehrál na letišti Cuatro Vientos na okraji města, tři velká setkání během JMJ se konala přímo v centru města – na Plaza de Cibeles a přilehlých ulicích. Mladí lidé tam nejprve společně slavili úvodní mši svatou, ve čtvrtek tam přivítali papeže Benedikta XVI. a v pátek tam spolu s ním rozjímali křížovou cestu.

celý článek


Tomáš Halík svou knihou dobyl Evropu

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Český teolog P. TOMÁŠ HALÍK oblékne pomyslný žlutý trikot ve své dispciplíně. Evropská společnost pro katolickou teologii mu totiž udělila cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu za období 2009/10, a to za titul Patience with God (v českém originále Vzdáleným nablízku, vydalo Nakl. Lidové noviny 2007). Je to vůbec poprvé, co takto „vyhrála“ kniha autora ze zemí bývalého východního bloku. Na důvody tohoto úspěchu jsme se zeptali přímo oceněného.

celý článek


Papež pozval mladé lidi do Brazílie

Papež pozval mladé lidi do Brazílie

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Tomáš Kutil

Čtyřdenní setkání papeže Benedikta XVI. s mládeží celého světa v Madridu vyvrcholilo o uplynulém víkendu dvěma bohoslužbami, které na sebe přímo navazovaly. V sobotu 20. srpna dorazil milion mladých lidí na vojenské letiště Cuatro Vientos. Večer tam nejprve prožili vigilii se Svatým otcem a následujícího jitra pak mši svatou. A mezitím spali jeden vedle druhého přímo na letištní ploše.

celý článek
Aktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay