Číslo 2005/37 Všechna starší čísla

Nové kostely a jejich lidé

Oslavy 25. výročí založení Solidarity v Polsku, potopa v Americe a začátek školního roku - to jsou témata titulní strany KT. Domácí zpravodajství přináší mj. zprávu o tom, jak Nemocnice milosrdných bratří v Brně přijala odložené dítě, nebo rozhovor s arcibiskupem Graubnerem o Solidaritě. Zahraniční zprávy zahrnují i chystaný zákon o umělém oplodnění a zacházení s lidskými embryi ve Velké Británii a plánované setkání papeže Benedikta XVI. s lefebvristy. Téma čísla (nová sakrální architektura) provázejí reportáže z Chuchelné na Hlučínsku a Suché Lozi na Slovácku a rozhovor s architektem Soukupem, který se podílel na stavbě kláštera v Novém Dvoře. V rubrice odpovědny radí odborníci maminkám prvňáčků i lidem před vážnou operací. Kulturní novinky informují o pokračování cyklu ČT zaměřeném na poutní místa. Poslední strana novin patří rozhovoru s mons. Josefem Laštovicou, který pracoval v blízkosti pěti papežů. Součástí vydání je příloha PERSPEKTIVY.

Pětadvacáté výročí vzniku Solidarity

Téma týdne

Pětadvacáté výročí vzniku Solidarity

"Nebojte se změnit tvář světa," vyzval tehdy Jan Pavel II. Poláky Polsko si celý týden připomínalo 25. výročí založení Solidarity. Toto nezávislé odborové hnutí se stalo symbolem odporu vůči komunismu, se od začátku odvolávalo na křesťanské…

celý článek


Z čísla vybíráme

Lidský život je víc než lidský zákon

Lidský život je víc než lidský zákon

Tajně porozené a odložené dítě čeká na svou novou maminku Nad…


Degradace dítěte na pouhé zboží?

Degradace dítěte na pouhé zboží?

Komentář P. RNDr. Roberta FalkenaueraDnešní metody ovlivňování…Citlivá architektura Chuchelné

Citlivá architektura Chuchelné

Kostel, který respektuje místo, kde stojí Je Velký pátek roku 1945.…


Slunečné dny ušetří gymnáziu peníze

Slunečné dny ušetří gymnáziu peníze

Využití sluneční energie pocítí studenti na vlastní kůži „Vztah…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Slunečné dny ušetří gymnáziu peníze

Slunečné dny ušetří gymnáziu peníze

Vydání: 37, 7.9.2005, Autor: Jiří Macháně

Využití sluneční energie pocítí studenti na vlastní kůži „Vztah ke stvoření je významná součást učení katolické církve. Hned na prvních stránkách Bible dává Bůh člověku příkaz, aby o Zemi pečoval, a ne ji jen využíval. Je to výzva, aby lidé nepřistupovali k přírodě a k životu sobecky. Pro křesťany by tedy ekologie měla být důležitá a na arcibiskupském gymnáziu bychom k tomu dnešní mladé lidi měli vychovávat. Pro ně je velmi důležité ukázat to názorně,“ uvedl při zahájení provozu solárního systému na Arcibiskupském gymnáziu na pražských Vinohradech kardinál Miloslav Vlk.

celý článek


Citlivá architektura Chuchelné

Citlivá architektura Chuchelné

Vydání: 37, 7.9.2005, Autor: Aleš Palán

Kostel, který respektuje místo, kde stojí Je Velký pátek roku 1945. Převážně německé obyvatelstvo Chuchelné na Hlučínsku, které ještě před pár lety nadšeně vítalo své připojení k Altereichu, je z iluzí o nacistickém panování dávno vyléčeno. V okolí se zuřivě bojuje, mnoho domů je zničeno, nebo poškozeno. Dvě sousedky s dětmi se utíkají schovat do zdejšího kostela Povýšení sv. Kříže. Bomba určená nedaleké muniční továrně však zasáhne přímo chrám Páně. V jeho troskách neleznou smrt čtyři lidé. Torzo chrámu je po pár letech strženo.

celý článek


Degradace dítěte na pouhé zboží?

Degradace dítěte na pouhé zboží?

Vydání: 37, 6.9.2005, Autor: Robert Falkenauer

Komentář P. RNDr. Roberta FalkenaueraDnešní metody ovlivňování pohlaví dítěte pracují se skutečností, že směr jeho vývoje k muži či ženě je nastaven už v okamžiku početí a závisí na tom, který ze dvou typů spermií, obsažených v mužském ejakulátu, oplodní vajíčko.

celý článek


Lidský život je víc než lidský zákon

Lidský život je víc než lidský zákon

Vydání: 37, 6.9.2005, Autor: Václav Štaud

Tajně porozené a odložené dítě čeká na svou novou maminku Nad jednou z postýlek na novorozeneckém oddělení Nemocnice Milosrdných bratří v Brně je pod datem narození 29. srpna 2005 zvláštní jméno - Petr Plaváček. Tamní zdravotní sestry tak „pracovně“ pojmenovaly chlapce, kterého sem jeho matka poslala v utajení prostřednictvím pracovníka Fondu ohrožených dětí. Křestní jméno dostal po MUDr. Petru Lavickém (lékaři, který měl právě službu), příjmení pak po nejznámějším pohádkovém sirotkovi.

celý článek


Pětadvacáté výročí vzniku Solidarity

Pětadvacáté výročí vzniku Solidarity

Vydání: 37, 6.9.2005, Autor: podle agentur

"Nebojte se změnit tvář světa," vyzval tehdy Jan Pavel II. Poláky Polsko si celý týden připomínalo 25. výročí založení Solidarity. Toto nezávislé odborové hnutí se stalo symbolem odporu vůči komunismu, se od začátku odvolávalo na křesťanské kořeny polského národa a mělo podporu papeže. Kompletní homilii kardinála Vlka najdete zde.

celý článek
Aktuální číslo 50 7. – 13. prosince 2021

Cesta k pramenům bratrství

Papež se vydal na Kypr a do Řecka ve stopách apoštolů Pavla a Barnabáše. Přijel, aby povzbudil katolickou menšinu, promluvil o jednotě křesťanů a vybídl k přijímání…

celý článek


Odpouštět sobě i druhým

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování…

celý článek


Na Šumavu za lidovými podmalbami

Stoletou tradici podmaleb na skle představuje Muzeum Kvilda v tomto oblíbeném šumavském zimovisku. Lidovou techniku si lze na místě dokonce vlastnoručně vyzkoušet.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay